Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Fetita mea are 5 ani si 5 luni, 115 cm inaltime si 23 kg.Conform tabelelor de urmarire a dezvoltarii copiilor are 7 cm in plus si 4 kg tot in plus. Medicul pediatru mi-a spus ca este dezvoltata normal numai ca este peste media varstei ei, de fapt si la gradinita este mult mai mare decat copii de varsta ei. In cazul ei este factorul ereditar deoarece si noi, parintii ei depasim media de inaltime. Pot spune ca mananca normal, chiar mai putin decat alti copii de varsta ei dar poate ca mananca mai multe dulciuri. De aceea am hotarat sa-i dam dulciuri numai la sfarsit de saptamana. Evitam mancarurile gen fast-food, chips-urile si dulcurile. Eu cred ca acest trio duce la obezitate (daca nu sunt alte mosteniri ereditare sau boli).

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    Daca citim articolul acesta, intelegem cum ajung copiii la obezitate: http://www.copilul.ro/a_61_421_Ii_dai_prea_mult_sa_manance_.html

Floricica Nou Venita karmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.07.2005
    Postari in forum
    142
    Cerasela, ar fi bine sa ai in vedere si ce gatesti si in ce gatesti, cat ulei folosesti, cat din vitaminele pe care le gatesti raman vitamine, eu zic sa ai in vedere in loc de dulciuri salate de fructe, iaurt
    Succes si va doresc viata lunga si sanatoasa :)

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Sunt de acord cu voi. Eu am un bebel mic de aproape 6 luni, dar vreau sa exclud zaahrul din alimentatie pana la 1 an, iar dupa f putin.
    Dulciurile ar trebui sa fie cat mai rare, si nu din comert. Sunt bune cele facute in casa, chiar si ciocolata de casa.
    Chips-urile si fast food-ul trebuie EXCLUSE din start. Sunt f nocive si pentru noi si pentru copii nostri.

Este mai greu sa-i dam copilului o educatie alimentara sanatoasa din cauza altor persoane care nu respecta nici un fel de regula si nu au nici o restrictie. Saracii copii, le este pofta si lor cand vad pe alti copii cu chips-uri, inghetata si alte prostioare, dar trebuie sa facem tot posibilul sa ii ferim de alimente nesanatoase.
    Nu zic ca eu voi putea sa fac acest lucru, nu stiu, dar macar voi incerca, chiar daca o sa mai scape cu vreo cicolata sau vreun croissant de la bunici, dar asta este.....

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Asa ma straduiesc si eu. Al meu fecior are 2 ani si 6 luni si pot sa spun ca probabil nu a mincat in total, pina acuma decit o ciocolata (cumulat). Am si noroc ca seamana pe sotul si sotul meu nu se prea omoara dupoa dulciuri.
    MAi tirziu trebuie avut in vedere si zaharul prelucrat din sucuri, piscoturi, si alte dulcegarii inofensive aparent.
    Cit despre a rezista ispitelor ... e foarte greu. Si cum inca nu prea inteleg ei aia ce e sa maninci sanatos ... degeasba le spui.....

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Pt. obezitate la copii iti recomand cele mai bune produse naturale care o va ajuta pe fetita cu siguranta ,dar ai trebuie si putina vointa Daca doresti ,scie pe emeil odett_style@yahoo.com

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cel mai important este ca bebe sa fie alaptat.laptele de mama este cel mai bun pt bebe si previne obezitatea mai tarziu.si se prefera alaptatul exlusiv pana la 6 luni pt rezultate mai bune si evitare si a altor probleme

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Da, Adela, ai dreptate.
    Si eu l-am alaptat exclusiv pana la 5 luni si jumatate si apoi am incercat sa-i dau o alimentatie sanatoasa.

Dar chiar daca il alaptezi exclusiv pana la 6 luni si apoi incepi cu alimente gen Danonino, ciocolata, etc... degeaba te-ai straduit pana atunci...nu?

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    pai daca cineva incepe sa ii hraneasca sanatos ar trebui sa si continue.important e ca dulciurile sa nu fie date in cantitati exagerate si sa nu lipseasca din alimentatie fructele si legumele prosapete.un danonino la 2-3 zile nu strica, e totusi iaurt. eu ii dau dar nu in fiecare zi. ii mai dau budinci si bineinteles la masa de pranz si seara fructe de oricare. si dimineata ii mai dau capsuni si alte fructe

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Da, nu strica, cite unul, cum zicea Adela, la 2-3 zile, numai ca sunt copii la care le trebuie 2 pe zi. Aia problema.

Si categoric asa zisele sucuri "naturale" din comert sun dezastru.
    Apa si lapte, si cite un pic de ceai ar trebui sa fie lichidele consumate.
    Pe langa supe, bineinteles.

Floricica Nou Venita eowyn_14's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    1
    fa un cadou copilului : www.citestesizambeste.lx.ro / ai griga de tine si familia ta : www.traiestesanatos.com /

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari