Ultimele discutii din forum
    new sunshine
    Guest

Cu dulciuri sau fara dulciuri?

Stiu ca fiecare adora dulciurile si copiii sunt cei mai mari amatori de dulciuri.Le interzicem sau le oferim moderat?Eu recunosc ca fetele mele mananca si dulciuri ca gustare,desert le dau si inghetata si le ofer si sucuri din comert nu totdeauna naturale dar nici carbogazoase.

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    sincer,nu as vrea nici eu sa-i dau dulciuri din comert,mai bn cele preparate in casa.dar mai scap si eu cateodata cand imi iau eu cate cv de la magazin,ii mai dau sa guste,dar in rest,nu.de sucuri ce sa zic,eu ii fac in casa,de portocale,mere,si ii mai cumpar tedi la sticluta..ii place f mult.din comert nu-i dau,ptca au f putin procent de fructe,plus ca(virgula)contin acizi si coloranti la greu.nu zic nici sa nu le dam.darsa asteptam sa mai creasca,k nu stiu eio ce sunt dulciurile,pana nu le aratam noi.asa le stricam dantura..

Floricica Nou Venita mamiluirobert's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    5
    Eu evit sa-i dau dulciuri baietelului meu, mai ales ce nu e pregatit in casa. Consider totusi ca poate gusta un pic din fiecare ca doar trebuie sa stie cum sunt. Spun asta pentru ca ma gandesc cum ar fi fost copilaria noastra fara dulciuri? Nu vreau sa il privez de placerea asta doar ca orice va fi cu masura.

new sunshine
    Guest
    Si eu e pregatesc in casa diverse prajituri pe care le adora,la fel si tortul sau jeleuri dar mai cumpar si jeleuri din comert pe car ebineinteles le ofer cu masura ,nu de 5 ori pe zi si de obicei le iau pe cele care nu au multi coloranti sau zahar.La fel ma gandeam si eu ca nu vreau sa le privez de unele bucurii ale copilariei,dar sa fie cu masura..

new sunshine
    Guest
    Ooo si guma e una din preferatele lor.Asta mai rar ,de obicei cand mergem cu masina atunci isi aduc aminte.Fetele mele sunt mai marisoare:una are 3 ani iar cea mica face 2 ani in noiembrie si e mare amatoare de guma si culmea ca nu o inghite!!

Floricica Nou Venita tudorluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2009
    Postari in forum
    19
    EEEE...noi adorm dulciurile mai ales ciocolata Kinder(toat gama),dar dac nu primește nu insist,nu mestecm gum c din experiența pe care o avem o cam nghițim,bomboanele le sfrmam n masele și nu prea este bine....

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    La noi fara dulciuri nu se poate,e dependenta de Kinder,eu astept sa se plictiseasca de el ca daca nu ii dau face scandal.

Floricica Senior gratioasa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2007
    Postari in forum
    4.976
    si noi papam dulciuri, 1/2-1 ciocolatica kinder, nu zilnic, dar aproape zilnic :P...il mai pacalesc cu cereale de la nestle, cele cu cacao in forma de bomboane si cand nu-i dai cioco ii dau cavit cu aroma de ciocolata...oricum regula e stricta: o sing data pe zi primeste ceva dulce si nu ianinte de masa...
    cat despre dulciuri facute in casa nu prea se omoara, poate cand o mai creste, ca inca e micutz...
    sucuri din comert, numai tedy si foarte rar, nu cred ca i-am dat de mai mult de 3 ori..prefer sa-i fac ceaiuri si sucuri in casa, oricum de mic nu a acceptat ceaiul indulcit, asa ca am mai scapat de-o grija....
    multa sanatate picilor si mamicilor

Floricica Nou Venita coacaznegru's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2010
    Postari in forum
    6
    Coacazele negre reprezinta o sursa naturala de vitamine , minerale , antociani si alta substante importante pentru sanatatea dumneavoastra . Vizitati siteul www.coacaznegru.com pentru a va convinge . Mai cernite si mai uratele in comparatie cu fragii si zmeura, lipsite de aroma si straluciri rubinii, coacazele negre sunt o veritabila Cenusareasa a naturii. Abia la sfarsitul povestii, cand printul le asaza in picior pantofiorul, arata ce comori se ascund sub infatisarea lor reculeasa.

Putine alte alcatuiri ale firii au atata forta de-a vindeca. Coacazele negre contin un numar impresionant de minerale si vitamine, intre care vitamina C intr-o forma care se dovedeste a fi cea mai stabila dintre toate fructele, rezistand la caldura si oxidare. In plus, este singurul fruct de padure care contine ulei volatil intr-o proportie destul de mare, un ulei cu miros mai putin placut, dar cu efecte cu totul deosebite. Coacazele negre, folosite mai ales ca pulbere, revitalizeaza rapid organismul, ajuta la reechilibrarea metabolismului, normalizeaza activitatea nervoasa, maresc acuitatea vizuala, elimina anemia, favorizeaza procesele de crestere si refacere, maresc imunitatea naturala a organismului. Dintre cele peste 50 de boli si tulburari tratate cu ajutorul lor mentionam:

Anemie - sucul, la fel ca si pulberea de coacaze negre uscate, stimuleaza formarea hematiilor si compenseaza deficitul de fier. Se bea zilnic o cana de suc pe stomacul gol sau se ia o lingurita de pulbere de trei ori pe zi. O cura dureaza 2-3 saptamani.

Oboseala vizuala, miopie progresiva - coacazele negre, fructele si frunzele, cresc acuitatea vizuala (inclusiv cea nocturna), favorizeaza corectarea anumitor deficiente ale vederii. Se fac cure indelungate (3-6 luni) cu pulbere sau cu macerat de coacaze negre.

Cresterea la copii - coacazele negre crude, la fel ca si sucul, stimuleaza formarea tesuturilor, a oaselor mai ales. Se consuma zilnic 100-200 g de coacaze negre sau se bea un pahar de suc. In afara sezonului, se ia inainte de fiecare masa jumatate de lingurita de pulbere de coacaze negre.

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    "Mami, imi dai un dulci?" Acum 10 minute am avut o disputa in legatura cu nr de jeleuri pe care are voie sa le manance dupa masa. Dulciurile preferate sunt jeleurile si ciocolata Kinder. Cu sucurile nu se omoara, acum prefera limonada facuta in casa si indulcita cu miere. Nici el nu se omoara cu prajiturile facute in casa.

stefaniajohansson
    Guest
    aici primesc copiii dulciuri doar sambata..si atunci se intampla de multe ori sa primeasca prea mult. eu am ales sa ii dau lui J in fiecare seara, dupa cina, cate o bucatica mica de ciocolata neagra 86% cacao. daca suntem invitati undeva sau e chef la noi acasa si avem si alte dulciuri pe masa, primeste, daca a mancat mancare. suc in nici un caz. primeste doar tropikana, care nu e facut din concentrat de fructe si nu are zahar adaugat..e pur si simplu proaspat presat. Noi nu cumparam alte sucuri, cu atat mai putin Cola sau Fanta, nici macar daca avem musafiri..dar daca suntem in vizita, si vede Cola sau Fanta, se stramba si zice incruntata, chiar contrariata: "Ysh" (e un fel de bleah pe suedeza;P)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari