Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita FLAVIU79's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2012
    Postari in forum
    1
    pina la urma nu ai Nascut ?e frica de responsabilitate a lui probabil desi eu vroiam sa o asum dar nu am cu cine.

Floricica Nou Venita Amalia2's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    10
    Vad ca de anul trecut nu a mai scris nimeni pe aici si asta ma bucura.Regret ca trebuie sa sparg eu linistea :(....tot o viitoare mamica singura :(

Floricica Nou Venita tania_gl's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    1
    - chiar daca nu s-a mai postat, nu esti singura in aceasta situatie (din pacate)
    - nu cunosc situatia ta (nu ai dat prea multe detalii), dar, daca citesti postari mai vechi, vei vedea ca sunt mame sau viitoare mame, in situatii poate mai grave, complet singure, care nu au nici macar sprijinul apropiatilor, sau care au renuntat la serviciu, nemaibeneficiind de indemnizatie de crestere a copilului, singurul venit fiind alocatia de 200lei, etc, etc... dar si mame care, dupa 1 sau mai multi ani, au reusit sa isi refaca viata alaturi de alt barbat. Faptul ca mai exista si situatii cum e ultimul exemplu, mai reda putina speranta.

- si eu am ramas singura dupa ce am ramas insarcinata. De 2 zile, i-am interzis sa mai vina sa vada fetita care are acum 5luni (oricum venea rar) pana cand imi inapoiaza o datorie mai veche si pensia alimentara - in viata nu se poate sa ai doar drepturi si nicio obligatie.

- in cazul meu a recunoscut copilul si i-a dat numele lui, dar acum vreo 2luni mi-am, dat seama ca am gresit. Trebuia sa o recunoasca dar sa ii dau fetitei numele meu. Acum eu am un nume, ea altul. Parca as fi bona, nu mama ei :(. Plus de asta, pe viitor, daca ma casatoresc si vreau sa ii schimb numele, am nevoie de acordul lui, pe care, daca nu vrea , nu mi-l da...

- mie mi-a fost foarte greu, mai ales la inceput, deoarece am nascut prin cezariana, era iarna, am fost nevoita sa fac eu totul (locuiesc singura) iar fetita se trezea non-stop noaptea. Dar au trecut...

Mereu am spus ca o mama care nu renunta la copil, chiar daca stie ca va trebui sa il creasca singura, este o persoana fff curajoasa.

Va doresc numai bine (tie si bebelusului) !

Floricica Nou Venita Amalia2's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    10
    Citat Postat de tania_gl Vezi mesajul
    - chiar daca nu s-a mai postat, nu esti singura in aceasta situatie (din pacate)
    - nu cunosc situatia ta (nu ai dat prea multe detalii), dar, daca citesti postari mai vechi, vei vedea ca sunt mame sau viitoare mame, in situatii poate mai grave, complet singure, care nu au nici macar sprijinul apropiatilor, sau care au renuntat la serviciu, nemaibeneficiind de indemnizatie de crestere a copilului, singurul venit fiind alocatia de 200lei, etc, etc... dar si mame care, dupa 1 sau mai multi ani, au reusit sa isi refaca viata alaturi de alt barbat. Faptul ca mai exista si situatii cum e ultimul exemplu, mai reda putina speranta.

- si eu am ramas singura dupa ce am ramas insarcinata. De 2 zile, i-am interzis sa mai vina sa vada fetita care are acum 5luni (oricum venea rar) pana cand imi inapoiaza o datorie mai veche si pensia alimentara - in viata nu se poate sa ai doar drepturi si nicio obligatie.

- in cazul meu a recunoscut copilul si i-a dat numele lui, dar acum vreo 2luni mi-am, dat seama ca am gresit. Trebuia sa o recunoasca dar sa ii dau fetitei numele meu. Acum eu am un nume, ea altul. Parca as fi bona, nu mama ei :(. Plus de asta, pe viitor, daca ma casatoresc si vreau sa ii schimb numele, am nevoie de acordul lui, pe care, daca nu vrea , nu mi-l da...

- mie mi-a fost foarte greu, mai ales la inceput, deoarece am nascut prin cezariana, era iarna, am fost nevoita sa fac eu totul (locuiesc singura) iar fetita se trezea non-stop noaptea. Dar au trecut...

Mereu am spus ca o mama care nu renunta la copil, chiar daca stie ca va trebui sa il creasca singura, este o persoana fff curajoasa.

Va doresc numai bine (tie si bebelusului) !
    Buna.
    Nu am dat multe detalii aici,dar am deschis un topic separat. In nici un caz nu ma gandeam ca as fi singura in aceasta situatie daca nu a mai postat nimeni de ceva timp.
    Si eu sunt fara serviciu,fara indemnizatie,practic fara venit. Am renuntat la locul de munca cand m-am casatorit,deoarece m-am mutat in alt judet/oras si acolo nu imi gasisem altceva. Depind in totalitate de tatal copilului care a ramas si el acum fara serviciu. Am marele avantaj ca stau cu parintii care desi financiar nu ma pot ajuta cu mare lucru,avand venituri foarte mici,macar imi ofera un acoperis deasupra capului. Mai am prieteni care ma sustin moral dar in rest tot singura ma descurc. Stiu ca sunt alte mame care o duc infinit mai greu si le admir pt curajul de a trece peste toate. Ma simt foarte prost din cauza situatiei in care sunt,mi-am facut-o cu mana mea si asta e cel mai rau. Am lucrat de la 19 ani si m-am trezit acum fara un venit iar asta e dureros.
    Sincer, ma gandeam si eu la posibilitatea asta de a-i pune copilului numele meu,chiar daca il recunoaste. Inca nu stiu cum e mai bine,dar ceea ce ai scris tu ma pune bine pe ganduri. El vrea sa imi acorde custodia totala ca sa nu am mereu nevoie de acordul lui pt diverse,dar de la vorba la fapt e cale lunga.
    Eu o sa nasc undeva pe la sfarsitul lui decembrie,dar o sa am ajutorul parintilor si asta e mare lucru.
    Imi pare rau ca ai fost nevoita sa treci peste toate singura,dar se vede treaba ca esti o femeie puternica.
    Sper ca pana la urma,sa fie un strop....cateva picaturi de fericire si pt noi pe viitor.
    Numai bine.

Floricica Nou Venita Amalia.Tudorache810's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2013
    Postari in forum
    65
    Buna Amalia,remarc ca avem acelasi nume :) imi pare rau ca esti in situatia asta,capul sus si incearca sa fii tare,chiar daca nu va fi usor..mama mea,a patit acelasi lucru,si s a chinuit singurica..de aceea o admir si sunt constienta de sacrificile pe care le a facut pt mine.intradevar,o mamica singura,e o mamica curajoasa!fara doar si poate! acum poate esti singura sau asa ai impresia,dar ai sa vezi ca bebitza iti va da puterea necesara de a merge mai departe :) iti doresc multa putere(de a merge mai departe),succes si sanatate :*

Floricica Nou Venita roxi_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2014
    Postari in forum
    7
    Buna sunt Roxana, nu stiu daca imi raspunde cineva dar incerc sa va zic pe scurt povestea mea, sunt in 14 saptamani, voi fi parinte monoparental, nu stiu ce ma asteapta ideea e ca am vrut sa pastrez acest copil fiindca am 33 de ani si este prima mea sarcina, prietenul meu( 30de ani) nu a fost de acord findca dupa spusele lui decizia trebuie sa apartina la ambii si intra-devar decizia de a pastra copilul mi a apartinut si nu am fost de acord sa fac avort ......in fine a trecut... nu asta e important si de acum incolo :(..
    .ideea e ca ma simt singura si am nevoie de voi fiindca am cosmaruri ca poate nu o sa fac fata :(
    nu stiu ce ma asteapta;
    nu stiu ce inseamna;
    nu prea pot sa zic ca as avea posibilitati financiare de a creste un copil dar imi doresc sa l aduc pe lume :)
    ai mei ma vor ajuta moral si atat. Ideea e ca am nevoie de sfaturi de cum se creste un copil ce ar trebui sa fac va cer ajutorul;
    sa stiu ce ma asteapta...ce trebuie sa fac de inceput un program ... :D
    Multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari