Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Hrana nesanatoasa din alimentia copilului

Alimentatia pe care o primeste copilul este extrem de importanta pentru o crestere adevata, un organism sanatos si multa energie. O alimentatie nesanatoasa poate duce la obezitate care atrage dupa sine o serie de probleme de sanatate grave.

In topul alimentelor nesanatoase se afla bineinteles mancarea tip fast-food, junk-foond, chipsuri, snaks-uri, semipreparatele, parjelile si grasimile.

Eu lui Edi ii gatesc totul in casa, cand va mai creste si prajiturelele tot in casa am sa i le fac. Acum ce ii cumpar este iaurtul (simplu fara fructe), biscuiti de ovaz si cerealele speciale pentru bebelusi.

stefaniajohansson
    Guest
    mi-am amintit unul dintre alimentele cele mai nesanatoase: margarina:(( margarina are structura chimica foarte asemanatoare cu ceea a plasticului, iar corpul uman o "citeste" ca plastic:((
    iar margarinele care scad colesterolul functioneaza in felul urmator: colesterolul "bun" este necasar in corp pt a da elasticitate membranei celulare. cu totii stim ca cel "rau" dauneaza. margarina distruge membrana celulara, deci corpul reactioneaza si "trimite" spre celulele afectate din colesterolul care este in exces. deci asa scade colesterolul "rau" :( mai vrea cineva margarina? :P
    legat de grasimi, sunt si ele necesare corpului. chiar vitale:) fara grasimi nu asimilam unele vitamine, plus ca grasimile dau elasticitatea membranei celulare, pentru producerea unor hormoni, pentru protectia organelor interioare, pt dezvoltarea creierului la copii, pt repararea celulelor nervoase la adulti samd.
    grasimile esentiale omega 3 si omega 6 nu pot fi produse de corpul uman, deci trebuie luate din hrana noastra. raportul ideal de omega 3/omega 6 trebuie sa fie 1/4

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Gaby, felicitari pt deschiderea acestui topic. Sper ca multe dintre mamicile pe care le-am intalnit pe site sa bage un ochi aici si sa invete ceva.

Cele mai periculoase alimente de pe piata care atenteaza la sanatatea copiilor si a noastra sunt:
    - Cerealele gresit procesate si imbunatatite cu diverse arome (in special pentru a-i incanta pe copii) deorece contin o mare cantitate de zahar
    - Margarina deoarece contine grasimi hidrogenate; aceste grasimi nu sunt recunsocute de corpul nostru si nu intra in procesele de digestie, ele fiind depozitate pe peretii vaselor de sange ceea ce conduce, până la urmă, la sclerozarea vaselor, cu efecte nefaste pentru inimă, creier, sistemul circulator în ansamblu.

Margarina sau grăsimile vegetale hidrogenate se ascund în foarte multe produse.
    Alimente ce contin margarina:

- Toate produsele de patiserie din comert se fac cu margarina
    - maioneze și unele sortimente de pâine, biscuiți, bomboane, ciocolată
    - snacksuri, chipsuri sau pop-corn
    - marea majoritate a prajiturilor din comert
    - anumite tipuri de cereale

Studii ale Institutului de Sănătate al SUA arată că, de fapt, toleranța organismului uman pentru aceste grasimi hidrogenate (acizi grași TRANS artificiali) este 0 (ZERO). Organismul nu suportă aceste otrăvuri.
    Este mai bine sa mancam unt romanesc (este mai putin procesat decat cel din import si chiar mai ieftin).

- Branza topita intra in aceasi categorie ca si margarina ( sunt asemanatoare cu plasticul (!!!) la structura moleculara
    - Mezelurile de toate tipurile – reprezinta o „carne” super-procesata chimic si are un continut crescut de sare, ceea ce conduce la grave probleme de echilibru al fluidelor in corp (organismul retine sarea si in consecinta vom avea: maini si picioare umflate, exces de colesterol si trigliceride care conduc ulterior la: tensiune arteriala, infarct, obezitate, diabet, anumite tipuri de cancer)
    - Alimentele prajite pentru ca dezvolta niste grasimi la fel de periculoase ca cele mentionate deja

sursa: Ecologie si Protectia Mediului de la EcoMagazin

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    buna! eu incerc sa le dau copiilor mei mancare cat mai naturala,bio..
    Ii feresc cat pot de semipreparate,sucuri cu indulcitori,fructe si legume crescute cu chimicale...!Iar de fast-food-uri,MC Donalds nici nu se pune vorba!!
    Dulce ii mai dau baietelului cate odata ciocolata Kinder si cate o inghetata..cornuri ,prajiiturele fac in casa,iar el e super incantat si ma ajuta! Cand le scot de la cuptor el le papa pe alea facute de el!
    Dimineata mananca o felie de paine integrala cu unt,lapte cu cereale ,un ou fiert.La pranz supita cam in fiecare zi plaus felul 2 ,care tot timpul e insotit cu salata verde! e innebunit dupa ea..i-am spus ca e guma verde.:))
    Fructele le papa zilnic,toate felurile..
    Seara serveste o supita crema cu crutoane,un iaurtel..depinde cat de bine a papat in timpul zilei...
    Fetita papa in primul rand laptic de la mami si apoi ce ii prepar eu!

oanachampion
    Guest
    Ai mei mananca fulgi de ovaz integrali cu lapte, sandvisuri cu unt de arahide si gem, pancakes cu fructe, fructe (mere, pere, portocale, banane, struguri, pepene galben), pilafuri gatite in toate felurile, mazare, porumb, fasole verde cu morcovi (sub forma de saute), cartofi natur cu smantana si marar, ciulama de pui, fripturi, salate... iubesc la nebunie castravetii si ardeii grasi... prajituri le fac in casa etc... O gramada de chestii sanatoase/acceptabile (am expus doar mancarurile preferate). Insa, nu neg, mai scapa (rar) si la oaresce McDonalds sau cartofi prajiti cu chicken nuggets facuti in casa, la o inghetata, o ciocolata etc...
    Margarina nu le dau, nici eu nu mananc asa ceva. Branza topita n-au mancat niciodata (nici eu n-am mai mancat de cand am plecat din Ro). Maioneza nici nu se pune problema, la varsta asta... cand vor fi mai mari, nimic nu ma impiedica sa le fac asa ceva in casa (e usor si rapid).

mischa2000
    Guest
    nu pot spune ca nu o duc pe raluca la mc
    dimpotriva ... o data pe luna la doua luni o fac ...
    si chiar ma uit mandra cum in sfarsit a inceput sa manince si ea norma. ... un sandwich in lume ...
    DAR ... adevarata problema e la cei care ... aream intr-o pizzerie care vinde si pt acasa ...
    una o intreaba pe fiisa ... cam de 67 ani ... ce fel de pizza vrei ... pai cu carnati .... si ce pun pe ea ... maioneza ...
    de unde mai pui ca era si cam supraponderala ....

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu am cateva principii dupa care ma ghidez cand le aleg mancarea. Unul ar fi cat mai multe fructe si legume de sezon. Nu ma apuc sa le dau acum zilnic banane sau portocale de ex, cand geme piata de struguri, pere si prune. La fel asta vara, cat a fost sezon de cirese, visine, capsune, asta le-am luat. Vara salate cat mai multe. Un alt principiu e sa nu treaca zi fara sa manance legume crude dimineata. Aici intra rosii, ardei, gogosari, castraveti si ridichi, cam astea sunt cele care se potrivesc la ce mananca ele dimineata. Daca nu mananca dimineata legume, pentru ca au de exemplu cereale la masa, sau paine cu unt cu miere sau gem, mananca un fruct. Alt principiu e la pranz mancam mancare gatita, calda. Felul unu si felul doi obligatoriu. Vara felul doi poate sa nu fie neaparat mancare calda, facem si salate, mai ales cand e foarte cald afara evit sa fac mancaruri gatite, carne... Alt principiu e fara bomboane, acadele, caramele, jeleuri, fara chipsuri, fara nimic altceva din vreo punga fosnitoare de la magazin. Vreti ciocolata? Va fac eu in casa. Sau orice prajitura. Acum, daca mergem undeva si suntem servite, va dati seama ca mananca. Si tort de ziua lor prefer sa comand, pentru ca desi iese gustos ce fac eu, nu am rabdare si nu ma pricep sa il fac sa arate si frumos. Am fost si la zile de nastere la Mac, si normal, au mancat si de acolo, doar nu veneam cu pachetelul de acasa. Nu-s absurda.
    Cam astea-s regulile la noi. Eu incerc sa le fac mancarea cat mai gustoasa, asa ca daca am de exemplu o combinatie in care e piept de pui fiert, atunci pun condimente, verdeturi, smantana, ca nu le dau mancare de spital. Vreau sa manance cu placere. Si eu gatesc cu placere, si sunt o gurmanda de felul meu.
    Modificata de yuxi; 01.10.2010 la 20:07:13.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari