Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita giulia36's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2007
    Postari in forum
    52
    Buna ziua! Sunt o mama singura si ma confrunt cu fiica mea adolescenta care este in primul an de liceu. Am trecut in acest an printr-un divort care ne-a marcat pe amandoua. Perioada de tranzitie pare sa fie mai grea decat ne-am imaginat. Acum suntem singure intr-un apartament si am propus sa ne implicam mai mult in toate. Problema este ca nu vrea, sau cel putin reactioneaza destul de rau in momentul in care o pun sa-si faca curat, sau sa ma ajute la cumparaturi. Este captata de computer, se irita foarte tare daca-i interzic folosirea computerului doar in weekend, cand ii vorbesc nu este atenta 100% si chiar incearca sa accelereze discutia pt a o incheia cat mai repede, uita responsabilitatile zilnice sau se face ca le uita....gasesc patul nefacut sau ciorapii pe jos sau vasele nespalate sau biroul plin cu de toate...Tin sa accentuez ca invata bine dar consider ca e obligatoriu sa fie si ordonata. Daca va confluntati cu aceleasi probleme sau daca ati reusit sa le rezolvati va rog sa-mi dati si mie solutia. Nu mai stiu cum sa ma comport ce sa o pun si ce nu sa faca.. Multumesc!

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Buna, Giulia si bine-ai venit pe site! Imi pare tare rau pentru ca te confrunti cu astfel de probleme si, mai ales, c-ai trecut si printr-un divort...ce pot sa zic? Incerc sa-mi imaginez prin ce treci si imi dau seama ca nu ti-este deloc usor, insa imi pari o persoana destul de calma si cred ca ai destula rabdare cu fiica ta...rabdarea este solutia, parerea mea! Si eu sunt mamica, am o fetita si, devenind parinte, vad cat de greu se cresc copiii si cata rabdare trebuie sa avem cu ei...pacat ca atunci cand ating pragul adolescentei...multi dintre ei nu mai stiu sa-si pretuiasca parintii, sa le acorde respectul cuvenit. Cu siguranta in cazul tau, i-ai oferit o buna educatie, insa acum fata ta se loveste de acest prezent...care din pacate, este mult prea dur pentru ea si, desi poate nu-ti spune nimic, si ea sufera foarte tare...insa nu stie cum sa reactioneze. Ii va trebui o perioada in care sa se acomodeze cu noua situatie si sa accepte prezentul, chiar daca la aceasta varsta cu siguranta ii este foarte greu. Sfatul meu este sa incerci sa comunici cu ea cat mai mult, s-o asculti intotdeauna atunci cand doreste sa-ti spuna ceva dar si cand simti tu nevoia sa discuti cu cineva, sa vorbesti cu ea pentru ca este destul de mare si zic eu ca va puteti intelege ca doua prietene. Iti urez multa rabdate, timpul le va rezolva pe toate! Pupici si multa sanatate! Te-asteptam cu vesti bune! Sarbatori fericite!

Membru inregistrat la
    26.11.2007
    Postari in forum
    52
    [floare galbena]
    Multumesc din suflet Kryssa ca ai avut rabdare sa citesti despre problema mea si iti multumesc si pt mesajul tau atat de cald si dulce.
    Zi de zi incerc sa o apropii din nou , desi ne vedem doar seara (ea vina la ora 21 de la scoala) pt ca are ore dupa amiaza. Si in weekend ne mai vedem dar si atunci destul de putin. Are zile cand e si ea mai linistita si mai calda...dar uneori e rece si taioasa. de vreo 10 zile gasesc vasele spalate si parca putin mai multa ordine pe biroul ei..dar mai are de munca...Tot ce imi doresc este sa inteleaga ca o iubesc enorm si i-am si spus si nu-i vreau raul, doresc doar sa fie o persoana ordonata si disciplinata. Va doresc tuturor SARBATORI FERICITE si multa liniste in suflet....este ataaaattt de important sa ai liniste in suflet.....!!!

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Buna, draga mea! Multumim si noi pentru toate urarile facute, vezi ca-ti trimit acum un mesaj privat, pupici!

Floricica Nou Venita banamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2008
    Postari in forum
    13
    Nu stiu daca o sa mai ajungi sa citesti mesajul ca vad ca ai postat la sfarsitul lui 2007 dar incerc :D.Am trecut si eu prin acelasi lucru.. aproape.. insa in cazul parintilor mei nu s-a ajuns pana la divort,au fost despartiti 2 luni dar nu au divortat.Aceleasi lucruri le faceam si eu, lasam dezordine in urma mea,eram pusa pe cearta in orice moment si ma refugiam pe internet.Sfatul meu nu interzice ca asa facea si mama si a facut mai rau, faceam de-al dracului, insa in legatura cu internetul eu l-as deconecta pentru ca in situatii vulnerabile ca acestea te miri ce poti gasi sau cu cine te poti inhaita(vorbesc din proprie experienta) .Nu stiu daca are rost sa-i incerci sa-i deschizi ochii ca nu ai sa reusesti,lasa sa se limpezeasca apele si sa astepti sa vina momentul in care o sa-si deschida singura ochii.Repet nu interzice ,critica,certa ci vorbeste.Si nu uita.. nimic nu tine la nesfarsit deci oricat d erau ar fi o sa treaca.

Floricica Nou Venita mariachim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2005
    Postari in forum
    41
    Buna draga mea. Cred ca ai fost cam dura cind ai spus ca "te cofrunti cu fiica ta adolescenta" !!!! Sa zicem ca e vorba de conflict intre generatii? oricum ei ne vad niste "depasiti"....Trebuie sa ai in primul rind MULTA rabdare cu ea. Copila ta este mai bulversata sufleteste decit esti tu, dupa despartirea de tatal ei, care bun-rau, este tatal ei ! Incearca s-o iei cu binisorul, fara amenintari, sa faceti impreuna treburile casei, motivind ca astfel veti termina mai repede. Computerul este ceva in care-si gaseste refugiul si prin faptul ca tu ii interzici categoric folosirea in timpul saptaminii, nu faci decit s-o intariti si mai tare. Incearca sa iesiti impruna la o plimbare, chiar daca esti frinta de oboseala, intra si tu pe net si cauta site-uri care crezi ca ar interesa-o ca sa aveti in acest fel subiecte comune de discutii...Facind toate "relele" de care zici, iti "spune" ca nu vrea sa execute ordinelel tale. E normal sa invete sa fie ordonata, dar incearca si tu sa vorbesti cu ea pe un ton mai amical, mai calm, pt ca ei, copii nostri...sint f sensibili la ton....Spun asta din proprie experienta. Fiu-miu are 21 de ani si citeodata imi vine sa urlu la el de m-ai auzi si tu, dar numar in gind pina la 10, ma calmez si pina la urma reusim sa ne intelegem omeneste. Sau, mergeti la un psiholog....sa nu te superi ca iti spun asta, dar sa stii ca ajuta enorm. Tot din proprie experienta ti-o spun. Iti doresc mult suuces si daca vrei sa vorbim, uite ID-ul meu de mess....mari_achim. Te pup si...fii calma, draga mea.....trece si adolescenta asta, plina de "gargauni"....Asa imi place mie sa-i zic lui Fiu-miu.....ca are capsorul plini cu gargauni. Pup

Membru inregistrat la
    26.11.2007
    Postari in forum
    52
    Salutare tuturor!!!!
    Am fost placut surprinsa sa gasesc mesaje noi pe topicul acesta si la subiectul deschis de mine.
    Cu bucurie va anunt ca a rasarit soarele in casa mea. Relatia dintre mine si fiica mea este din ce in ce mai buna. Nu ne mai certam. Ea s-a schimbat cat a putut de mult, a incercat si chiar a reusit sa respecte regulile pe care eu am incercat sa le aduc in casa. Facem lucrurile impreuna...ce sa spun? E bine...multumim lui Dzeu.
    Eu am o noua relatie....dar in casa noastra am decis sa nu locuiasca alt barbat.....locuim tot doau noi doua....Daca va fi sa-mi refac viata cu cineva o voi face-o dar deocamdata inca locuim impreuna..cel putin pana ea va fi majora, acum are 16 ani.
    Va doresc tuturor numai bine!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari