Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna fetelor,
    citesc ce scrieti si ma intristeaza, barbatii astia chiar nu gandesc?Nu realizeaza ce inseamna o familie?Ce inseamna un copil crescut doar de un parinte??Cata durere poate produce in sufletelele lor micute o despartire\divort...O, doamne, nu stiu cum este sa fii despartita de copilasul tau, nu am trait asa o experienta, maxim 3 zile am stat departe de fetele mele...si a fost prea mult!Cred ca iti e greu, dar nu lasa copilul departe de tine, chiar daca o duceti mai greu financiar vb, macar esti fericita sa fii cu copilasul tau, bunicii sunt importanti dar nu pot lua locul parintilor!Indiferent ce o sa hotarati, ramaneti sau nu impreuna, e important ca tatal sa fie prezent in viata copilului!Si inca ceva, nu poti veni acasa, aici ai parinti tai ce te pot ajuta cu cel mic...zic si eu, nu stiu poate fi o idee, macar nu trebuie sa fi departe de micut!E greu printre straini, fara nimeni care sa te sustina...baza ta era sotul, insa el pare destul de absent...Ce sa iti zic, curaj nu te lasa doborata si nu sta cu sotul tau doar pentru ca iti ofera stabilitate, fara dragoste, respect...nu te simti femeie!Nu poti tine un camin, o familie cu forta, daca sotul tau nu isi doreste sa formati o familie, nu va mai dura mult si va gasi un peretext sa plece...Sunt multe femei ce isi cresc frumos copiilasi singure, nu e usor sunt convinsa, in timp iti poti chiar reface viata...e doar o parere personala, sper sa nu te superi!
    Multa sanatate tie si copilasului tau!
    Ema

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    larya asa raspunde si sotu meu uneori...in seara asta am incercat sa ii spun ce ma nemultumeste si stii ce mi-a zis ca divortam si isi ia bagajele ca sa nu ma mai deranjeze....e ff greu dar trebuie sa fii tare ...poate nu toti trec prin ce treci tu deci nu au cum sa inteleaga...si eu cunosc persoane care imi zic ca la barbat trebuie sa fii supusa sa nu ii zici nimic daca vrei sa iti pastrezi de casnicie....si ma intreb cu ce scop? cu scopul de a ne umili ca suntem disponibile cand vor ei...dar noi poate avem si noi propriile doleante si aspiram la mai mult....dar normal trebuie pus intotdeauna pe primul plan ce vrea el si sa fie cum vrea el...ei uite nu e chiar asa....fii tare si capu sus....cesara nu poti pune mana pe o carte si sa ii spui sa faca cum vrei tu...ca nu face nu e asa de simplu....mai ales pt un barbat ...te lasa si pleaca...sunt unii barbatii care nu vor sa se schimbe ori faci cum vor ei ori te lasa...am si eu unu asa ca stiu ce vorbesc....cat despre vorbe sunt unele dati in care preferi o palma decat o jignire sau sa ti se vorbeasca urat
    Of, ce rau imi pare, cred ca nici tu nu esti foarte fericita si casnicia ta pare destul de grea!Nu sunt deacord cu divortul decat ca si ultima varianta, dar nici nu suport ideea unei femei abuzate psihic sau fizic, femei santajate sau amenintate cu usurinta de catre soti ca pleaca...de parca sunt copii mici si isi iau jucariile si pleaca...ooooo, cata maturitate!Draga mea fi puternica si nu te lasa chinuita de un sot ce nu te respecta, avem o singura viata si ne suntem datori sa o traim frumos!Probleme diverse sunt in toate familiile, momente de criza, nu exista sa nu fie, cel putin eu asa cred...dar daca nu mai avem respect, dragoste...se naruie totul si mai devreme sau mai tarziu tot acolo se ajunge!Copii pot suda o familie (in cazul meu chiar asta a facut!) dar si pot distruge...nu inteleg de ce, dar sunt multe cazuri!
    Multa sanate tuturor!
    Ema

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    larya si mario al merge de la 1 an si 2 luni la cresa si sa tii ca 7,30 era primul care intra in cresa si il luam la 17,45
    saracul se trezea la 6 deoarece aveam autobuz la 6,45,si cu toate ca taicasu muncea dupa masa ,eu am vrut sa am singuranta ca nu ramin cu copilul acasa si eu nu ma pot duce la munca
    si eu am dat timp de 1 an 150 euro pe luna,si in aprilie anul urmator l-am inscris la stat si nu mi-au aprobat cererea,si cind am ieist din birou de la doamnele acela le-am spus,,ultimul lucru imi ramine speranta ,pe care nimeni nu mi-o poate lua,,mi-au oferit un post la alta scoala dar nu vroiam sa pun copilul sa inecapa scoala cu alte educatoare,alto copii si am preferat sa ramin la aceeasi cresa cu aceeasi 150 euro pe luna
    au ramas impresionate si nu stiu ce au facut dar pe 23 august cind a facut mario 2 ani,m-au sunat si mi-au spus ca au un post liber la aceeasi cresa
    nu iti face ginduri,oricum baiatul acolo doarme dupa masa

fetelor,nu va lasti in inferiotate,eu i-am spus la actualul ca daca ar fi ,as mai face 3 copii,as mai tine inca 3 barbati si daca nu ar merge cu ei am puterea sa imi cresc copii fara ajutorul lor
    eu sunt un pic mai dura,dar am fost si eu mai slaba de inger(viata prin straini m-a invatat multe)

cind actualul imi spunea ca imi ia baiatul plingeam de numai,darr intro zi iam spus,,ial ca deh nu este obligatoriu ca mama sa creasca copilul,si cind ne-am cunoscut aveam numai un copil,nu doi ,sii sa vad cine se leaga de tine cu un plod pe cap,,hai va fac bagajele?,,
    s-a uitat de lung la mine si de atunci nu a mai spus niciodata cv de mai sus,eu cind il tachinez il intreb,,hai va fac bagajele la amindoi ,ca sa imi pot lua si eu o vacanta,,

Floricica Nou Venita larya's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    17
    Buna! Aseara m-a sunat si am vorbit aproape o ora . :) A fost si a vazut baiatul, mi-a spus ca a mai crescut, ca este mai frumos si mai inteligent si ca seamana cu el :)). Asa spune mereu si-l vad ca se mandreste atunci cand spunea asta. Intr-o zi mi-a spus ca el crede ca l-a facut singur, ca nu are nimic de la mine ( minte caci copilul seamana cu amandoi :)) ). Acum ce sa fac?? N-ar trebuii sa mai lupt un pic pentru relatia noastra??

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de larya Vezi mesajul
    Buna! Aseara m-a sunat si am vorbit aproape o ora . :) A fost si a vazut baiatul, mi-a spus ca a mai crescut, ca este mai frumos si mai inteligent si ca seamana cu el :)). Asa spune mereu si-l vad ca se mandreste atunci cand spunea asta. Intr-o zi mi-a spus ca el crede ca l-a facut singur, ca nu are nimic de la mine ( minte caci copilul seamana cu amandoi :)) ). Acum ce sa fac?? N-ar trebuii sa mai lupt un pic pentru relatia noastra??
    Draga mea, din cate citesc eu printre randuri :), un lucru foarte important tu nu l-ai zis...personal cred ca esti indragostita pana peste urechi de sotul tau!!!!...poate ma insel...daca este asa...lupta pana in panzele albe pentru ca fara el oricum vei fi nefericita...asa ca asculta-ti sufletul si fa ceea ce simti!Parerile noastre sunt neimportante, tu stii exact ce simti si sunt convinsa ca vei face ceea ce trebuie!Si e normal sa fie mandru de baietel doar e parte din sufletul si sangele lui...
    Va pup, multa sanatate, aveti grija de voi!

Floricica Nou Venita larya's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    17
    daca ai citii in prima pagina, printre primele fraze am spus ca-l iubesc mult. oricum iti multumesc, chiar daca ai fost un pic dura. am crezut, ca aici imi pot descarca ... suferinta si ca poate cineva a mai trecut prin asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat. multumesc si multa sanatate!!! :*:*:*

Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Citat Postat de larya Vezi mesajul
    daca ai citii in prima pagina, printre primele fraze am spus ca-l iubesc mult. oricum iti multumesc, chiar daca ai fost un pic dura. am crezut, ca aici imi pot descarca ... suferinta si ca poate cineva a mai trecut prin asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat. multumesc si multa sanatate!!! :*:*:*
    buna Larya,
    ultimul lucrul pe care mi-l doream era sa fiu dura...sincer nu inteleg de unde ai tras concluzia asta???
    M-am implicat in povestea ta de viata, tocmai pentru ca mi-a starnit interesul si pareai sa ai nevoie de sfaturi...Parerea mea este stric personala si poti sau nu in functie de tine sa o iei sau nu in considerare...este o parere sincera si fara nici un interes...Ai dreptate recitind topicul am vazut ca ai scris ca il iubesti...imi pare rau nu stiu de ce mi-a scapat...oricum eu lupt pentru dragoste si sper sa o faci si tu...atata timp cat crezi ca inca mai aveti o sansa impreuna nu renunta!!!Dura nu sunt si nu-mi sta in caracter sa fiu...si in nici un caz nu-mi doresc sa te necajesc...asa ca asta e ultima mea postare la acest topic...desi ma interesa sincer necazul tau...Nu renunta sa scrii, te ajuta sa iti descarci sufletul...si cred ca multe fete vor sa stie cum va evolua casnicia voastra!Multa sanatate si noroc!La un pas de divort am fost si eu...de accea am postat aici...dar lucrurile s-au rezolvat, in cazul nostru copii ne-au legat pentru toata viata!E usor sa iesi dintr-o relatie..e greu sa nu renunti si sa treci peste greutatii...Acum la sfaturi se pricepe toata lumea...decizia iti apartine....

Floricica Nou Venita madallinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2008
    Postari in forum
    45
    buna larya.am citit povestea ta si m-a impresionat mult.si eu am fost intr-o situatie similara cu sotul meu.am avut puterea sa lupt pt iubirea noastra si sa il iert.astazi nu imi pare rau.acum suntem o familie fericita.lupta pentru dargostea ta si pt puiul tau.pupici

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Off draga Laura!
    Am citit totul de la inceput cu sufletul la gura...In prima ta postare spuneai ca ai vrut sa ai un copil cu el. Ei bine l-ai avut..., atunci de ce iti plangi de mila!?? El este cea mai importanta persoana din viata ta. El trebuie sa fie inainte de tot. Daca tatasu nu a fost in stare sa se duca sa-l viziteze dupa atata timp inseamna ca nu merita sa fie tata...A fi parinte e un privilegiu, si daca el nu stie sa pretuiasaca ce are, pai nu merita nici atentia ta nici a copilului. Dupa cum arata baietelul tau banuiesc ca esti o femeie foarte frumoasa! Distreaza-te, fa-ti prietene cu care sa iesi la o cafea si incearca sa-l ignori complet pe el. E greu, mai ales cand esti indragostit asa cum esti tu, dareu cred ca e unica cale ca sa mai ai o sansa cat de mica de a face casa cu el. Trebuie sa inteleaga ca in curand ca pierde ceea ce are daca nu-si schimba atitudinea, si asta fara sa-i spui clar ceva si fara sa mai ai discutii cu el. Si nu mai accepta sa te jigneasaca. fati viata ta si planuri de viitor din care el sa nu faca parte, si atunci cred eu cand va simti ca e dat la o parte, ceva se va schimba, poate sa fie o ruptura definitiva sau sa redeveniti un cuplu cum erati la inceput. Oricum ar fi e mult mai bine ca situatia pe care o traiesti acum.
    Te pup si multa bafta Gabriela

Floricica Nou Venita sara78's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2008
    Postari in forum
    22
    Buna , probabil ca o sa citesti ceea ce scriu si doar atat , insa mi-as dori din tot sufletul sa iti aduni toate puterile si sa-l parasesti tu .Vei plange o vreme si apoi te vei obisnui , nu iti va fi usor , probabil iti va fi foarte greu , dar Dumnezeu te va ajuta sa-ti faci un drum in viata .Si poate vei intalni persoana cu care sa-ti refaci viata .Te doare sufletul doar cand te uiti la copilul tau si sti ca nu va mai fi tata-l lui natural langa el in fiecare zi si asta igreuneaza si mai tare situatia .MI-ar place ca peste ceva timp sa aud ca esti bine .Multe imbratisari .

Dia1373
    Guest
    buna. eu sunt noua aici, dar nu pot crede ca te poti agata asa de cineva care nu te baga in seama nici pe tine si nici copilul lui. unde e mandria ta? devii presul lui? schimba foaia, nu te ruga de el, ignora-l. daca e destept va ramane langa voi si isi va schimba total atitudinea, daca nu el e cel care pierde. vrei sa stati o viata si tu si copilul drepti in fata lui? gandeste-te la copil: cum va creste cu asa un exemplu? capul sus, sa-ti traiasca minunea si ai mai multa incredere in tine. pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari