Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Copiii si postul

Dragele mele, a inceput postul Craciunului. Voi ce faceti, ce retete aveti pentru bebici vostri? Eu nu le-am impus copiilor mei sa tina post insa cei mari au tinut ei. Sunteti pro post sau nu?
    Modificata de daniela37; 15.11.2011 la 09:52:31.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu nu am cum sa nu ii dau lapte in fiecare seara,1ou pe saptamana,plus orez,paste,gris cu lapte sau iaurt.e copil,e mika

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sunt total contra postului la copii. Nu ii ajuta la nimic, daca mai sunt si mici de tot nu inteleg nimic din semnificatie, si ii si lipseste de nutrientii esentiali din alimentatie, necesari pentru a se dezvolta si a avea energie.

Floricica Nou Venita nikole_nina's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2008
    Postari in forum
    13
    Sunt de acord cu voi. Copiii nu au nici o legatura cu postul... Mamicile tentate sa tina copii pe mancare de post ar trebui ''trezite", asa ca trebuie sa sustinem alimentatia echilibrata a puisorilor nostri. Parintii daca simt nevoia sa posteasca, de altfel o cura de detoxifiere a organismului e benefica pt un adult, dar un pas inapoi in buna dezvoltare a copilului...

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Exclus postul la copii. Ce ai putea sa ii dai sa manance de post incat sa suplinesti ok lipsa laptelui, a lactatelor in general? Sau carnea?

mada_lyna
    Guest
    POSTUL este interzis cu desavarsire copiiilor,batranilor si pers.cu probleme de sanatate si/sau boli cronice. eu una n-am tinut post niciodata.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Poi daca ar tine Anto post ar insemna sa traiasca cu aer :)) ca ea mananca numai lapte,iaurt,oua si carne.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Am sa raspund printr-o intrebare.
    De ce un copil (fie ca are 2, 3, 5...10... sau 16 ani) ar trebui sa tina post??????

Eu una sunt total impotriva acestui mod de a ne arata cainta sau credinta in Dumnezeu (ma refer la copii - eu personal am mai postit).

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Nu cred k ar fi ok din punct de vedere medical ca pe o perioada atat de lunga copii sa nu pape laptic carnita oua plus ca si noi ca adulti simtim lipsa acestor aliment.Eu nu postesc pentru ca nu pot Dumnezeu sa ma ierte dar de fiecare data cand ii dau mancare la fata sunt tentata sa gust sa bag in gura si nu am cum.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Llorikiss, tu chiar crezi ca Dumnezeu ar avea o problema sau s-ar supara ca mananci tu de dulce cand e perioada de post?

Floricica Nou Venita rarara's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2011
    Postari in forum
    37
    Eu sunt total de acord cu postul. Dar pentru mamici. Eu tin fiecare post si ma simt excelent fara sa am cea mai mica carenta. Pentru copii cred ca e altfel pentru ca ei cresc si trebuie sa aiba toti nutrientii. Am auzit totusi de copii vegetarieni si chiar vegani super sanatosi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari