Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60

Cu juniorul la restaurant

Matei (aproape 5 ani )este innebunit sa mearga la restaurant si sa comande portia lui si numai a lui (din care evident ca nu mancanca niciodata mai mult de un sfert si ne seaca de bani). Iar eu urasc fastfoodul. In Bucuresti am descoperit un restaurant micut unde au meniu special pentru copii (bio), isi pot comanda singuri, pretul este fix, portiile pe masura lor si gatite special (cu mai putina sare, din pui...). De ce nu fac si altii la fel? Ne-ar scuti de un mare stres.

iubytzik22
    Guest
    Fiindca nu toata lumea isi permite sa mearga la restaurant in fiecare zi.....si in plus ce cumpar eu cu mana mea e mai bun decat ce fac aia in restaurant......nu am incredere de aceea nu l-am dus niciodata in restaurant....

mischa2000
    Guest
    chiar alaltaieri am fost cu fiica-mea la o pizza a intre fete ...
    cu masa in oras ... consider ca suntem destul de mari ca sa o facem si pe asta ... mai ales ca oricum ia masa in oras zilnic ... doar maninca la gradinita ...
    oricum asta face parte din programul de socializare al copilului ... cand in sfarsit poti sa iesi undeva cu el ... sa stati la masa frmos, fara smunceli, galagii si altele ... atunci e semnalul ca poti pleca in concediu linistit cu copilul ...
    ... de mancat oricum am mancat de multe ori ... mai ales asta vara am avut o surpriza foare placuta cand am vazut ca in statiuni la mare s-a introdus peste tot aproape "meniul zilei" ... iar la restaurantele de trei stele era chiar super buna mancarea.

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    dupa cum spunea si Iubytzika,nu toata lumea isi permite sa manance zilnic la restaurant....iar mie mi se pare normal ca fetita mea sa manance mancare gatita in casa,pe care o gatesc cu grija si corespunzator varstei ei....cand gatesc ma gandesc prima data la fetita mea,mancarea sa fie cu putina sare,multe legume...carnita cat mai slaba....etc.....exceptii facem cand mergem in concedii,iar pe drum ne oprim la restaurant,dar si atunci caut ceva usor si la fel potrivit varstei ei.alte exceptii mai facem cand suntem invitati la onomastice sau sarbatorim noi in familie si atunci mai mancam la restaurant....

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    chiar alaltaieri am fost cu fiica-mea la o pizza a intre fete ...
    cu masa in oras ... consider ca suntem destul de mari ca sa o facem si pe asta ... mai ales ca oricum ia masa in oras zilnic ... doar maninca la gradinita ...
    oricum asta face parte din programul de socializare al copilului ... cand in sfarsit poti sa iesi undeva cu el ... sa stati la masa frmos, fara smunceli, galagii si altele ... atunci e semnalul ca poti pleca in concediu linistit cu copilul ...
    ... de mancat oricum am mancat de multe ori ... mai ales asta vara am avut o surpriza foare placuta cand am vazut ca in statiuni la mare s-a introdus peste tot aproape "meniul zilei" ... iar la restaurantele de trei stele era chiar super buna mancarea.
    Mischaela fata ta are aproape 4 ani te poti intelege cu ea daca te duci undeva...eu cu al meu nu pot merge nicaieri...si daca m-as duce singura chestie pe care ar manca-o ar fi cartofi prajiti si cu problemele pe care le am cu el sincera sa fiu mai bn ma lipsesc...nu mai zic ca la mine restaurantele nu au loc amenajat pt nefumatori...si ce fac il duc sa stea in fum...plus ca nu am asa multi bani sa ma duc in fiecare zi....sa dau asa intruna bani stiind ca poate nu mai am.....apoi un alt motiv ar fi si ca nu prea am incredere mare in mancarea facuta acolo.....eu acasa ii mai gatesc cum stiu eu...cu sare putina...exact cum spunea si bia...de unde stiu eu ca scapa ceva pe jos apoi o pune in farfurie...sa stii ca sunt cazuri si nu ma refer la restaurante de lux.....m-am dus sambata trecuta cu sotu ca o data la 2-3 sapt ies cu sotu la un suc...si am vrut sa imi iau o pizza...toate incepand de la 22 lei.....si inainte erau mai ieftine....si nu mi-as permite in fiecare zi sa ma duc la restaurant...asa ca te duci din cand in cand e ok....e bn ca stai la mare si mie mi-ar conveni asa insa eu stau intr-un orasel micut si destul de scump.....si nu ma refer doar la mancare....

mischa2000
    Guest
    pai mai iubi ... de ce crezi ca subiectul e postat la juniori?

doar nu crezi ca eu mergeam cu raluca undeva cand avea doi ani ...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Am lucrat 2 ani in domeniul restaurantelor si am vazut parinti cu copilasi in restautant, incepand de la bebelusi. Vin cu scaunel care se adapteaza la masa si il pun si pe el acolo. Ne dadeau borcanelul cu mancarica sa i-l incalzim putin, il puneam intr-o farfurie si ii dadeau sa manance. Culmea e ca te-ai astepta ca cei mici sa faca probleme, insa cei de 5-6 ani erau cei mai rai, efectiv ridicau restaurantul in slava...:)))) Ca sa nu mai spun de mizeria pe care o lasau... Uneori aveam impresia ca parintilor nici nu le pasa de ceea ce se intampla, daca se impiedicau chelnerii de copil sau daca tranteau scaunele sau culegeau tacamurile de pe alte mese...

mischa2000
    Guest
    eu una ma port mereu frumos cu ospatarul care ma serveste ... nu de alta dar ...
    dar chiar si asa ... cred ca fecare trebuie respectat pentru meseria pe care o face ...
    chiar nu suport mitocanii care trateaza ospatarii ca pe ultimile slugi ...
    in fine ... alt aspect cu restaurantul ... eram mereu cu pata pusa ... si mai sunt ... sa vad bebelusi la ore de varf ... seara ... fum, zgomot ...
    una e sa mergi in timpul zilei ... una e seara ....
    iar despre micii domni goe ... la orice varsta s-ar manifesta ... tot parintii sunt de vina.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    si noi in seara aceasta mergem la un botez (suntem nevoiti sa il luam si pe domnul goe cu noi,neavind cu cine sa il lasam) dar,,,,
    totul decurge cam asa:noi doi dupa el prin restaurant,cind trebuie sa mincam,unul din noi maninca,altul sta dupa copil
    am mai fost la o nunta cu el ,si seful restaorantului,vazind ca nu aveam timp sa mincam,a pus un ospatar sa stea cu baiatul pina mincam
    nu este un copil obraznica ,dar este curios si intr-un loc nou merge ca sa descopere totul,ajunge si prin bucatarie
    noi fiind oameni cvilazati stam cu ochi pe el,ca sa nu deranjeze

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    pai mai iubi ... de ce crezi ca subiectul e postat la juniori?

doar nu crezi ca eu mergeam cu raluca undeva cand avea doi ani ...
    eh, pai daca e obisnuit de mic nu face figuri la restaurant..noi ma mers impreuna cu J de cand a inceput sa stea in scaunul de masa..fiecare restaurant are scaunde de masa pt bebe. bebe sta acolo, mananca ceea ce au mama si tata cu ei pt el..eu le dadeam borcanul personalului de la restaurant si imi veneau inapoi cu castronasul de mancare incalzita..mai sunt si restaurante care au un colt cu jucarii..sau au carti sau carti de colorat si creioane pt copii..
    nici noi nu ne permitem sa iesim la restaurant des, insa daca iesim, e frumos sa fim toata familia. iar copiii trebuie sa se obisnuiasca de mici ca se sta locului..J sta cuminte daca are ocupatie..daca nu are, isi face:P ia servetelele de pe masa, vericica diversele obiecte de decor de pe masa, gen solnite, lumanari samd..dar ne descurcam:)
    PS: la noi este interzis fumatul absolut in toate locurile publice inchise.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Stiti, cand nu aveam copil si eu gandeam la fel: ce prost crescuti copiii astia care fac ca toate alea prin restaurante si parintii, de ce nu i-or lasa acasa?
    Dupa ce am avut fata, am constatat ca de cele mai multe ori nu aveam cu cine s-o lasam cand eram invitati pe undeva (inclusiv nunti, botezuri, cumetrii) si uneori mai vroiam si noi sa iesim "in oras". Asa ca o luam cu noi.
    Stare nu a avut niciodata, din curiozitate sau fel de a fi, dar nici nu cred ca a facut dezastru vreodata. E drept ca noi alergam mai mult decat stam la masa.
    Si am mai ajuns la o concluzie: nu intotdeauna e vorba de proasta crestere. Am studiat comportamentul celor doi baieti ai unei prietene, crescuti de aceleasi persoane si in acelasi mod: unul dintre ei, de mic statea cuminte si isi gasea de joaca linistit la masa, iar celalalt vroia sa exploreze si isi gasea de lucru cu fi-mea, eventual sa coaca vreo dracie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari