Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ralukypuky's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2012
    Postari in forum
    58

Nefericire Mamica singura in devenire

Brunsc m-am trezit ca in curand voi fi mamica singura.......sunt furioasa ,trista ,speriata,sufletul meu e distrus.Sotul meu a decis sa puna capat casniciei noastre acum cand ma apropii de sfarsitul sarcinii,sunt in sapt 35.In vara am fost certati,dar la aflarea vestii ca sunt insarcinata ne-am apropiat si ne-am bucurat de minunea noastra,acum el considera ca nu mai rezista si ca e satul si nu mai poate,motivul pt care a ales decizia de a pleca este ca nu i-am acordat atentie,sprijin si afectiune....toate au fost bune pana acum cateva sapt cand s-a racit fata de mine,dar mi-a zis plangand ca ma iubeste si pe mine si pe bebe si ca nu o sa ne lase singuri si ca o sa fie alaturi de noi,dar atunci dece pleaca?cum o sa fac fata singura ,m-am trezit peste noapte ca imi voi creste copilul singura,am plans in hohote si m-am intrebat unde am gresit atat de tare de viata imi da o asemenea palma?Sunt speriata si am ajuns sa regret bebelusul,desi mi l-am dorit enorm de mult,de 6 ani astept acest moment,stiu ca nu e bine,toti mi-au zis sa nu regret copilul,ma doare.Cei apropiati mie imi tot spun ca,cu siguranta exista o alta femeie,eu nu stiu ce sa cred,mintea mea e in ceata............simt ca nu o sa fac fata,cerul a picat peste mine....m-am mai descarcat putin

sadia
    Guest
    E clar ca esti foarte suparata si si de ce Dar...acum e momentul sa te uiti in jur si sa vezi ce ai si ce nu?
    Preteni,parinti,suport material,financiar? Esti dependenta financiar de el?
    Ai parinti, fratii alaturi?
    Gandeste la pitic care va veni in curand ,chiar foarte curand,focuseaza-te pe bebe ,de ce are nevoie,in afara de tine logic.....o a vezi cat de curand ,cand va veni bebe nu vei mai gandi deloooc asa,o sa fii numai pentru el,pentru ca asa iti cere el.
    Sotul tau....hmmm.....crezi ca se merita sa plangi dupa el?
    Offf.... un om care isi lasa sotia insarcinata,aproape sa nasca crezi ca merita suferinta voastra?
    Nuuu!!!!!!!!....bun intzeleg fff bine ca ti-e greu acum......dar lasa timpul sa vindece un pic apoi va veni bebe si chiar nu vei mai avea timp e suferintza asta.
    Eu nu am trecut prin asa ceva,nu stiu eu sunt independenta financiar ca asta mi-am dorit mereu....dar sentimental sunt o dependenta ,de sot de familie ,tot ce inseamna casa.
    Ai grija de tine,ca bebe are nevoie mareeeeee de tine
    PS,scuze am scris cam ambiguu.dar sunt ffff racita cu febra,dar am tinut sa-ti scriu neaparat!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Raluca,furia este fireasca insa nu trebuie sa te copleseasca,poza cu bebe in burtica ar trebuii sa-ti dea puterea de a merge inainte,mai ales ca ai sustinere familia.Sa sti ca esti foarte norocoasa ca ai familia alaturi si chiar daca iti va suna ciudat ..eu il admir intr-un fel pe fostul tau sot(ca are dorinta de a va ajuta chiar daca va fi un ajutor de la distanta),altii nu ofera nimic..deci esti norocoasa.Si mai iti zic ceva,decat sa fi stat fortat langa tine si sa traiti in certuri,scandaluri violente sau alte nebunii...mai bine ca s-a retras cu calm si o oarecare intelepciune.Chiar daca ar fi o femeie la mijloc nu conteaza....tot ce conteaza este ca el nu mai simte nimic pt tine atat.Sarcina usoara si nastere fara probleme iti doresc...si te rog dupa ce nasti sa ne scri cum te simti ca mamica..si daca mai ai aceste sentimente ca acum)))).

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    imi pare rau pentru tine...e greu cand mai ai asa putin si vine bebe si te trezesti cu surprize de genu`..dar fi tare...bebe o sa-ti aduca o multime de bucurii...sa nu-ti para niciodata rau ca l-ai facut, oricum senzatia asta o sa o ai doar acum, dupa ce o sa-l vezi o sa realizezi ca nimic pe lumea asat nu mai conteaza si ca cel mai important lucru din viata ta il ti in brate...eu nu inteleg barbatii care fac de-astea...la mine ori e alba ori e neagra...cum vine "te iubes dar te las!" ???? poate ca e mai bine asa, stiu ca suna urat dar asat e adevarul, cel putin sti de acum ca nu o sa te poti baza pe el...
    incearca sa nu te mai nacajesti, tot se transmite si la bebe, povesteste cu cu beblusul tau, te aude, vasa-ti toata dragostea peste el acum, il ai pe el si asat e tot ce conteaza...e tot ce ai mai de pret

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    intotdeauna am crezut si cred incontinuare ca nimic nu e intamplator in viata asta si totul are un scop fie ca e sau nu scopul pentru care noi luptam,iubeste-l pe bebe orice ar fi,el simpte ca esti trista acum si daca ar putea ti-ar spune''mami impreuna o sa reusim'',crezi sau nu el v-a fi toata lumea ta cu sau fara sot,cauta putere si mergi mai departe, bebe are nevoie de tine acum si mai tarziu,singurul care pierde e sotul tau,el''a fugit'' de voi.Iti doresc numai bine,nastere usoara si bucurate de burticuta ta pana atunci.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de ralukypuky Vezi mesajul
    Brunsc m-am trezit ca in curand voi fi mamica singura.......sunt furioasa ,trista ,speriata,sufletul meu e distrus.Sotul meu a decis sa puna capat casniciei noastre acum cand ma apropii de sfarsitul sarcinii,sunt in sapt 35.In vara am fost certati,dar la aflarea vestii ca sunt insarcinata ne-am apropiat si ne-am bucurat de minunea noastra,acum el considera ca nu mai rezista si ca e satul si nu mai poate,motivul pt care a ales decizia de a pleca este ca nu i-am acordat atentie,sprijin si afectiune....toate au fost bune pana acum cateva sapt cand s-a racit fata de mine,dar mi-a zis plangand ca ma iubeste si pe mine si pe bebe si ca nu o sa ne lase singuri si ca o sa fie alaturi de noi,dar atunci dece pleaca?cum o sa fac fata singura ,m-am trezit peste noapte ca imi voi creste copilul singura,am plans in hohote si m-am intrebat unde am gresit atat de tare de viata imi da o asemenea palma?Sunt speriata si am ajuns sa regret bebelusul,desi mi l-am dorit enorm de mult,de 6 ani astept acest moment,stiu ca nu e bine,toti mi-au zis sa nu regret copilul,ma doare.Cei apropiati mie imi tot spun ca,cu siguranta exista o alta femeie,eu nu stiu ce sa cred,mintea mea e in ceata............simt ca nu o sa fac fata,cerul a picat peste mine....m-am mai descarcat putin
    Draga mea, BARBATII ADEVARATI sunt o specie pe cale de disparitie...Nu ai de ce sa-l regreti. Daca te lasa peste 3-4 ani cu 2 copii? In viata asta nu ai nici o garantie...nimeni nu primeste nici o garantie pentru nimic spiritual! Spui ca ai asteptat copilasul acesta 6 ani...multumeste-i lui Dumnezeu ca ti l-a dat, roaga-te sa fie sanatos si sa te bucuri de el! Daca sotul tau nu va mai vrea...inseamna ca nu era o persoana valoroasa, asa ca nu ai pierdut nimic! Multe mamici isi cresc singure copiii, si chiar o fac mult mai bine decat multe femei care au sotii alaturi...
    Acum ceva vreme s-a intamplat ceva unei fete de pe acest forum ...Ceva care m-a pus pe ganduri si care m-a trezit oarecum la realitate. Aceasta fata , mamica unei fetite de 5 ani, a ramas vaduva, la o varsta ff frageda !Viata este plina de surprize, noi trebuie sa fim pregatiti pt orice...Suna dur, dar asta e realitatea! Barbatii vin si pleaca....copilul va fi mereu al tau! Asa ca iubeste-ti copilul, este un suflet nevinovat care iti va aduce multa bucurie si care va scoate din tine tot ce ai mai frumos ...Gandeste-te doar la el si la tine, va asteapta momente de o gingasie cum nici nu iti imaginezi...:)

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    da, e o situatie urata si trebuie sa o infrunti. viata e asa, ne da uneori palme, alteori pumni care ne doboara, dar ne da si aripi, prin copiii ce ne motiveaza sa mergem inainte si care fac din fiecare dintre noi o fiinta valoroasa, poate cea mai valoroasa din univers. pentru ca ce e mai scump pentru un copil decat mama, cea de care depinde, cea asupra careia revarsa toata dragostea de care sufletelul acela e capabil, cea pe care o vede alaturi de el la culcare si la trezire, cea pe care o va iubi pana dincolo de orice alta dragoste... o sa simti si tu toate astea. si o sa simti si invers, o sa vezi ca nimic, niciun barbat, nici o alta iubire nu se ridica la nivelul acesta de inaltare spiurituala pe care ti-l da dragostea pentru copilul tau. si iti veio cere iertare pentru gandurile negre (poate firesti in asemenea momente) pe care le ai acum...
    relatiile dintre barbati si femei sunt, in mare parte, niste compromisuri, e ca in afaceri. nebunia aia de la inceput, focul acela dispare, nu dureaza mai mult decat 5-7 ani...maxim.. dar da timp pentru a consolida alte sentimente, mult mai profunde, care unesc doi oameni. unii o fac, altii nu. si nu e nicio nenorocire, atata timp cat nu se ajunge la umilinta, la violenta, la teroare, la amenintare... barbatul pe care l-ai avut langa tine nu trebuie condamnat neaparat pentru hotararea pe care a luat-o. asa cum mai zicea cineva, poate ca e mai bine acum, poate ca e mai bine asa, pana la urma e tatal copilului tau si va trebui sa aveti o relatie normala, civilizata, chiar daca nu sunteti impreuna, in conditiile in care isi asuma responsabilitatea cresterii copilului.
    invata sa ierti si sa te ierti, nu cauta vinovati, nu rascoli trecutul, nu incerca sa te intorci in trecut sau sa te agati de el. trebuie sa traiesti in prezent, sa te bucuri de fiecare moment alaturi de copilul tau si de oamenii pe care ii ai alaturi, cei care te iubesc si te sprijina... tu nici nu realizezi cat de norocoasa esti. nu stii cate femei ar schimba locul cu tine... un copil, o familie, iubire... nu exista niciun motiv pentru care sa fii depresiva, pentru care sa regreti copilul...
    nastere usoara si ganduri bune!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    draga raluky, este normal sa fii debusolata, o avalansa de sentimente care de care mai contradictorii pun stapanire pe tine acum din cauza sarcinii si a modificarilor hormonale care au loc si din cauza separarii sotului tau... eu cred ca ar putea fi o situatie de moment, s-ar putea ca el sa revina dupa ujn gtimp, poate ca e doar speriat de responsabilitatea de tata care il asteapta... bine ca va fi langa voi dupa ce nasti, financiar, cred ca isi va schimba parerea, nu de la inceput, dar pe parcurs, cand il va vedea pe bebelus...
    pe de alta parte, chiar daca nu se va intampla asta, gandeste-te ca esti binecuvantata sa fii mama, este greu la inceput dar, gandit in perspectiva, foarte frumos... tu ai norocul sa ai langa tine familia, care te va ajuta, asa ca nu esti singura!
    noi suntem aici, cand ai nevoie sa discuti cu cineva, sa iti descarci sufletul sau sa ceri sfaturi legate de bebelus!
    nastere usoara si sa auzim numai de bine!

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Citat Postat de ralukypuky Vezi mesajul
    Draga viitoare mamica, sa nu regreti niciodata bebelusul pe care l-ai primit in dar de la D-zeu,el pt tine e o adevarata minune mai ales ca-l astepti de 6 ani si trebuie sa-i oferi toata dragostea ta.Acum treci printr-un moment de cumpana,datorita separarii de sot,dar nu trebuie sa plangi sau sa te consumi desi stiu ca-ti vine foarte greu trebuie sa te imbarbatezi si sa mergi mai departe pt ca supararea ta il afecteaza si pe bebele din burtica si trebuie acum sa te gandesti la binele lui.O femeie in ultimul trimestru de sarcina nu-i poate acorda toata atentia,sprijinul si afectiunea sotului,acum sunt alte sentimente care va incearca pe amandoi si trebuie sa fiti uniti,iar sotul s-a lasat coplesit de acest amalgam de lucruri noi si mai ales de frica de necunoscut,venirea pe lume a primul bebelus intr-un cuplu creaza un sentiment de frica din cauza lipsei de experienta dar toate acestea dispar pe parcurs mai ales atunci cand o sa va tineti bebelusul in brate.E ca o forta care vine din interior si va trezeste la realitate,realitatea ca sunteti parintii unei fapturi inocente. Daca sotul tau e un barbat matur,va realiza ca a facut o mare greseala lasandu-te singura acum,daca nu inseamna ca nu constientizeaza importanta acestui eveniment in viata voastra,iar tie asa cum au spus si fetele mai sus iti va fi mult mai bine fara el si e mai bine ca s-a intamplat acum,decat mai tarziu.
    Iti doresc multa putere si o sarcina si o nastere cat mai usoara! Sa fi puternica pt bebelul tau

Membru inregistrat la
    12.08.2012
    Postari in forum
    58
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    E clar ca esti foarte suparata si si de ce Dar...acum e momentul sa te uiti in jur si sa vezi ce ai si ce nu?
    Preteni,parinti,suport material,financiar? Esti dependenta financiar de el?
    Ai parinti, fratii alaturi?
    Gandeste la pitic care va veni in curand ,chiar foarte curand,focuseaza-te pe bebe ,de ce are nevoie,in afara de tine logic.....o a vezi cat de curand ,cand va veni bebe nu vei mai gandi deloooc asa,o sa fii numai pentru el,pentru ca asa iti cere el.
    Sotul tau....hmmm.....crezi ca se merita sa plangi dupa el?
    Offf.... un om care isi lasa sotia insarcinata,aproape sa nasca crezi ca merita suferinta voastra?
    Nuuu!!!!!!!!....bun intzeleg fff bine ca ti-e greu acum......dar lasa timpul sa vindece un pic apoi va veni bebe si chiar nu vei mai avea timp e suferintza asta.
    Eu nu am trecut prin asa ceva,nu stiu eu sunt independenta financiar ca asta mi-am dorit mereu....dar sentimental sunt o dependenta ,de sot de familie ,tot ce inseamna casa.
    Ai grija de tine,ca bebe are nevoie mareeeeee de tine
    PS,scuze am scris cam ambiguu.dar sunt ffff racita cu febra,dar am tinut sa-ti scriu neaparat!

Multumesc pt incurajare....din pacate inca nu sunt independenta financiar,sunt in proces cu firma ,deci depind de el financiar,o am pe mama alaturi si prieteni care ma sustin,dar degeaba nu umple golul din sufletul meu.....sunt confuza,pt ca tot timpul zice ca va fi alaturi de noi si ca ne iubeste,dar nimic nu va mai fi la fel,vrea sa plece,dar totusi ne va fi alaturi sa nu ne lipseasca nimic si ca eu am sa ocup un loc special in inima lui si ca toata viata lui o sa ma iubeasca si pe bebe la fel.......sunt confuza,tu ce intelegin din asta?

Membru inregistrat la
    12.08.2012
    Postari in forum
    58
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Raluca,furia este fireasca insa nu trebuie sa te copleseasca,poza cu bebe in burtica ar trebuii sa-ti dea puterea de a merge inainte,mai ales ca ai sustinere familia.Sa sti ca esti foarte norocoasa ca ai familia alaturi si chiar daca iti va suna ciudat ..eu il admir intr-un fel pe fostul tau sot(ca are dorinta de a va ajuta chiar daca va fi un ajutor de la distanta),altii nu ofera nimic..deci esti norocoasa.Si mai iti zic ceva,decat sa fi stat fortat langa tine si sa traiti in certuri,scandaluri violente sau alte nebunii...mai bine ca s-a retras cu calm si o oarecare intelepciune.Chiar daca ar fi o femeie la mijloc nu conteaza....tot ce conteaza este ca el nu mai simte nimic pt tine atat.Sarcina usoara si nastere fara probleme iti doresc...si te rog dupa ce nasti sa ne scri cum te simti ca mamica..si daca mai ai aceste sentimente ca acum)))).
    Acum incerc sa ma resemnez si sa las timpul sa treaca si cum va fi asa va fi.....dragoste cu forta nu se poate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari