Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Cum se schimba viata ta cand devii tatic?

Daca noi femeile avem la dispozitie 9 luni pentru a ne pregati pentru rolul de mama, pentru barbati trecerea nu este la fel de "lina". Se spune ca o femeie devine mama de indata ce afla ca este insarcinata, iar un barbat devine tata de abia in momentul in care isi tine in brate pentru prima oara copilul. Urmeaza sa devii tatic si esti speriat de schimbarile ce vro avea loc in viata ta? Pregateste-te pentru rolul de parinte citind articolul urmator:
    Cum se schimba viata ta cand devii tata | Copilul.ro

Daca ai devenit deja tatic, spune-ne cum s-a schimbat viata ta!

Floricica Nou Venita crybaby's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2012
    Postari in forum
    49
    nu stiu cum se schimba viata barbatilor cand devin tatici ; stiu doar ca tatal fetitei mele nu merita acest nume sfant " TATA " ...............nici macar nu a avut curiozitatea sa o vada , nemaivorbind sa o sune la zilele ei de nastere ; deci si cuvantul "OM " mi se pare prea mult pentru el !!!

Floricica Nou Venita cuculea's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2014
    Postari in forum
    22
    In timpul in care sotia a fost insarcinata cu fata noastra, nu am constientizat atat de mult ca ma voi schimba, am zis...ehh..da, vom deveni parinti, ei si ce, o scoatem noi la capat, ce poate sa fie asa de grav....

Vreau sa va spun ca dupa nastere, cand copila a fost " la suprafata" ceva in mine s-a schimbat enorm si chiar am simtit aceasta schimbare. Pentru prima data in viata mea am plans (bine, asta sa nu i-o spuneti neveste-mi ca nu stie), am devenit mult mai sensibil 9la orice scheunat al copilului imi dadeau si mie lacrimile, la orice bucurei a copilului imi dadeau si mie lacrimile, la orice zambet care mi-l arunca imi dadeau lacrimile, asta se intampla si acum)....nu ma credeam in stare, nu ma vedeam asa de schimbat, nu ma vedeam atat de "fragil" in fata unui bebe....dar uite ca s-a intamplat, am avut senzatia ca nu ma cunosc pe mine insumi, stateam de multe ori si ma intrebam cine sunt, chiar asa am ajuns....ei da...personal, copilul pe mine m-a schimbat, fara niciun fel de exagerare, dar m-a schimbat...a devenit mult mai sensibil.

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Soțul meu cam făcea "figuri"....ca el nu o sa o schimbe scutecelul, ca el nu ii face de papica biberonul cu laptic...chestii de genul ăsta. Ca nu face, ca nu drege..însă,acum după 5 săptămâni de când a venit Sandra noastră pe lume se pare ca situația a luat o alta întorsătură :))) si sa-l vedeti pe al meu soț ce-i mai place sa stea cu fi-sa in brațe, sa-i facă baita. ..ma rog,sa ma ajute sa-i fac ptr ca pe mine mă doare spatele, sa-i pregătească biberonul, deși ma întreabă cât laptic sa-i faca si chiar ii schimba și scutecelul....deci se poate :)):)) si se pare ca a început sa-mi dea si lecții si sa te ții atunci scandal :)):)):))
    Modificata de andreyutza_luca; 10.01.2014 la 23:21:07.

sadia
    Guest
    Hmmmm.........un tatic pe aici....Al meu a fost el insasi,nu s-a schimbat,a asistat la nastere,i s-a citit emotia pe chip in primele zile,sarea din pat la priimul bocet,la 4 dimineata se punea sa-l schimbe,ca nah facuse sigur pisu,si "il va deranja si un pisu ,dapai doua!",....dar apoi a intrat super in cadru.
    Dar per total,a fost ok,spala vase,spala pe jos,a calcat,nu mai zic de mancare.........

Floricica Nou Venita ditina's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2013
    Postari in forum
    7
    Cred ca depinde foarte mult de om, de tatic. Inainte sa facem un copil cu cineva cred ca trebuie sa vedem daca ni se potriveste, daca ne trateaza asa cum treebuie si apoi sa ne gandim daca ar fi potrivit sa devina tatic, va sti sa aiba grija de familia lui si nu numai. Probabil ca in interiorul sufletului tutror taticilor se shcimba ceva, apare ceva cu totul nou, infloreste un sentiment pe care nu stiu sa il descrie atunci cand isi vad copilul in brate, cred ca tocmai de asta la unii se ved foarte clar schimbarea la altii, o simt ei insisi in interior foarte putermic dar la exterior nu se manifesta foarte vizibil decat ca sunt grijulii, iubitori si atenti. Depinde mult de om. Exista oameni care se sensibilizeaza sau se inmoaie cum se spune, atat de tare la vazul unui copil care le este drag incat efectiv se insenineaza instant.

Floricica Nou Venita rolandino's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2015
    Postari in forum
    19
    Depinde de la barbat la barbat. Pana la urma fiecare se comporta asa cum simte si cu siguranta venirea pe lume a unui copil il face sa fie mai atent si mai grijuliu.

Floricica Nou Venita licius's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2015
    Postari in forum
    38
    Viata se schimba radical. Sa ai copii sau copil e cea mai mare realizare. Restul sunt doar niste chestiuni pasagere dupa care ne ascundem.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari