Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita taticool's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2013
    Postari in forum
    16

Baie impreuna cu copilul?

Am auzit zilele trecute la o colega o poveste care pe mine m-a cam oripilat. Fetita ei care are 3 ani mai face din cand in cand dus cu tatal ei. Nu am intrat in detalii si nu am intrebat cat de acoperit este tatal in momentul respectiv insa mi s-a parut deplasat. Poate daca povestea ca fac ele doua dus impreuna nu mi se parea atat de urat insa cu situatia asta chiar nu sunt de acord. Acum ma gandesc sa nu fiu eu defect si voiam sa mai cer parerea si altora. Voi cum procedati? Faceti dus/baie cu copiii vostri?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    NU categoric nu...sotul si eu nici macar nu ne schimbam in prezenta celui mic....poate si eu ma numar printre persoanele care au anumite fixuri....dar asa consider ca e mai "sanatos"....:))))

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Baia poate este facuta in joaca, iar tatal este imbracat. Sunt multi parinti dornici sa se joace cu copiii lor si fructifica fiecare moment, chiar si baitza.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Eu una nu sunt de acord, nu vad rostul ..nu inteleg de ce am face baie la gramada! Consider ca cel mai de cuviinta este : mama cu fetita si tati cu baietelul daca tin mortis sa faca baie impreuna.

Floricica Nou Venita beatrice_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2013
    Postari in forum
    34
    Depinde si de varsta copilului. De exemplu tati al nostru face baie cu baieteulul nostru de aproape 5 luni insa eu sunt mereu prezenta pt a-l prelua in prosopelul lui , dar tati are mereu ceva pe el . Acum nu stiu...poate pt ca e baiat nu mi se pare nimic incomod insa daca ar fi fetita poate...

Cu siguranta totul are o limita pt ca s-ar putea ca acel copil sa devina dependent de mami si tati si nu va mai face baie nici cand va fi mult mai mare de unul singur...desi pare putin exagerat.

Acum in cazul de fata sincer nu cred ca ar trebui pt ca fetita e in curs de dezvoltare si este cum stim cu totii foarte curioasa in toate.

tabitha
    Guest
    Citat Postat de taticool Vezi mesajul
    Am auzit zilele trecute la o colega o poveste care pe mine m-a cam oripilat. Fetita ei care are 3 ani mai face din cand in cand dus cu tatal ei. Nu am intrat in detalii si nu am intrebat cat de acoperit este tatal in momentul respectiv insa mi s-a parut deplasat. Poate daca povestea ca fac ele doua dus impreuna nu mi se parea atat de urat insa cu situatia asta chiar nu sunt de acord. Acum ma gandesc sa nu fiu eu defect si voiam sa mai cer parerea si altora. Voi cum procedati? Faceti dus/baie cu copiii vostri?
    Fac dus impreuna sau o spala tati?Cand era fata mea mai mica,in jur de un an,am avut niste probleme la coloana,iar cateva luni bune doar sotul i-a facut baita .Nu mi se pare nimic anormal in asta,mai ales cand nu exista alta posibilitate.Dar un adult nu are ce cauta in cada langa un copil,in primul rand in ceea ce priveste igiena.Chiar si o simpla ciuperca a picioarelor se poate transmite.
    Eu am vazut o alta chestie care m-a socat .Anul trecut eram in vacanta,iar la piscina erau si niste turisti francezi,care isi tineau copiii dezbracati total,iar mamele faceau topless.Erau 5 copii,cu varste intre 7-10 ani,destul de mari dupa parerea mea.Si nu doar eu eram oripilata,alti oameni chiar au facut o reclamatie,iar cineva din hotel I-a somat sa imbrace copiii sau sa paraseasca piscine.Au vrut sa cumpere costume de baie din hotel,dar li se pareau preturile prea mari .Deci oamenii aia nici nu s-au gandit sa puna in bagaje asemenea accesorii.Nici nu vreau sa ma gandesc cum fac aia dus acasa,probabil tine d mentalitatea fiecaruia.
    Modificata de tabitha; 13.06.2013 la 20:39:55.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Daca tati este imbracat...nu vad problema! Sotul meu il spala pe pitic si acum! Ideea care m-ar deranja era sa fie tatal dezbracat in dus cu fetita lui. Pentru mine e ceva de...neimaginat! Cum am spus si in postarea de mai sus..daca ar fi mama cu fetita si tatal cu baietelul in dus nu m-ar deranja atat de tare! Poate sunt eu mai ciudata!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu fac baie cu fetita mea,ma schimb in fata ei i-am aratat care este treaba cu femeile 1 data pe luna si asta deoarece era curioasa si mi se pare foarte ok ca un copil sa si cunoasca partile corpului iar partile intime fac parte din el.Tati nu se dezbraca in fata ei si fac baie impreuna rar si tati cu slip dar a vazut ce are tati cand a intrat peste el in baie la pipi deci nush...consider ca trebuie familiarizati altfel vor fi niste adolescenti frustrati si inhibati si viitori adulti nesatisfacuti )

tabitha
    Guest
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Eu fac baie cu fetita mea,ma schimb in fata ei i-am aratat care este treaba cu femeile 1 data pe luna si asta deoarece era curioasa si mi se pare foarte ok ca un copil sa si cunoasca partile corpului iar partile intime fac parte din el.Tati nu se dezbraca in fata ei si fac baie impreuna rar si tati cu slip dar a vazut ce are tati cand a intrat peste el in baie la pipi deci nush...consider ca trebuie familiarizati altfel vor fi niste adolescenti frustrati si inhibati si viitori adulti nesatisfacuti )
    Daca imi iau fata de 5 ani cu mine la baie cand imi schimb absorbantul,inseamna ca o familiarizez cu ce?Sau daca sotul incuie usa cand intra la baie,tocmai pentru a nu da buzna copilul,inseamna ca va fi o adolescenta frustrata?Exista si o explicatie pentru chestia asta?Eu provin dintr-o familie in care mama si bunica au fost foarte deschise cu mine si sora mea,dar de la o anumita varsta.Am discutat liber despre menstruatie,barbati,sex,sarcina si multe altele.Eu nu am de gand sa-mi tin fata intr-un glob de cristal,dar nici sa-i aduc la cunostinta inainte de vreme anumite chesti care tin de cu totul altceva,in nici un caz de ceea ce ar trebui sa invete ea la aceasta varsta.Asa consider eu,fiecare are dreptul de a-si creste copilul cum crede de cuviinta.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Citat Postat de tabitha Vezi mesajul
    Daca imi iau fata de 5 ani cu mine la baie cand imi schimb absorbantul,inseamna ca o familiarizez cu ce?Sau daca sotul incuie usa cand intra la baie,tocmai pentru a nu da buzna copilul,inseamna ca va fi o adolescenta frustrata?Exista si o explicatie pentru chestia asta?Eu provin dintr-o familie in care mama si bunica au fost foarte deschise cu mine si sora mea,dar de la o anumita varsta.Am discutat liber despre menstruatie,barbati,sex,sarcina si multe altele.Eu nu am de gand sa-mi tin fata intr-un glob de cristal,dar nici sa-i aduc la cunostinta inainte de vreme anumite chesti care tin de cu totul altceva,in nici un caz de ceea ce ar trebui sa invete ea la aceasta varsta.Asa consider eu,fiecare are dreptul de a-si creste copilul cum crede de cuviinta.
    O familiarizez cu ceea ce i se va intampla si ei,consider ca atunci cand va venii vremea sa i vina si ei va sti ca nu este ceva rau sau rusinos asa cum eu am crezut deoarece nimeni nu mi a explicat (aveam 12 ani)si m-a marcat oarecum...iar organul masculin l-a vazut oricum la gradi si mi s-a parut normal sa i explic diferenta intre sexe (fizice)..fetita mea este destul de matura si curioasa si nu doresc sa aiba nelamuriri.
    Iar peste tati a intrat deoarece noi avem usa glisanta la baie fara inchizatoare.

tabitha
    Guest
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    O familiarizez cu ceea ce i se va intampla si ei,consider ca atunci cand va venii vremea sa i vina si ei va sti ca nu este ceva rau sau rusinos asa cum eu am crezut deoarece nimeni nu mi a explicat (aveam 12 ani)si m-a marcat oarecum...iar organul masculin l-a vazut oricum la gradi si mi s-a parut normal sa i explic diferenta intre sexe (fizice)..fetita mea este destul de matura si curioasa si nu doresc sa aiba nelamuriri.
    Iar peste tati a intrat deoarece noi avem usa glisanta la baie fara inchizatoare.
    Fiecare vede lucrurile in felul sau,eu zic ca toate trebuie sa vina la timpul lor,altul poate crede altceva.Totusi educatia sexuala nu incepe la 5 ani,are destul timp sa invete diferenta.Nu cred ca ajunge cineva la 18 ani si nu face diferenta intre barbate si femei :).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari