Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iulia2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2007
    Postari in forum
    42
    Buna ma numesc Iulia si am un baietel de 3 ani si 7 luni care nu vrea sub nici o forma sa manince mancare gatita si aici recunosc ca eu am gresit dar cum il "reeduc"?De exemplu nu maninca nimic la gradi dar nici nu vrea sa incerce este si o fire mai agitata care nu are rabdare sa stea locului prea mult timp si de asta nu este concentrat pe mincarea din farfuria lui.Va rog mult sunt disperata invatati-ma cum sal fac sa manince orice si cum sal fac sa fie mai atent cum sai captez atentia mai mult timp.Si daca il pedepsesc 5 min.el nu are rabdare sa stea cuminte 5 min.Ma gindeam sa nui dau nimic sa manince cind il iau de la gradi chiar daca nu a mincat, nu stiu chiar nu stiu ce sa fac.Sfatuitima.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cred ca este vorba despre mai multe aspecte. Pe de o parte, vorbiti despre o lipsa de rabdare si este important sa spuneti cum se manifesta ea.
    Pe de alta parte, este vorba despre mancare, unde spuneti ca ati gresit dar nu spuneti cum a fost pana acum, ce mananca Vladut.
    Ca sa gasim o solutie este necesar mai intai sa intelegem ce se intampla cu el si cum s-a ajuns la situatia de acum.
    Pe curand!

Membru inregistrat la
    27.01.2007
    Postari in forum
    42
    Despre mancare am gresit fiindca nu am stiut cum sal fac sa manince unele mincaruri de exemplu el nu maninca lactate decit iaurt cu fructe in rest lactate nu maninca, el maninca fripturica la cuptor, snitelute, chiftelute simple sau cu sos (de pui), ciorbita putin acrisoara dar fara prea multe "bolbotine" si la gradi le da mamaliguta cu smantana si brinzica, fasole verde, mazare, spaghete,supe, ghiveci, pilaf, varza, mincaruri pe care el nu le maninca dar nu pt ca nu ias fi dat niciodata asa ceva ci pt ca nu lea acceptat de la inceput si daca a refuzat de vreo 2-3 ori nu iam mai dat.Pe cite unele nici nu vrea sa le incerce zice din start ca nui place.Ca sa nu zic ca fructe maninca doar banane si mere atit restul nici nu vrea sa incerce.Este foarte incapatinat.Iar in legatura cu rabdarea sa dau niste exemple, sa zicem ca face o prostie si il pedepsesc sa stea 5 minute intrun loc anume deci el nu poate sa stea ma intreaba din minut in minut daca mai are mult, sau vreau sal invat sa coloreze (nu le are deloc) si nu dureaza doua minute si zice ca el nu poate si ca nu mai vrea, sau facem diverse activitati sal invat sa numere sau culorile iar el se uita pe pereti sau in alta parte nu poate fi atent la mine.Dar vreau sa intelegeti nu este bolnav si nici autist pt ca vb destul de bine (nul zice pe "r")stie "iepuras coconas", "Tatal Nostru", "Catelus cu parul cret", "Inger,ingerasul meu" deci este ok din punct de vedere psihic doar ca e mai agitat.M-am saturat de cite ori ma duc la gradi dna imi zice "vai dna nea omorit nu vrea sa manince, nu sta cuminte, nu asculta, impinge copii (sa-si faca loc,findca el nu bate copii)si ca se vede nevoita sal izoleze" Va dati seama cum ma simt imi vine sa intru in pamant de rusine.Iar dim.cind il duc ii tot zic "Vlad sa fii cuminte sa o asculti pe dna sa pui mana sa maninci si el zice da mami da". Ce sa fac? Scuze am scris cam mult.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Pentru a gusta si celelalte alimente este nevoie de putina curiozitate si interes. De asemenea, atunci cand se plictiseste, precum spuneti, ceva lipseste pentru a-si mentine teaza interesul (in cazul in care l-a avut la inceput).
    Exista totusi momente cand sta asezat mai mult timp? Este ceva care il face sa se concentreze? )un joc, o activitate). La masa sta sa manance si cat anume?
    De adormit cum adoarme, cum reuseste sa stea linistit pana adoarme?
    Am vazut ca aveti o fetita mai mare. Ea l-ar putea coopta in anumite jocuri sau ar putea invata de la ea sa coloreze, sa numere etc. Care sunt relatiile dintre ei?

Membru inregistrat la
    27.01.2007
    Postari in forum
    42
    De adormit am progresat mult, fiindca anul acesta le-am facut la amindoi un dormitor (nu sunt conditii de cam.separate) cu paturi etajate si de o luna vlad doarme cu sora lui (in paturi separate) dar cite odata mai vine la mine in dormitor dar eu il duc inapoi.La masa este in continua miscare isi ridica picioarele pe scaun de fapt am obs ca are asa o problema cu picioarele ca si cind ar avea nervi la picioare.Azi am fost la dr cu ei (le curge putin nasul) si iam cerut parerea dr si mia zis clar ca ea nu crede ca ar avea vreo problema dar pt linistea mea mia dat o trimitere la psihiatrie copii.La pus dna dr sa stea pe un scaunel mic si sa nu se ridice intradevar nu sa ridicat dar asa stind jos si-a bagat nasul intr-o cutie cu jucarii care era linga scaunul lui.La intrebat dna dr culorile si lea stiut dar in schimb iam zis ca nr nu le poate tine minte dar ca nici nu am lucrat extraordinar de mult cu el pe tema asta.Oricum ma duc cu el sapt viitoare la psihiatrie.Maine ar fi avut teatru la gradi dar prefer sa nu il duc ca sa nu fie probleme (bine ii si curge putin nasul).Cu sora lui se impaca asa si asa adica sunt dati cind se joaca frumos si dati cind se cearta dar se iubesc foarte foarte mult de altfel el si este o fire mai iubareata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari