Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita larya's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    17
    Sunt impreuna cu iubitul meu ( daca-l mai pot numii asa) de 9 ani. Totul a fost frumos, pana acum 1 an cand am ramas insarcinata. Eu am fost cu ideea sa raman insarcinata, pentru ca imi doream un copil de la el si pentru ca il iubeam si inca il iubesc mult. Cand i-am spus ca mi- as dorii un copil nu mi-a spus nimic.Cred ca si el a vrut de vreme ce nu ne mai feream.In luna noiembrie a ramas insarcinata.I-am zis si nu a comentat nimic.Nu-mi arata ca este bucuros, dar nici trist.Multe nopti ma trezeam cu mana lui pe burtica mea...M-am gandit ca poate nu-i pregatit si ii este teama sa devina TATA. Locuim in Madrid de 6 ani. In decembrie a plecat in Romania singur, pentru ca eu lucram si nu l-am putut insotii :(. Acolo si-a gasit pe alta si eu am aflat... Greseala mea a fost ca il sunam mereu si ii spuneam sa nu ma paraseasca pentru ca il iubesc mult si ca vom avea un copil impreuna.El la randul lui imi zicea ca nu mai vrea sa stea cu mine ( de ce?? numai el stie pentru ca nu a vrut sa-mi dea nici o explicatie).Dupa o luna s-a intors in Madrid ( la noi acasa). Nu mai era acelasi :(. Foarte rece, nici nu am atingea, vorbea foarte putin....Asa am petrecut cele 8 luni insarcinata. Am suferit enorm de mult si o data cu mine si baietelul meu.Cand am nascut nici nu a venit la mine la spital si motivul a fost ca nu a avut timp pentru ca a muncit pana tarziu ( cei din casa, adica fratele lui, sora si tatal meu mi-au confirmat ca asa a fost). Si chiar daca...putea sa-si faca timp, nu? L-am sunat sa-l intreb daca va recunoaste copilul si mi-a spus sa fac ce vreau. I-am pus numele lui, n-am avut incotro. Acum cred ca-l iubeste pe baiat, pentru ca mereu ii vorbeste, se joaca cu el, cand il vede i se lumineaza fata...dar in schimb...cu mine se poarta inca rece. Imi spune ca v-a plecat definitiv in Romania anul acesta in decembrie... Si noi??? Nici nu stiu ce am sa fac...Precizez ca nu mai este cu fatuca pe care si-o gasise de cand a venit inapoi.Poate ca ar trebuii sa-mi vad de viata mea si de puiutul meu scump...dar il iubesc prea mult ( chiar daca mi-a facut atatea) si nu vreau sa-l pierd.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Larya bine ai venit pe forum pt inceput,multa sanatate la bb .
    Dragoste cu forta nu se poate ...dar eu zic sa ii spui ce simti pt el sa stie, mai departe el trebuie sa hotarasca ce face cu relatia dintre voi.Eu iti doresc sa ai putere sa ei decizia cea mai buna pt tine si bb si poate si taticul e numai speriat de obligatiile pe care le are de cand a venit pe lume bb.

Floricica Nou Venita dulcicha_comm's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    41
    bine ai venit pe forum!un copil este intotdeauna un prilej de bucucrie in casa,dar nu este totusi o fortatura,intre doi oameni din care unul iubeste si altul nu.cred ca ar trebui sa vorbesti cu el deschis,sa discutati,fara a invoca pretextul/avem un copil/.nu incerca daca el nu te mai iubeste sa il tii langa tine fortat si nu iti ascunde intentiile in spatele lui bebe,de fapt,tu ai nevoie de el,nu bebe.e adevarat,cand ati luat hotaraea de a face un copil,ati facut-o in doi..dar oamenii se schimba.poate nu a fost destul de matur si nu a constientizat ce inseamna un copil.sa iti mai spun ceva.daca tu vei invoca pretextul copilului,poate el va ramane cu tine,dar anii vor trece,copilul va creste si singura neericita vei fi tu.acorda-ti tie o sansa la fericire.sunt destui barbati pe lume care ii pot fi aproape unei femei car are un copil di alta realatie.si eu am crescut cu tata vitreg dar ii spun tata si crede-ma ca niciodata nu am vrut sa imi cunosc tatal adevarat.pana la nunta mea nici nu stiam cum arata si nici nu imi doream sa stiu.atunci m-a cautat el.ne-am vazut si atat.pt mine este tata cel care m-a crescut.asa ca fii puternica,nu ii arata lui slabiciunile tale si nu ceda in fata lui.cea mai mare greseala este sa te rogi de un barbat.arata-i ca esti puternica si independenta.gandeste-te ca trebuie sa iti cresti puiul,si daca el nu vrea sa fie langa voi,sa participe la bucuria de a avea un copil,sa ii vada primii pasi si sa ii auda primele vorbe,el pierde.iubirea si iubirea de parinte se naste din tine,nu se forteaza.stiu ca este greu sa o ie de la capat dupa 9 ani,dar nu este un sfarsit de lume,sa stii.ai puiul tau si doar asta trebuie sa conteze.bafta multa si fii tare!asteptam noutati.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    ai mare dreptate!
    si eu cred ca iubirea nu se forteaza.
    incearca sa te "aduni" si sa te gandesti si la tine, ca sa poti fi un sprijin pentru copilul tau. el are nevoie de tine acum.

Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    17
    Multumesc din suflet pentru sfaturi! Stiu bine ca dragoste cu forta nu se poate si ca un copil nu te poate lega de persoana iubita, dar imi este foarte greu sa accept ideea ca el ma va parasii.Sufar mereu, si atunci cand rad sufletul meu plange pentru ca stiu ca el va pleca din viata mea si a copilului. Incerc sa fiu tare, sa-i arat ca pot si fara el,sa fiu mai indiferenta, dar imi este greu, pentru ca trebuie sa fiu falsa...si nu-mi place. Acum ce-o vrea bunul DUMNEZEU. Eu imi voi iubii ingerasul si voi lupta pentru el... [imbratisarea] . Un PUPIC mare si dulce din parte noastra pentru voi si ingerasii vostrii !

Floricica Nou Venita dulcicha_comm's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    41
    fii tare si gandeste-te ca orice sut in fund e un pas inaitnte.poate el va pleca din viata ta,dar iti va ramane puiul tau, o raza de soare in viata ta,care este bine si sanatos.poate el va pleca ,dar va pleca doar ca sa faca loc unui alt barbat care va sti sa te iubeasca si sa te prtuiasca pe tine si pe pui asa cum meritati.mai bine sa suferi puitin si gata,in urma plecarii lui decat cu el toata viata.bafta multa!

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Buna! Ceva zic ca s-a intamplat cu el in momentul in care ai ramas insarcinata...poate i-o fi fost teama, dar eu iti spun, ca daca el nu vrea sa mai stea cu tine, n-o s-o mai faca...barbatii sunt incapatanati. Am avut o prietena in aceeasi situatie ca a ta, statea si la parintii lui, a plecat de-acasa, n-a mai stat cu ei acolo, iar pe copil, nici in ziua de azi...si au trecut 8 ani...nu vrea sa auda de el...asta doar ptr ca n-o mai suporta pe ea. Eu nu vreau sa te descurajez sa-l tii langa tine...dar crede-ma ca vei suferi mai mult mai tarziu. Prietena mea este astazi in Portugalia,a intalnit acolo un alt baiat , se inteleg extraordinar, a nascut de curand un bebel frumos...si se vor casatori la vara. Iar baiatul ei cel mare este in tara, sufera extrem de mult ca tatal lui nu-i vorbeste. Eu stiu ca ai vrea sa auzi ca trebuie sa ramai cu el...dar iti zic asteapta si ai sa vezi ca exista cineva deosebit ptr tine. Multa bafta si sanatate in continuare, si sper din suflet sa nu te fi suparat cu cele spuse mai sus. Numai bine

Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    17
    buna seara! Nici nu stiu cum sa incep.... A trecut un an de cand nu am mai intrat aici. As vrea sa spun ca sunt in continuare cu el ( tatal copilului meu), s-a schimbat mult fata de mine, dar..... parca tot are o retinere. Acum vorbeste despre viitorul nostru, mai tarziu rectifica si spune despre al lui. Stiu ca sunt inconstienta si de multe ori mi-am spus : laura traieste clipa ce o fi o fi. Stiu ca ar trebuii sa pun piciorul in prag si sa-l infrunt, dar imi este teama de raspunsul lui.... sa nu fie acelasi ca anul trecut. Il vad ca-si iubeste copilul si ca-i este drag... dar in seara asta iar m-a dezamagit. Acum 2 zile a plecat din nou in Romania cu niste afaceri. Baietelui meu scump este si el cu bunica (mama mea) acolo, in vacanta. se intorc luna aceasta pe 21. Nu mai pot de dorul lui, am inima sfasiata de durere. Deci sa revin la el. A plecat acum 2 zile si nici macar n-a trecut pe la mama sa-l vada. Si nu sunt decat 4 km pana acolo... Am incercat sa-l sun sa-l intreb de ce n-a fost si mi-a respins apelul de 2 ori. Acum stau si ma gandesc si ma "otravesc" singura cu ganduri rele, daca-mi va face aceeasi chestie ca anul trecut.... Oare pana cand??? Stiu pana voi pune eu punct, dar inca nu am puterea. Sunt persoane care ma fac sa stau pe loc, spunandu-mi ca n-o sa reusesc singura. Una este mama mea, gasind ea o solutie buna : sa-i dau copilul in tara sa-l creasca ea... Pai atunci de ce mai sunt mama, de ce am suferit atat si am luptat pentru printisorul meu??? Nu stiu cum se va termina, dar oricum copilul nu-l dau de langa mine orice ar fi. Sincer am obosit.....

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Ai un copil superb. Sa iti traiasca si sa te bucuri de el.
    Ai dreptate, nu trebuie sa-l dai de langa tine. Trebuie sa-i fii alaturi in toate momentele vietii, sa-l vezi crescand.
    Iar despre tatal, eu zic sa-l lasi in pace, sa-ti vezi de viata ta, sa nu te mai "agati" de el.
    Nu-ti da nicio certitudine, nicio siguranta a zilei de maine. Te poti baza pe el? In curand si copilul va avea nevoie de un sprijin, de un tata adevarat. Poate fi el acela?
    Te tine incurcata. Practic nici nu te lasa nici nu te ia. Lasa-l tu!
    Nu te mai teme de ce ti-ar putea raspunde. Provoaca-l si uimeste-l: TU nu mai ai nevoie de el in viata ta.
    Si intra mai des aici, noi iti vom fi alaturi!

iubytzik22
    Guest
    Buna larya ai o scumpete de baiat sa te bucuri de el...dupa cum au zis si fetele....dragoste cu de-a forta nu merge...daca el nu vrea si iti tot transmite semnele astea...eu zic sa il lasi in pace....pur si simplu spune-i ca te-ai saturat sa fii tratata in felul asta, sa fii ignorata si ca e timpu sa se decida o data pentru totdeauna ce vrea mai departe...copilul tau mereu va avea un tata chiar daca va despartiti...insa nici sa fii atat de nefericita alaturi de el nu se merita...meriti mult mai mult....stiu e fff greu...crede-ma ca si eu am am avut de-atatea ori gandul divortului si acuma ma mai gandesc fiindca si la mine scartaie stiu cum este....dar vreau sa zic gand ca baiatu va creste si va suferi si mai mult sa va vada certandu-va ...asa e cel mai bine...eu zic sa il lasi ...cu siguranta intr-o buna zi vei descoperi un barbat deosebit...exista o vorba ce-i al tau e pus deoparte

Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    17
    multumesc pentru sfat! sincer am mare nevoie de cineva in acest moment... ma simt foarte singura. abia peste 2 saptamani imi voi vedea copilul si ma gandesc ma mai este foarte mult pana atunci. nu l-am vazut de o luna... mor de dorul lui, mi-e dor sa-l tin in brate, sa ma strige "mama"

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari