Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita IuliaTeodora's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2014
    Postari in forum
    1

Mamica singura... pentru a doua oara!

Acum 3 ani o mamica singura, curajoasa si puternica pentru fiul ei. In urma cu 3 ani si jumatate, tatal baietelului m-a parasit, insarcinata fiind in 5 luni. Mi-a spus ca nu vrea sa aiba nici un drept si ca nu il intereseaza. Si asa a fost... Nu l-am dat in judecata pentru ca am considerat ca dragoste cu forta nu se poate, iar pentru o pensie de 200 lei chiar nu se merita. Mai ales ca isi gasise pe cineva si urma sa isi intemeieze o familie mai ... instarita. Baietelul meu are un fratior vitreg de 1 an si jumatate pe care nu il cunoaste.
    In urma cu un an si 3 luni m-am angajat la un after-school in calitate de profesoara de limba engleza. Acolo am crezut ca mi-am cunoscut jumatatea. Eu si taticul unuia dintre elevii mei am inceput sa traim o frumoasa poveste de dragoste,desi diferenta de varsta dintre noi este de 12 ani, nu a contat. Amandoi eram foarte incantati ca ne intelegeam,copiii nostri se intelegeau,desi diferenta de varsta dintre ei era destul de mare. Lucrurile parca au venit de la sine, nimeni nu a fortat mana destinului. In timpul saptamanii eram cu copiii, iar in weekend doar noi 2.
    Totul s-a schimbat in momentul in care ne-am mutat impreuna. Avea sa se repete povestea tragica pentru mine!
    Gateam,calcam,faceam curatenie, absolut nimic nu le lipsea... Si am aflat ca sunt insarcinata. La inceput, recunosc ca eu am luat in calcul si varianta avortului, pentru ca nu mai vroiam un copil fara casatorie. El mi-a spus sa mergem inainte,m-a cerut in casatorie, totul parea sa intre in normal. Pana in ziua in care m-a dat afara din casa, pentru ca este prea greu pentru el. Am pastrat si inregistrari, desi se pare ca nu ajuta la nimic. A spus ca isi va asuma responsabilitatea, ma va ajuta financiar si se va implica in viata copilului. Pana una alta, se pare ca nu vrea sa ajute deloc si pana nu nasc nu il pot da in judecata. Si dupa tot efortul depus in casa lui, am fost internata si cu hemoragie pentru o desprindere de placenta. Momentan,problemele s-au ameliorat. Insa nu stiu ce voi face, cu ce voi trai, cum imi voi plati analizele, cele care nu sunt gratuite sunt si cele mai scumpe si care sunt necesare pentru a fi sigura ca bebelusul este in sanatos...
    Mama ma ajuta cu baietelul cel mare,dar mai mult chiar nu are cum.
    Si daca nu si-ar permite,as intelege. Dar are un salariu de 4700 ron! Iar parintii lui,nu mai spun! Si pana il pot da in judecata, nu stiu ce voi face! Sunt disperata! Iar pe el il cred in stare de orice. Pe baiatul cel mare l-a luat de langa mama lui. A castigat un proces de custodie cu ajutorul banilor.
    Cum voi reusi sa fac fata situatiei din nou? Am zile intregi in care nu mananc, in 4 luni de sarcina, am slabit 3 kg. Bebe ia ce poate de la mine...
    Ma rog la Dumnezeu in fiecare zi si sper sa imi asculte rugaciunile si sa imi dea putere sa pot trece peste si sa imi cresc copiii! Si cel mai important, sa fie sanatosi!
    Orice vorba buna sau ajutor ar fi o minune pentru noi!
    Va multumim!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Draga Iulia,

Imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. Nu mai trebuie sa spun ca nu il pot intelege pe niciunul din partenerii tai care dau bir cu fugitii cu putin inainte sa devina tati. Oricare ar fi fost situatia intre voi....este inacceptabil...Inteleg ca cel putin cel de-al doilea are un anumit nivel de educatie...Acum tu trebuie sa te concentrezi asupra ta, sa nu te invinovatesti si sa incerci sa mergi mai departe. Eu cred ca oricare ar fi fost neintelegerile dintre voi, tatal celui de-al doilea copil te va ajuta si chiar ti-as sugera sa mergi sa-i ceri ajutorul. Nu astepta sa vina din partea lui caci nu stiu cat ati apucat voi sa va apropiati unul de altul.
    Nu te mai necaji, nu te infometa incearca sa ai cat mai mult grija de tine...drumul tau este numai inainte.

Inca ceva..in situatia data eu zic ca nu ar fi rau sa-l responsabilizezi pe tatal baietelului tau...are obligatii fata de el, iar copilul are dreptul la ajutor din partea tatalui. Asa ca eu zic ca nu ar firau sa vezi ce poti sa faci pe tema asta. Sa nu mai zic (cred!!!!!) ca daca obtii sentinta pentru pensie alimentara acesta va trebui sa plateasca din urma...eu zic ca aici si acum nu e loc de orgolii.
    Modificata de luss; 01.04.2014 la 19:42:09.

teodoraioana
    Guest
    Draga Iulia.......

pf... e destul de greu sa gasesc niste cuvinte... mie nici nu imi vine sa cred ca niste oameni pot sa fie asa nemernici...
    Eu zic sa mananci si sa ai grija de sanatatea ta pentru a naste un bebe sanatos fara probleme ca sincer...nu cred ca iti lipsesc alte necazuri pe cap..
    Din ce oras esti?

sadia
    Guest
    Eu iti spun ca nu esti singura.......cunosc o mamica care il creste pe al 3-lea copil singura,fiind al 2-lea sot...........din pacate viata uneori ....nu e dreapta cu totii.Incearca sa nu te mai gandesti la tot ce.i rau,daca va face ,daca va drege,daca o ai pe mama ta langa tine,e greu dar nu imposibil.........si stiu ca nu vrei sa auzi,dar poate Dumnezeu iti rezerva inca persoana potrivita voua.
    Capu sus!

princess
    Guest
    Priveste partea plina a paharului: uneori e mai bine singura decat cu un nenorocit alaturi, care poate sa va distruga viata. Cand spunem ca ne e bine sau rau, conteaza cu cine ne comparam.
    Vei avea lipsuri, vei avea momente de disperare, vei avea perioade grele in care nu vei vedea nici o iesire, dar vei avea copii care iti vor umple inima de bucurie, vei avea liniste si armonie, multa dragoste de oferit si de primit, libertatea sa traiesti asa cum consideri ca e mai bine pentru voi... si exemplele pot continua. Iar din experientele pe care le-ai avut sigur vei invata niste lectii care iti vor prinde bine mai tarziu.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de luss Vezi mesajul
    Draga Iulia,

Imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. Nu mai trebuie sa spun ca nu il pot intelege pe niciunul din partenerii tai care dau bir cu fugitii cu putin inainte sa devina tati. Oricare ar fi fost situatia intre voi....este inacceptabil...Inteleg ca cel putin cel de-al doilea are un anumit nivel de educatie...Acum tu trebuie sa te concentrezi asupra ta, sa nu te invinovatesti si sa incerci sa mergi mai departe. Eu cred ca oricare ar fi fost neintelegerile dintre voi, tatal celui de-al doilea copil te va ajuta si chiar ti-as sugera sa mergi sa-i ceri ajutorul. Nu astepta sa vina din partea lui caci nu stiu cat ati apucat voi sa va apropiati unul de altul.
    Nu te mai necaji, nu te infometa incearca sa ai cat mai mult grija de tine...drumul tau este numai inainte.

Inca ceva..in situatia data eu zic ca nu ar fi rau sa-l responsabilizezi pe tatal baietelului tau...are obligatii fata de el, iar copilul are dreptul la ajutor din partea tatalui. Asa ca eu zic ca nu ar firau sa vezi ce poti sa faci pe tema asta. Sa nu mai zic (cred!!!!!) ca daca obtii sentinta pentru pensie alimentara acesta va trebui sa plateasca din urma...eu zic ca aici si acum nu e loc de orgolii.

poate sa obtina sentinta pentru pensie alimentara daca tatal recunoaste copilul... sper sa o faca, sa nu fie atat de ticalos...
    in ceea ce priveste primul copil, de ce nu il reclami pe tatal copilului la politie? este caz penal, politia se va lua de viata lui daca el nu se simte si il scutura ca sa trimita pensia alimentara... nu are rost sa fii doamna acum, crede-ma, am trecut prin asta cu primul copil, este dreptul copilului, care nu se poata apara, iar tu ca mama ai obligatia sa ii ceri drepturile! sentimentalismele nu isi au rostul acum... copilul trebuie educat, ii trebuie haine, mancare, o locuinta decenta, toate astea inseamna bani!
    tu draga mea ai grija de tine, mananca si gandeste-ta la copiii tai... este f greu pt tine, dar trebuie sa fii tare pentru ei daca ai ales sa ii aduci pe lume
    Modificata de flavia69; 04.04.2014 la 14:44:56.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari