Ultimele discutii din forum
    new sunshine
    Guest
    Si eu is pro ciorbe da daca nu le mananca?Deja m-am saturat cat ma rog de ea sa manance 2 linguri intr-o jumate de ora!!!Si am incercat orice..imi spune sa ii dau eu numa sa scape de ea.....da asa nu vreau sa o indop la 3 ani.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    si eu zic ca ciorbele nu trebuie sa lipseasca din meniu,Karina momentan mananca si ciorba si supica.Eu zic sa incerci sa tai legumele cu ceva forma sa o ademenesti sau la supica cu taitei in forma de numere sau ce crezi tu ca ii place.Eu asi incerca sa o conving ca ciorba e importanta in meniul ei.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu nu vad utilitatea ciorbelor/supelor... n-am mancat de mic copil si nici nu mananc decat rareori... atat timp cat copilul mananca legume si carne sub alta forma nu cred ca e vreo problema ca refuza "zeama"

si-apoi cate natii nici n-au auzit de asa ceva dar sa o mai si consume... sunt bolnavi cu totii?

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    ah, cui ii place poa' s-o consume cat doreste... eu nu dau cu pietre [face cu ochiu']

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Eu una nu pot fara sa mananc ciorbe ,poate depinde si cum esti obisnuit,mie imi cere organismul ciorbe simt nevoia sa mananc.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Julia prefera ciorbele care sunt aproape felul doi ca zema e putina :) asta ptr ca ei nu ii place sa manance felul doi in general...are nevoie de "zeama"... eua s renuinta la ea daca nu ar dori... important e sa manance de toate...

new sunshine
    Guest
    E fetelor sa va spun drept am incercat in toate felurile:am laut taitei cu :printese,litere,floricele ,rotunde ,fundite etc si nu are nici un efect.
    In supa de rosii ii pun pestisori din piscuiti cu branza si pe aia ii pescuieste si cam atat.Legumele daca le mananca proaspete is mai fericita decat sa le manance din ciorba.Asa ca de azi luam apuza la ciorbe.O sa mananc eu si Khloe si ei ii dau direct felul 2.Poate i s-o face ei dor de ciorba sau supa.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Eu zic ca faci bine... nu merita fortata..mai ales daca mananca felul 2.... Pofta mare!

stefaniajohansson
    Guest
    nici aici nu se mananca ciorbe/supe. doar foarte rar, in loc de felul 2, si servite cu paine cu unt si cascaval..
    eu am o alta explicatie legata de supa. cred ca in romania se mananca supa pentru ca ne-am obisnuit de pe vremea lui Ceausescu sa ne umplem burtile cu apa ca sa nu mai simtim nevoia sa mancam cantitati mari de carne. (tin minte ca era ratie la carne, oua, unt si alte alimente STRICT necesare)
    nu cred ca este o problema daca copilasii refuze sa manance supa..atata timp cat nu refuza restul mancarurilor..isi pot lua cantitatea necesara de lichide din altele: apa, fructe, legume proaspete.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    ziceam sa nu intervin dar chestia aia "cu invatul de pe vremea lui Ceausescu sa ne umplem burtile cu apa" chiar m-a deranjat....eu nu fac ciorbele chioare,contin carne,legume,oua,cateodata smantana in cantitati mai mult decat suficiente..sunt chiar foarte consistente...supele le fac crema sau cu galuste,taitei....asa am invatat si mancat la parintii mei chiar in vremurile grele de atunci...
    fiecare mananca ce doreste...oricum consultand doctori gastroenterologi,bineinteles romani,ni se recomanda si "zemurile" astea ,mai ales la cei predispusi la constipatie,cum e cazul lui Alex care din pacate refuza cam tot ceea ce e prea fluid...

aisella
    Guest
    o aberatie mai mare n-am auzit, doar nu era toata lumea lihnita de foame si trebuia sa manance zeama chioara...tu, ai citit ce-ai scris??

ciorba, este un fel de mancare pur romanesc, ca nu consuma toata lumea asta-i alta treaba...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari