Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    In alte tari nu se consuma ciorbe dar supe da, de toate felurile, mie imi plac foarte mult supele crema cu paine prajita.

nicole13
    Guest
    da, cu ciorba ce aveti fetelor?cine stie sa faca o ciorba ca la mama acasa,cu de toate, n-ar da-o nici pe cele mai sofisticate meniuri!si daca e facuta la treaba ei, poate manca si copilul bine mersi.

daca nu le place,Adela...nu prea ai ce sa le faci!nici David nu se impaca pana acum vreo 2 luni cu ea,acum, ar manca in fiecare zi:)0

stefaniajohansson
    Guest
    nu stiu de ce v-a deranjat comentariul meu. si imi cer scuze daca m-am exprimat gresit (pt ca altfel nu vad de ce sa va suparati). si mie imi plac foarte mult ciorbele si supele, dar nu imi tin de foame la fel ca felul 2. nu am criticat felul in care se mananca in romania, pur si simplu am tras o concluzie PROPRIE legata de faptul ca in Romania se mananca multa supa/ciorba, iar aici si in alte tari nu se mananca supa toata ziua. acum fiti si voi sincere cu voi insiva: cate farfurii de ciorba trebuie sa mancati ca sa aveti acelasi aport de proteine, carbohidrati si grasimi ca o 200 grame de gratar cu 200 gr legume fierte si eventual sos, salata. eu daca mananc o farfurie plina de supa (groasa, ca asa o mananc si eu) nu imi mai trebuie felul 2. sau abia ma ating de mancare..dar mi se face foame dupa maxim 1 ora. poate organismul meu e altfel..
    eu continui sa cred in cele spuse mai sus, pentru ca si eu gatesc acasa si stiu ca oricat de buna ar fi ciorba pe care o fac, din aceeasi cantitate de carne+legume cu care fac o oala de ciorba, nu-mi iese nici de 4 portii de mancare gatita. fiti un pic sincere cu voi insiva si nu va suparati pe mine ca nu e cazul, chiar nu ma pusesem sa critic bucataria romaneasca.

stefaniajohansson
    Guest
    aisella, foarte urat din partea ta! ti-ai facut cont in mod special pentru a te lua de mine. am respect pentru tot membrii acestui forum, atat cei vechi, cat si cei nou sositi, dar imi permit sa spun (fara a ma da mare) ca nu ma cunosti si nu ai dreptul sa te ma iei la rost daca am citit sau nu ce am scris..si DA, am citit;P
    cat despre faptul ca ciorba este o mancare pur romaneasca, te contrazic si aici: cuvantul ciorba vine din limba turca, deci nu prea are cum sa fie ciorba ceva "pur romanesc".
    si nu am spus ca era lumea lihnita de foame, am spus ca pe vremea lui ceausescu se vindea mancare cu ratia, iar acea ratie era exagerat de mica.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Da , asa stiu si eu de ciorba ca e eva turcesc ca si sarmalele.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Stefania,sincer ai avut o exprimare destul de deranjanta...vis-a-vis de vremurile din trecut..nu toata lumea si-a umplut burtile cum ai zis tu....normal ca am sarit si noi cu gura...
    unii au dus-o destul de bine pe vremea lui Ceausescu si o fac si acum aici in Romania,nu generaliza!
    Sunt si persoane care se simt bine aici fara sa doreasca sa zburde spre alte locuri..vorbesc de mine acum,nu bat campii!

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Da sunt mancaruri specifice turcesti si imprumutate si in bucataria romana si ca cuvinte in limba romana,
    Sarma(infasurare)

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Baietelul meu mananca foarte bine ciorbitele si supele,in schimb sora lui nu prea le-a mancat de mica si nici acum nu se omoara.
    Adela concluzia mea este ca se poate trai si fara ciorbe la fel de bine ca si cand le consumi.

stefaniajohansson
    Guest
    fluturas, daca vrei sa gasesti motive sa te iei de cineva, sunt sigura ca vei gasi.. eu am citit postarile tale legate de o multitudine de subiecte si am putut sa trag concluzia ca esti o persoana culta, citita. chiar nu ma asteptam de la tine sa nu intelegi metafora "apa" = ciorba, "carne" = mancare, felul 2. sau chiar iti imaginai ca la mine acasa se mananca apa fiarta in loc de ciorba si carne goala la felul 2? poate am eu un fel mai dramatic de a povesti..voi incerca sa vorbesc la fel ca si cu fetita mea, ca sa nu mai fie probleme. iar despre, zburdat..nu consider ca daca am plecat din romania insemana ca am avut chef sa zburd spre alte locuri.. nu ma cunosti, nu-mi stii povestea vietii, si nu mi se pare frumos sa descrii in acest fel faptul ca am plecat din tara.
    ah..si ai mail de la mine..poate acolo te lamuresti ca nu mi-am uitat radacinile si sunt chiar mandra de ele..

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    nici prin cap nu mi-a trecut sa ma iau de tine..nici tu nu ma cunosti,nu sunt asa rea sa caut motive aiurea..pur si simplu exprimarea ta m-a deranjat destul de mult tinand cont ca am avut destule probleme cu baietelul meu care nu consuma "zeama aia care-i umple burta "dar care l-ar ajuta sa aiba,poate un tranzit intestinal normal.
    o sa citesc mesajul tau...acum plec la culcare...maine e o noua zi..la unii de munca!

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Cine face ciorba de vacutza sa ma sune si pe mine cat stau in Ro....aici ciorbele se fac cam ca supele noastre....adik nu sunt acre. Nici bors nu e:(
    Si da..ciorba nu e tipic romaneasca....dar e cea mai buna:))) Si in araba tot ciorba se zice(shorba) se zice.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari