Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Ce cursuri sunt potrivite pentru copiii?

Fie ca e vorba de sport: gimnastica, inot, atletism, baschet, fotbal etc, sau limbi straine, desen - pictura aceste activitati poti fi educative pentru copiii, insa ma gandesc ca orice, in exces poate avea efecte in revers.

Eu am inceput pe la 5 anisori gimnastica, nu am putut continua pentru ca parintii nu aveau posibilitatea de a ma sustine, insa am ramas pe viata cu acest regret, iar sora mea a fost aleasa pentru balet, dar ar fi insemnat sa isi petreaca de pe la 10 ani viata in alt oras, asa ca optiunea a fost de a nu face. Apoi m-am apropiat de baschet, dar inaltimea a fost un impediment. Ce regret ca nu am facut a fost inotul, se pare ca unul din sporturile cele mai sanatoase pentru corp.

Care credeti ca sunt cursurile cele mai potrivite pentru copiii si de la ce varsta?

Poate ca va intereseaza si alte subiecte deschise de mine:

Mos Nicolae si Mos Craciun, ce aveti in tolba?

Ce cursuri sunt potrivite pentru copiii?

Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?

Ce aparatura va ajuta in casa?

Cum iti implici familia in treburile din gospodarie?

Care este modul vostru de a petrece timpul liber?

Tineti post?

Ce gatim de sarbatori?

Ce hobby-uri aveti? Va aduc venituri suplimentare?

Casa sau apartament? de ce?

Cum v-ati cunoscut jumtatea?

Ce regrete aveti?

Relatia parinti copii

Dar si subiecte mai vechi:
    Parintii de ingerasi in perceptia celorlalti

Sa nu fugim de ei ba mai mult sa ii ajutam

Copi cu copil

Cu rau e rau, dar mai rau e fara rau

Parintii si viitorul ginere sau viitoarea nora

Selectia naturala versus interventia medicala

O noua sarcina dupa o nastere prematura

De asemenea mai recomand un topic deschis in urma cu 1 an de o mamica de pe forum. As vrea sa aduc acel subiect in atentia mamiclor si viitoarelor mamici pentru ca acest forum este forumul meu de suflet si din pacate aici nu prea gasesc informatii utile despre acest subiect care ma intereseaza atat de mult Trombofilia si Sindromul Antifosfolipidic

Si un topic mai special cel al membrilor din Satu Mare va asteptam pe topic si speram sa ne intalnim si personal, sa facem un grup de prieteni care sa cuprinda atat mammici si tatici de bebelusi si copii mai mari sau mai mici, cat si gravidute si aspirante din Satu Mare

Dar si grupuri deschise de mine.
    Mamici de ingerasi
    Toate mamicile care au avut copii, dar Dumnezeu i-a iubit prea mult si i-a luat la El mult prea devreme

Nasterea prematura
    Invit toate mamicile care au nascut prematur (sau stiu povestea unui prematur) pentru a discuta pe aceasta tema. Chiar daca finalul povesti a fost fericit sau nu.

Sindromul Down si alte sindroame - Dublu, Triplu Test si amniocenteza
    Sindromul Down Puteti aici impartasii tot ce e legat de sindromul Down sau alte probleme. De asemenea informatii legat de dublu test, triplu test si amniocenteza.

Sotii nostri - oamenii din spatele nostru
    Ai un sot minunat - de ce sa nu recunosti sa i-o spui si lui. Sa ii spui te iubesc, sa il mangai cand si el sufera, sa ii fi si tu sprijin lui.

Trombofilia in sarcina
    Trombofilia problema neglijata de medici, una din cauzele pierderilor recurente de sarcina in luna mica de sarcina si una din cauzele opririi in evolutie a sarcinii oricand pe parcursul celor 9 luni.

Si poate vor mai urma.

Va astept la discutii si pareri.
    Modificata de paulici; 20.11.2010 la 11:27:09.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu voi opta pentru inot chiar de anul viitor. nu e vorba de a face performanta, ci de utilitatea lui. apoi, pe la 3-4 ani, cred ca pentru o limba straina. si ... sper sa aiba copilarie, chiar daca am lucrat in invatamant nu sunt de acord cu suprasolicitarea copilului si cu incarcarea programului.

Floricica Avansata diana16's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    1.679
    si mie mi se pare important sa faca copiii sport....si eu as vrea sa-l inscriu cand va fi timpul la inot. intr-adevar este foarte util. nic noi nu ne-am gandit la peformanta. eu si sotul meu iubim nespus apa si speram sa-i placa si lui.
    apoi mi-ar place sa faca dansuri. mi se pare important sa invete limbi straine....cred ca la inceput o sa-i aratam cat mai multe poibilitati si apoi sa alega el cei place si spre ce are inclinatie...eu tot timpul am regretat ca nu stiu sa desenez, ca nu stiu sa cant, si poate daca as fi fost la astfel de cursuri as fi invatat.
    intr-adevar nu e bine sa le suprasolicitam programul, sa aiba mereu o actvitate programata, voi incerca sa-l las sa fie cat mai mult copil

cristina elena
    Guest
    Hi hi eu as zice ca sunt potrivite pentru copil acele cursuri care-i plac lui.
    Vorbind de copii prescolari si scolari (3-11 ani) eu zic ca e varsta la care ei pot spune ca le place sau nu ceva.
    Mie mi-au placut foarte mult dansurile populare ce se faceau in liceu (fiind mica de inaltime n-am fost selectata in ansamblu) si am acum un mare regret ca n-am facut aceste dansuri. Dar degeaba le 'insuflu' copiilor pasiunea mea ca pe ei nu-i intereseaza. Nici macar dansurile de societate nu-i atrag! Avem in oras un club foarte bun in privinta asta. Am vrut sa vedem cum e dar nu vrea baiatul mamii
    Am fost cateva luni la fotbal pe cand era la gradi, dar a inceput apoi Cristi scoala si era prea aglomerat programul. Si era si obositor, o ora de antrenament si fotbal, numai imi dormea dupa aia.
    Deocamdata zic eu e suficient programul de la scoala/gradi, au o limba straina in program, fetita o ora pe saptamana si baiatul 2 ore. Pe langa asta orele de muzica (amandoi sunt foarte incantati de muzica) si sport. Tot asa, la gradi, o ora/saptamana si la scoala 2 ore/saptamana.

sun2shine
    Guest
    Anul trecut Tia inca nu era la gradi si am dus-o la balet,toata ziua dansa prin casa si am zis sa incerc.I-a placut la inceput apoi a avut o perioada cand nu mai vroia sa mearga dar pt ca trebuia platit am zis ca termian anul si apoi renuntam.Dupa serbare si dupa vacanta am intrabt-o daca mai vrea si a zis ca mai vrea la balet plus fac si tap dance.
    A avut scoala un curs de inot dar era vara si am zis ca poate sa se balaceasca gratuit in lac mai ales ca ceea ce fac ei in primul an ea deja stie de la noi.
    Acum gradinita ei e pana la ora 4 si nu as mai vrea sa o incarc si cu altele mai ales ca la gradi au un program foarte divers cu profesori speciali pt. arta,muzica,sport.
    Nu cred ca as mai vrea sa faca si altceva,inotul il invata in scoala la fel si alte sporturi!

mischa2000
    Guest
    am inceput acum doua saptamani s-a o dcu la dans ... aveam mari emotii ca nu primeste din cauza "marimii" ...
    din pacate urmatoarea sedinta am lipsit bolnava fiind ...
    ca idee ... a avut o ora jumatate ... nu stiu ce a facut acolo ... obosita nu a fost deloc ... altfel nu ar fi stat pana seara tarziu desi nu dormise deloc toata ziua.

mai face si engleza la gradi. e al doilea an deja ...
    nu stie prea multe ... dar in timp ce de uitam la lectii pe youtube repeta tot cu o dictie perfecta.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Eu vreau sa-i dau la innot.
    La Gradinita Marius are gimnastica ,Engleza si germana.
    Engleza face de anul trecut,iar germana din octombrie.Cu engleza nu prea l-am vazut eu pasiona,doar ne-a innebunit cu "orange" la el nu exista portocaliu ,dor orange.
    De germana cred ca este mai atras,dupa nici o luna de cand a inceput sa faca l-am auzit prin casa cantand (nu radeti ca eu habar nu am germana,d-apoi sa mai si scriu,dar intelegeti voi) 1,2,3(in germana) politzai ,34 bregadier .

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Si eu m-am gandit destul la ce s-o dau, din multitudinea de chestii care exista.
    Dupa mine as da-o sa invete de toate si mai ales pe cele pt care am ramas eu nostalgica: patinaj si dansuri.
    Multi mi-au zis ca e f. talentata la dansuri si educatori si lume care are contact cu chestia asta, si eu vedeam dar ziceam ca sunt subiectiva. Deci am dat-o la dansuri.
    Nu stiu ce sa mai fac cu ea, ca la inceputul fiecarei ore plange si trebuie sa stea doamna de vorba cu ea 10 minute ca sa inceapa. Cred ca nu ii place ca ii aliniaza si fac o gramada de exercitii la incalzire. Nu vrea sa ne spuna pt nimic in lume ce nu-i convine (sotul meu zice ca disciplina), spune doar: nu imi place si gata.
    Si mai merge la engleza, de 2 ori pe saptamana, cate o ora. Vad ca nu comenteaza, ca e sub forma de joaca, dar nici nu retine mare lucru (a facut doar 4 ore pana acum). Cred ca e foarte aeriana si nu vrea sa faca decat ce are chef. Sper sa se mai obisnuiasca si sa intram intr-un oarecare ritm.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    La inot a fost de anul trecut si anul asta din nou, doar vara. Mi-ar placea sa joace si putin tenis. Mi se pare un sport foarte frumos.
    Si la desen/pictura, ca vad ca sta mai mult concentrata pe chestia asta (uneori) sau la inca o limba straina. Dar nu toate odata si in timp. Nu reusesc inca sa descopar ce i-ar placea cu adevarat.

mischa2000
    Guest
    gata ... in sfarsit am gasit cursul de dans perfect pentru ea ...
    nu mai e balet ... ci dansuri de societate ... cu copii pe marimea ei ...
    de dou aori pe saptamana, si azi dupa prima zi ... nu am primit reclamatii ...
    e de bine ...

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Dans modern-jazz face acum si mai pe la vara inot......in perioada asta nu o dau la inot......am cateva prietene si platesc degeaba abonamentul ca au copiii cu raceli intestinale acasa.....oricat de incalzita e piscina, tot afecteaza.
    Mai marisoara fiind (adica pe la vreo 8, 9 ani) vom incerca tenis de camp.....dar la dans nu renuntam.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari