Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita taticool's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2013
    Postari in forum
    16

Un tatic singur - sfaturi despre comunicarea cu copiii

M-am gandit mult daca sa povestesc acest lucru aici pe forum pentru ca este ceva destul de intim si imi este si greu sa vorbesc despre acest lucru, insa zilele trecute am fost martorul unei situatii care m-a determinat sa mai cer si parerea altora si ma intereseaza in mod deosebit parerile doamnelor de pe acest forum.

Fratele meu este un parinte singur. Fosta lui sotie a preferat sa isi vada de viata cu un alt barbat si a plecat lasand copiii ( 2 fetite de 5 si 7 ani) in grija lui. Povestea lor este una cu un final urat, cu multe discutii presarate cu injurii si jigniri, unele dintre ele in fata copiilor. Ea are drept de vizita dar nu vine niciodata. A plecat in urma cu un an in alta tara (la numai cateva luni de la separare) si nu a mai dat niciun semn de viata. El este inca bulversat si sufera in continuare, iar fetele sufera cumplit. Simte acum ca nu poate comunica cu copiii lui, nu stie cum sa reactioneze in multe dintre situatiile cu care se confrunta si imi cere sfatul in multe dintre problemele cu care se confrunta. Copilele au reactionat diferit: una s-a interiorizat (cea mare) si este mai tot timpul trista si abatuta, nu prea are pofta de mancare si prefera sa stea mai mult singura. Atunci cand este intr-un grup de copii se izoleaza si se retrage singura intr-un colt. Cea mica a devenit agresiva si in limbaj si in comportament. Tipa, tranteste usi, ii spune ca nu este un tata bun si ca o vrea pe maica-sa, si tot asa. El munceste destul de mult si fetele petrec mult timp cu mama noastra care este destul de in varsta si care mi se plange constant ca este coplesita de tot ce se intampla cu fetele.

As vrea sa il ajut si nu stiu cum. Le-am mai luat pe fete la noi si sotia mea incearca sa inchege o relatie mai profunda cu ele, sa faca lucruri de fete impreuna. Cu cea mica relatia este mai buna, desi este mai greu de stapanit este mai deschisa la o relatie cu o alta femeie, excluzandu-l pe taica-su de cele mai multe ori din ecuatie. In comunicarea cu ele el a incercat sa le explice ca nu ele sunt vinovate de plecarea mamei lor si de faptul ca nu le cauta, minimalizand totusi imaginea negativa pe care si-ar fi putut-o crea. Din cum vad eu lucrurile cea mica il invinovateste pe el, cea mare se simte abandonata.

Sunt doua situatii destul de diferite si el nu stie cum sa procedeze. Asadar orice sfat mi-ar fi folositor.
    Va multumesc!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    pffffffff....cred ca sfatul unui psiholog le va ajunta e fete....cred ca e cea mai buna solutie, penru ca sunt mari si se poate comunica cu ele.....mai multe sicer nu as putea spune pentru ca ma depaseste situatia si sincer ceea ce afacut mama lor nu are scuza....iar in perioadele grele din viata copilelor, tatal se poate sa le spuna lucuri despre mama lor, care nu ar trebui stiute INCA....nu stiu sincer mai multe sa spun, caci ar fi o simpla parere, a unei mamici...mai multe si mai mult va poate spune un profesionist...chiar aici pe forum!

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Imi pare rau! Nu stiu ce sa spun... cred ca el ca tata ar trebui sa le asculte, sa incerce sa isi dea seama ce le supara pe fete(desi e de inteles) dar sa fie mai profund in discutii. De asemenea cred ca e indicat sa-si faca timp, macar la sfarsit de saptamana si sa faca cu fetele ceva ce lor le place foarte mult. Eventual sa le ceara sa faca ele un program de urmat intr-o zi: poate sa mearga cu ele la piscina, apoi in parc, nu stiu ceva ce ele isi doresc mult de tot. E greu, stiu, dar trebuie sa reuseasca sa le tempereze pana nu scapa situatia de sub control. Si de ce nu, sa cheme colege ale fetelor sau bune prietene acasa pt a se juca. E important sa nu se simta singure. Sper sa fie bine!
    Modificata de MOTANIK_23; 09.04.2013 la 15:07:37.

sadia
    Guest
    Sa aiba grija sa nu vorbeasca de rau pe mama fetitelor.....e ffff important,si nimeni altcineva sa nu o faceti.Se vor simti si mai rau,sa le spuna ca le-a abandonat.

Floricica Nou Venita Danyell's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    20
    Cel mai bine ar fi sa incerce sa se apropie de ele in alte moduri, ca de exemplu` o excursie ``o iesire`` numai ei 3 in care sa faca lucruri mai neobisnuite, sa devina mai .... cum sa spun ..... un fel de ``prieten`` ci nu tata. In asa fel fetele il vor considera un tata foarte bun la care pot spune orice si pot conta pe el.

Pe scurt, trebuie sa iasa din acelasi program. Gen: lucru-acasa-lucru-acasa-cumparaturi-acasa. Sa faca ceva nou......... Sa mearga cu cortul undeva la munte, sa le scoata la o plaja, sa le duca in n/a puncte turistice..... Pentru ele la varsta lor, li se va parea ceva nou, astfel uitand de ``monotonie``, iar prin acest fapt se vor apropia de tatal lui.

Am vorbit aceste lucruri, deoarece stiu caz real in acest sens ( la un coleg de servici ), iar nu in ultimul rand, acum 3-4 ani crescand-o pe verisoara mea care atunci avea 6 anisori, tatal ei i-a parasit, iar maicasa lucra 10 ore/zi ca sa o poata intretine, mai pe scurt am crescut-o eu mai mult. Ea era monotona, suparata, deabia vorbea cu mine, astfel am luato de mana am duso peste tot ( in apropiere ).

Acum sar putin de la subiect ( spunand ca ar trebui facute lucruri si putin anormale ).... Am fost cu ea pe vremea aceea la biserica, iar mergand in cerc pe langa biserica, un id.ot de pustan, nu a fost atent si ia ars putin parutul, iar ea tinand la el foarte mult a inceput sa planga in hohote. Am luato de o parte si mi-am ars si eu putin parul la spate, spunand ca nu ma intereseaza pe mine de altii... tocmai ca sunt invidiosi ca nu sunt ca noi, iar ea a inceput sa rada cu lacrimi, astfel apropiindune mai mult, iar maine zi normal ca am fost la frizerie :D.

Bafta lui si ii doresc atat lui cat si tie toate cele bune.

Floricica Nou Venita taticool's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2013
    Postari in forum
    16
    Citat Postat de Danyell Vezi mesajul
    Cel mai bine ar fi sa incerce sa se apropie de ele in alte moduri, ca de exemplu` o excursie ``o iesire`` numai ei 3 in care sa faca lucruri mai neobisnuite, sa devina mai .... cum sa spun ..... un fel de ``prieten`` ci nu tata. In asa fel fetele il vor considera un tata foarte bun la care pot spune orice si pot conta pe el.

Pe scurt, trebuie sa iasa din acelasi program. Gen: lucru-acasa-lucru-acasa-cumparaturi-acasa. Sa faca ceva nou......... Sa mearga cu cortul undeva la munte, sa le scoata la o plaja, sa le duca in n/a puncte turistice..... Pentru ele la varsta lor, li se va parea ceva nou, astfel uitand de ``monotonie``, iar prin acest fapt se vor apropia de tatal lui.

Am vorbit aceste lucruri, deoarece stiu caz real in acest sens ( la un coleg de servici ), iar nu in ultimul rand, acum 3-4 ani crescand-o pe verisoara mea care atunci avea 6 anisori, tatal ei i-a parasit, iar maicasa lucra 10 ore/zi ca sa o poata intretine, mai pe scurt am crescut-o eu mai mult. Ea era monotona, suparata, deabia vorbea cu mine, astfel am luato de mana am duso peste tot ( in apropiere ).

Acum sar putin de la subiect ( spunand ca ar trebui facute lucruri si putin anormale ).... Am fost cu ea pe vremea aceea la biserica, iar mergand in cerc pe langa biserica, un id.ot de pustan, nu a fost atent si ia ars putin parutul, iar ea tinand la el foarte mult a inceput sa planga in hohote. Am luato de o parte si mi-am ars si eu putin parul la spate, spunand ca nu ma intereseaza pe mine de altii... tocmai ca sunt invidiosi ca nu sunt ca noi, iar ea a inceput sa rada cu lacrimi, astfel apropiindune mai mult, iar maine zi normal ca am fost la frizerie :D.

Bafta lui si ii doresc atat lui cat si tie toate cele bune.

Multumesc pentru sfaturi tuturor! Danyell ma bucur sa mai gasesc inca un tatic pe forum! Am vazut ca nu multi barbati stau pe forum si ma bucur ca am gasit un camarad. Sper sa fim din ce in ce mai multi!

Floricica Nou Venita licius's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2015
    Postari in forum
    38
    Nu e deloc usor, dar cu ajutorul unui psiholog se pot gasi metode care sa ajute enorm la acest lucru. Psihologul e extrem de util si poate ajuta enorm pe taticul respectiv.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari