Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita taticool's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2013
    Postari in forum
    16

Fiul meu prefera culoarea roz. Sa ma ingrijorez?

Buna ziua,

Am un baietel de 5 anisori care este o fire sensibila. Are inclinatii artistice, picteaza, canta si danseaza destul de mult. Se joaca si cu masinutele insa nu e mort dupa ele. Am observat in ultima vreme ca are o preferinta pentru culoarea roz. Ii cere sotiei mele sa ii cumpere tricouri/bluze roz, cand picteaza foloseste aceasta culoare mai mult decat pe celelalte. Sa ma ingrijorez? Pot fi toate acestea semne ale unei orientari sexuale diferite? Daca da, ce trebuie sa fac pentru a-mi ajuta copilul?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Am o prietena foarte buna care are si ea un baietel in varsta de 4 ani. E destul de zvapaiat, alintat, etc. I-a cerut mamei sa ii cumpere o bucatarie pt fetite, apoi o masina de spalat de jucarie (se gaseste la domo), un aragaz, fier de calcat (la asta a avut ceva de cautat). Si nu are nici o problema cu orientarea sexuala (tinand cont ca a fost surprins de educatoare facand .. una mica, la baie, cand era singur..). Asa ca nu cred ca are vreo problema, tinand cont ca este doar culoarea roz, care este o culoare adiacenta rosului, ce atrage atentia copiilor.

mada_lyna
    Guest
    eu cred ca baietii vor lucruri de fetite tocmai pt ca nu le pot avea,sau nu le au. pt ca parintii de baiat nu prea cumpara papusi,caruciore,fiare calcat etc pt fetite. eu i-am cumparat fiului meu o papusa cu carucior acum vreun an pt k ,o prietena de-a lui avea si nu i-ar fi dat-o nici moarta,iar el plingea si ...i-am cumparat. s-a jucat cu ea fix cat se joaca cu masinutele noi.
    la locuri;e de joaca,de ex,se joaca si cu bucatariile de fetite,dar sunt fff sigura ca o face pt ca nu are acasa asa ceva.

si referindu-ma strict la culoarea roz pe care o prefera, eu zic ca e o chestiune de gust. pur si simplu ii place. asa cum eu urasc verdele pe haine,asa prefera el rozul.

ar fi bine sa vb cu un psiholog ca sa stii ce semne sa urmaresti pt a-i depista orientarea sexuala dar si pt a te ajuta pe tine insuti (ca sa stii cum sa abordezi problema si din pucntul tau de vedere).
    dar ,chiar si dak ar avea orientare homosexuala,ce crezi ca ai putea face pt a o combate???nu ai avea ce face nici dak i-ai punea centura de castitate ...si apoi, e vb despre viata LUI sexuala, nu a ta. si nici nu ar inseamna un esec parintesc...nu crezi??

nu te condamn,pt k si eu as cauta niste raspunsuri
    Modificata de mada_lyna; 18.03.2013 la 14:14:10.

Floricica Nou Venita taticool's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2013
    Postari in forum
    16
    Sincer nu ma gandeam sa o combat. Desi mi se ridica pulsul numai cand ma gandesc, sunt destul de scos in lume si deschis la minte cat sa inteleg ca asta cu orientarea sexuala e nativa si nu dobandita si ca nu o poti modifica orice ai face. Cand ceream sfaturi ma gandeam cam cum ar trebui sa procedez ca sa il sprijin, si voiam sa vad daca mai sunt si alti parinti de baieti cu firi mai sensibile care si-au pus aceeasi intrebare ca si mine.

sadia
    Guest
    Totusi pentru linistea ta mergi la un psiholog....nu cred ca e nevoie de mai mult de 2-3 sedinte.Mie una mi se pare ceva infantil....la varsta lui nu stiu cat stie copilul ca rozul e chiar pentru fetite doar.....si albastrul si verdele pt baitei.....

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Draga taticule,ma bucur sa vad ca si taticii se implica si incearca sa-si descopere copilasii..vreau sa va spun ca trebuie sa stati linistit in legatura cu preferina lui catre culorile deschise,in special roz.Roz semnifica in desenele copiilor iubire, sensibilitate, spirit de echipa, dar si competitie. Asadar, cei in desenul carora predomina rozul sunt blanzi si tandri, insa selectivi in alegerile pe care le fac. Atentie, acestor copii le plac lucrurile agreabile si usoare, apropiindu-se cu usurinta de ceilalti. Totusi, nu prefera copiii mai galagiosi si violenti din fire. Alegerea rozului denota o mare sensibilitate si atentie la tot ce se intampla in jur. Are bogatie interioara, dorinta de a iubi si disponibilitatea fata de copiii de aceeasi varsta, dar este selectiv in alegerile sale, pentru ca nu ii plac colegii violenti sau prea galagiosi,sensibilitatea excesiva il face sa nu tolereze frustrarile si esecurile. Mai mult, susceptibilitatea sa poate interfera negativ in raporturile sociale. Parintii trebuie sa fie atenti cu un astfel de copil, pentru a nu-i rani sensibilitatea.Asa ca ar trebuii sa fiti mandru de el,sa-i acordati o mai mare atentie,sa va implicati in tot ceea ce face,sa-l invatati ce si cum sa faca anumite lucruri intr-un mod cat mai cald,clar si cu gestica multa.Are nevoie de multa iubire sa i se arate cat de important este si sa fie recompensat pentru progrese si incurajat pentru nereusite.In legatura cu orientarea sexuala,cred ca este prea devreme pentru a crede asa ceva,sigur este doar o etapa si nu uitati nu toti copiii sunt la fel nu va comparati copilasul cu nimeni -el este unic si daca in viitorul apropiat va descoperii ca are alte inclinatii ,eu cred ca ar trebuii sa-l sustineti si sa-l iubiti neconditionat!Sper ca v-a fost de ajutor...

A

Floricica Nou Venita MihaelaCodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    5
    La varsta asta nu cred ca trebuie sa te gandesti la orientarea sexuala a copilului tau, pentru ca mai are foarte mult timp sa se descopere. Este strict o preferinta de moment. Poate a fost influentat din exterior, sau a fost surprins in mod placut de aceasta culoare intr-o conjunctura aparte. Poate a stat in preajma mai multor fetite la gradinita sau i-a placut foarte mult o jucarie de culoarea asta.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    rozul este o culoare ca oricare alta si ma surprinde ca omenii se gandesc la o orientare sexuala a baieteilor cand vine vorba de roz. am intalnit si eu in parc un baietel care prefera culoarea roz si celelalte mamici, unele se uitau ciudat la el, lucru care stanjenea mamica baietelului. traind in colectivitate, copii imprumuta obiceiuri pentru ca li se pare interesant. ei nu-si dau seama inca de diferenta intre sexe in adevaratul sens al cuvantului. poate e o fire mai sentibila, ei si???? si ce daca ii place sa deseneze, ii plac florile, papusile??? am intalnit multi copii cu astfel de preferinte si parintii ii sprijineau in alegerile lor. mult succes si nu te lasa influentat de altii!

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Si nu are nici o problema cu orientarea sexuala (tinand cont ca a fost surprins de educatoare facand .. una mica, la baie, cand era singur..)r.
    Adica prin asta implici faptul ca homosexualii nu se masturbeaza? Sau poate consideri ca se masturbeaza altfel?
    Nu, orientarea sexuala are legatura cu ce il excita pe acel individ. Poate sa se masturbeze gandindu-se la barbati.

Aceste trasaturi psihice sunt innascute, atunci cand se "incodeaza" reactiile naturale ale corpului la anumiti factori externi - reflexe, instincte, ce ar trebui sa-l sperie, ce ar trebui sa-l excite, lucruri care sunt scrise in cap ca individul sa poata supravietui si sa se inmulteasca fara a fi nevoia de a constientiza aceste lucruri. Astfel se inmultesc animalele, care si ele pot avea indivizi care prezinta comportament homosexual. Nu ai ce sa faci, decat sa speri ca lumea sa nu mai fie atat de incuiata legat de subiectul asta incat sa isi inchipuie ca pot cumva schimba orientarea sexuala a unui om prin impunere, rugaciune, punere in ilegalitate, sau UCIDERE (cum scrie in biblie). Imagineaza-ti tu, persoana heterosexuala, ca te-ar forta cineva sa te excite sexual o persoana de acelasi sex - absurd, nu?
    Modificata de Foxman8472; 28.03.2013 la 15:36:49.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Daca tot suntem la capitolul homosexuali, sa va povestesc ceva interesant:

In cursul cresterii embrionului, sunt anumite momente cand se "scrie" efectiv care va fi sexul copilului. Sigur, tine de cromozomi in evolutia organelor genitale propriu-zise, insa celelalte trasaturi sunt date de hormoni. Sunt doi hormoni care se ocupa indeosebi de acest lucru: testosteronul si estrogenul. Testosteronul este hormonul "barbatesc" si estrogenul "feminin", desi amandoua sexele contin ambii hormoni, si in cantitati variabile - asta inseamna ca linia intre barbat si femeie, chit ca este trasata ferm la nivel genital, e mai difuza la nivel psihic.
    Toate animalele domestice elimina estrogen in urina si materie fecala. Ca sa poti hrani populatia Pamantului, asta inseamna o groaza de estrogen in ecosistem, in apa mai ales. "Feminizarea" barbatilor este rezultat direct al acestui lucru. Si nu se intampla doar cu oamenii, pentru ca toate animalele, pana la pesti, se folosesc de aceiasi 2 hormoni pentru a-si regla si reglementa sexele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari