Ultimele discutii din forum
    cristina elena
    Guest

Inghetata, sucurile

Am cautat cu atentie, nu mai e topicul acesta aici la juniori si vreau sa ne referim strict la suc si inghetata. (din comert)
    Ce parere aveti de ele in alimentatie?

Eu le mai dau inghetata copiilor, imi place si mie foarte mult.
    Dar ati vazut ce 'rezulta' cand se dezgheata un tort de inghetata?
    Cam....gretos.
    Cu sucurile din comert nu prea sunt de acord, adica le mai iau ocazional dar am prietene si cunostinte la care sticla de suc nu lipseste din casa.
    Indiferent ca-i Cola, Fanta, Cappy, Prigat sau alte feluri gasesti in permaneta sticla cu dopul desfacut.
    Ei! Mie asa nu-mi place. Mai bine le dau ceaiuri decat sa bea de sete sucuri.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu sunt maaaare amatoare de inghetata dar maaaare de tot, i-am dat si lui Edi asta vara asa..2-3 lingurite si probabil ca o sa ii dau si la vara tot asa moderat. Sucuri din comert si la noi se gasesc, Cola in special pentru ca sotul meu este la fel de mare amator de Cola cum sunt eu de inghetata. Eu cu sucurile nu prea, adica mai beau si eu cate un pahat de Cola sau imi iau sucuri "naturale" de frcute.

Nu stiu exact cum vom proceda cand va mai creste Edi si il va vedea pe Gabi ca bea cola. Inca de pe acum reactioneaza, adica cand il vede ca bea Cola din pahar dupa ce termina face si el "aaaaaah"

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Eu ii mai dau inghetata,il las sa "linga" inghetata mea!Eu imi cumpar din aia din centrele comerciale:o cupa-doua la cornet!Oricum nu ajunge sa manance in adevaratul sens al cuvantului ca o termina mami repede:)))
    Sucuri NU hotarat!Noi mai bem in casa dar lui nu ii dam deloc,daca cere ii dau canita cu apa!O ia si o da peste cap asa cum facem noi cu paharul de suc:)))
    Si eu cunosc persoane care le dau copiilor sucuri!Cunosc pe cineva care are un copil de aproximativ 3ani,iar copilul se scoala noaptea si bea cola!Interesant e ca mama se intreaba de ce nu doarme copilul ei M-a lasat masca cand am auzit-o!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Noi consumam si inghtata si sucuri dar cand si cand, nu avem un obicei in asta
    totul trebuie facut cu moderatie, toate cu o limita

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Sotul meu foarte nevinovat ii spunea ca noi nu avem probleme,ca nu stie ce ii fac eu dar al nostru doarme toata noaptea,si ca suc noi nu ii dam asa ca nu se scoala noaptea dupa asa ceva:)))Cred ca raspunsul a bulversat-o!
    Mie imi venea sa ii spun sa ii dea un ness tare inainte sa o culce,caldut,poate adoarme mai repede

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Am cautat cu atentie, nu mai e topicul acesta aici la juniori si vreau sa ne referim strict la suc si inghetata. (din comert)

Cam....gretos.
    Cu sucurile din comert nu prea sunt de acord, adica le mai iau ocazional dar am prietene si cunostinte la care sticla de suc nu lipseste din casa.
    Indiferent ca-i Cola, Fanta, Cappy, Prigat sau alte feluri gasesti in permaneta sticla cu dopul desfacut.
    Ori inghetata ori suc din comert e cam acelasi lucru. Componentele sunt asemanatoare, chiar inghetata are mai multe prostii decat sucurile.
    Asta nu inseamna ca sunt de acord cu ele. Inghetata mai consumam si noi ocazional, cand mi-e tare pofta :D, dar dupa ce va creste piciul cred ca o sa-i fac in casa....
    Iar sucuri noi nu consumam, decat facute la storcator, limonade sau apa plata. Inainte consumam ce-i drept, acum nu...poate e si defect profesional, adica cu siguranta e!
    Adevarul e ca daca noi nu ne lasam de "viciul" asta e cam ciudat sa le spui copiilor ca ei nu au voie... Nu stiu dar nu prea vad cum ai putea explica uni copil ca el nu are voie cand tu esti cu inghetata in mana sau cu paharul de suc pe masa...
    Acum ocazional, nu pateste nimic daca bea/mananca...singurul risc e sa nu se obisnuiasca cu gustul!

mire83
    Guest
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Noi consumam si inghtata si sucuri dar cand si cand, nu avem un obicei in asta
    totul trebuie facut cu moderatie, toate cu o limita
    idem:)
    ...............................

nicole13
    Guest
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul

Cam....gretos.
    Cu precadere Cola si Pepsi, pe la vecini si cunostinte,prieteni...am vazut si eu cand am mers la ei dupa o cana de zahar!

La noi in casa,pe fiecare etaj e alta politica...socrii mei nu beau deloc sucuri,iar la noi se mai cumpara ocazional ca-i cam place copilului mare!

Inghetata are mare cautare vara,iarna mai putin...

sun2shine
    Guest
    Intotdeauna am in casa inghetata si sucuri de mai multe feluri insasucul nu e la sticla.Cumpar doze .
    Fetele mananca inghetata ca desert dar nu foarte des. Suc tip cola,fanta nu beau....cumpar suc de struguri natural sau de mere.Asta e bautura lor.In rest lapte la masa si apa in restul zilei.
    Vara le pacalesc si la fac inghetata din iaurtul cu frute .Am forme cu betisoare si il inghet si aia e inghetata si pot manca si 2-3 intr-o zi daca vor.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Pana acum nu i-am dat Dianei inghetata pana acum.....desi vara ieseam la plimbare...deja era maricea si pricepea......ei ii luam ceva fruct, napolitana in forma de cornet (seamana cu ingetata) iar mie imi luam cate o inghetata sau parfe(preferatul meu) si reuseam sa o pacalesc....anul asta nu stiu daca mai functioneaza trucul.
    Sucuri avem in casa....in special Fanta sau Neste....dar sunt pentru noi, adultii...nu neg ca Dianei ii mai luam sucuri naturale la cutie, sau Tedy sau cate un trompi cu pai...dar mai rarut....in rest apa plata, ceai la greu si suc de fructe la storcator...(in acest suc mai pun morcov sau sfecla rosie).
    De ceva vreme, pitica ne intreaba ce bem noi acolo....si tati a gasit un raspuns...palinca.....care nu e buna pentru copii....Pana aici toate frumoase...dar a spus la cresa ca mami si tati beau "linca".....doamna educatoare ne cunoaste si ne stie oameni seriosi....adica nu avem moaca de betivani....chiar nu avem alcool in casa (decat la ocazii)....

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    La mine nici macar nu vrea sa guste din inghetata(i-am dat odata si nu i-a placut,pt el cer cornet gol),referitor la suc eu le fac zilnic 200-250ml de fresh de portocale,dar asta nu inseamna ca nu a baut deloc suc din comert(cand mergem la restaurant ii comand santal sau granini de portocale).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari