Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita evilia's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    1
    Buna Tori,
    Sunt o mama singura. Am 31 ani si o fetita de 3 ani. Suntem singure de un an. Tatal ei are pe altcineva. Relatia mea cu el nu a mai mers din momentul in care am ramas gravida, dar am lungit-o sperind ca lucrurile se vor schimba cand va tine copilul in brate, cand isi va vedea fetitza jucandu-se si gangurind prin casa, ca va prinde drag de ea, de noi ca familie....
    Ei bine, nu a fost asa. Dimpotriva, pe masura ce trecea timpul s-a purtat tot mai urat cu mine, mereu isi dorea sa "evadeze", sa nu mai stie de noi. Eu imi doream ca fetitza mea sa aiba o familie cu mama si tata, nu doi parinti intre care sa se imparta. Ne-am despartit. Am avut cel mai greu an din viata mea. Groaznic de greu din toate punctele de vedere.
    Acum, dupa un an de despartire e mult mai bine. Eu si fetita mea nu mai contam pe tata, ne decidem singure programul, cheltuielile, vacante, tot. Ma simt in continuare foarte vinovata ca nu am fost in stare sa "aleg" un tata mai pregatit pentru copilul meu.
    Pe tine te asteapta cateva luni deloc usoare. Trebuie sa iti pastrezi fortele. Familia poate fi de cel mai mare ajutor.
    Sa ai un Craciun linistit si un an nou cu odihna si bucurie! Sanatate!

Floricica Nou Venita piki22's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2013
    Postari in forum
    8
    sper sa imi raspunda cineva ca vad topicul mort de ,,un pic,, ::::)))))).am condamnat femeile care fac un copil asa de dragul facutului sau ca sa tina un barbat langa ele si surpriza.verisoara mea de 2o de ani e insarcinata cu unul pe care l-a cunoscut de 2 luni.pana acum era printesa casei,telefon de 700 de euro masina la scara haine 2 catzei cu pedigree a fost 1000 de euro catzelul .....era anul 2 la drept invata destul de bine.si acum a plecat cu tipul.a vandut ea tot ce a putut lua din casa parintilor si stau in chirie ca el lucreaza in constructii.ea nu mai merge la scoala desi are doar 2 luni de sarcina.sta acasa aiurea nu face nimik.ea vrea doar copilul si gata punct.tatal copilului e unul neserios care nu a tinut un serviciu decat 2-3 luni,are obiceiul sa bea la doar 20 de ani.ea nici nu mai vrea sa vb cu nimeni.am incercat s-o conving macar sa termine anul acesta de faculta pt ca nu vad de ce nu poate sa mearga la scoala sa puna fundu jos pe scaun si sa stea acolo cateva ore.sunt atat de suparata ca nu vrea sa se gandeasca nici un moment ce e total dependenta financiar de el.daca el pleaca ea e in strada cu 2 catzei si un copil.cum poti sa nu te gandesti la binele copilului tau?eu am cateva mii de euro in banca dar nu am curajul sa fac un copil de frica lipsurilor ce le poate duce.cum poti sa nu te gandesti la fericirea unui sufletzel?sunt fara cuvinte.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de piki22 Vezi mesajul
    sper sa imi raspunda cineva ca vad topicul mort de ,,un pic,, ::::)))))).am condamnat femeile care fac un copil asa de dragul facutului sau ca sa tina un barbat langa ele si surpriza.verisoara mea de 2o de ani e insarcinata cu unul pe care l-a cunoscut de 2 luni.pana acum era printesa casei,telefon de 700 de euro masina la scara haine 2 catzei cu pedigree a fost 1000 de euro catzelul .....era anul 2 la drept invata destul de bine.si acum a plecat cu tipul.a vandut ea tot ce a putut lua din casa parintilor si stau in chirie ca el lucreaza in constructii.ea nu mai merge la scoala desi are doar 2 luni de sarcina.sta acasa aiurea nu face nimik.ea vrea doar copilul si gata punct.tatal copilului e unul neserios care nu a tinut un serviciu decat 2-3 luni,are obiceiul sa bea la doar 20 de ani.ea nici nu mai vrea sa vb cu nimeni.am incercat s-o conving macar sa termine anul acesta de faculta pt ca nu vad de ce nu poate sa mearga la scoala sa puna fundu jos pe scaun si sa stea acolo cateva ore.sunt atat de suparata ca nu vrea sa se gandeasca nici un moment ce e total dependenta financiar de el.daca el pleaca ea e in strada cu 2 catzei si un copil.cum poti sa nu te gandesti la binele copilului tau?eu am cateva mii de euro in banca dar nu am curajul sa fac un copil de frica lipsurilor ce le poate duce.cum poti sa nu te gandesti la fericirea unui sufletzel?sunt fara cuvinte.
    Mie personal toata povestea asta mi se pare trasa de par. O fitzoasa de bani gata care habar nu are pe ce lume traieste si care incearca si ea sa simta ca mai e si greu pe lume pe langa pedigree si IPhone. Hai sa fim seriosi. Daca asta a facut si daca asta vrea, e majora si responsabila, de ce esti tu asa suparata? Printesica va da cu fundul de greu si se va intoarce la mama si la tata unde dupa ceva morala va fi primita si finantata in continuare. Ala prost nu e de s-a incurcat cu ea si nu depinde ea financiar de el, ci invers, el spera sa se aranjeze lucrurile si sa intre intr-o familie care sa ii puna pe tava totul fara sa miste un deget. Iar copilul e un mod. Si daca il face, ce? Are 2 luni, ok. Ce propui? sa avorteze, de vreme ce zici ca tu cu miile de euro in banca nu ai face unul? Bravo ei ca il vrea! Se vor descurca, asta e sigur. Si pana la urma asa e viata: prostul invata din greselile proprii si desteptul din ale altora. Iti zic doar un lucru: daca stia ce e viata intr-adevar, daca ar fi luptat vreodata pentru a avea ceva, nu era aici. Vinovati? Poate parintii. In rest cred ca e decizia ei, indiferent daca cei din jur o considera buna sau rea.

Membru inregistrat la
    22.01.2013
    Postari in forum
    8
    ok e un pic mai acid raspunsul decat ma asteptam dar mersi.ma simt eu rau,prost,nu stiu dar nu mi-e bine pt ca va fi inca un copil care nu va cunoaste ce inseamna familia adevarata,dragostea din familie.acum 5 minute m-au sunat ca ea este la spital a incercat sa se sinucida ca el a lasat serviciul si statea cu alta in oras care habar nu avea de asta gravida.au sunat-o fostele colege de la facultate ca l-au vazut si au vb cu el si era si beat.viata bate filmul nu?multumesc din nou de raspuns.

miki00
    Guest
    Ceva nu e ok in povestea asta.Ma intreb cat e fictiune si cat realitate.. O bate viata filmul ?

Membru inregistrat la
    22.01.2013
    Postari in forum
    8
    de ce crezi ca ma simt eu rau?nu ma afecteaza in fond cu nimic toata situatia dar nu inteleg cum poate proceda o femeie asa.parintii gresesc?poate.ma gandesc intr-una ca am si eu 32 de ani si poate nu voi putea avea copii,poate nu va fi sa am sau poate voi avea.dar nu as vrea sa se ajunga la situatia asta.imi pare rau daca ti se pare incredibil dar este.din pacate.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    ok e un pic mai acid raspunsul decat ma asteptam dar mersi.ma simt eu rau,prost,nu stiu dar nu mi-e bine pt ca va fi inca un copil care nu va cunoaste ce inseamna familia adevarata,dragostea din familie.acum 5 minute m-au sunat ca ea este la spital a incercat sa se sinucida ca el a lasat serviciul si statea cu alta in oras care habar nu avea de asta gravida.au sunat-o fostele colege de la facultate ca l-au vazut si au vb cu el si era si beat.viata bate filmul nu?multumesc din nou de raspuns.

Evident ca este acid raspunsul, ar trebui compatimita? De ce? Ca a facut ce a taiat-o capul? Ca e un copil de bani gata? Ca are iphone si catei si sofer? Ce interes ar avea ea sa tina legat un pierde vara? Ca doar de la asta a inceput postarea ta, ca face un copil sa il lege pe ala de ea.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    .........de drum lung moare cainele.........

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    e acid fiindca am vazut n din astea. am lucrat cu tineri 10 ani si printre aia multi erau si din astea. un copil ce nu va cunoaste dragostea? de unde stii? o femeie se schimba in momentul in care are un copil. si, daca nu e nebuna sau bolnava psihic in niciun fel, se schimba in bine. eu pe verisoara ta o vad doar debusolata. si cu muuuuult teatru in program. sa se sinucida? de ce? ca pierde-vara pe care l-a ales o inseala? pai o merita. ea ce a facut cand a plecat de acasa luand si vanzand ce a putut? roata se intoarce. faci rau, primesti rau. de la viata, nu de la cel caruia i-ai facut, de obicei. pacat ca baga la mijloc o fiinta nevinovata (careia, sincer, nu-i dau prea multe sanse sa se nasca luand in considerare ceea ce spui ca a facut).
    am o colega care la 16 ani era o rasfatata, a lasat scoala, se droga, lua bani de acasa sau chiar fura lucruri din casa pentru a le vinde si a avea bani de droguri. pentru ea si pentru cel cu care era. un zapacit, un pierde-vara care in afara de motocicleta nu vedea nimic altceva. ea a ramas insarcinata. cand era in 4 luni, el a murit, urcandu-se beat pe motocicleta. ea s-a lasat in acelasi moment de viata de dinainte si s-a concentrat pe copil. a nascut o fetita care din fericire nu a fost afectata de consumul de droguri si de viata ei dezorganizata. azi fetita are 8 ani. si ea e o femeie de nota 10, responsabila, cu un loc de munca bun, cu o casa si o masina, cu un sot care o iubeste si iubeste copilul ca si cum ar fi al lui. o femeie pe care o admir si care intotdeauna spune: eu m-am nascut odata cu fiica mea si datorita ei sunt ceea ce sunt astazi. ei, asta numesc eu EVOLUTIE PERSONALA.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Asta cu nu am curajul sa fac un copil de frica lipsurilor pe care le va duce mi se pare o dovada de lasitate in fata vietii. Cunosc un cuplu care sunt impreuna de 18 ani, o relatie destul de nabadaioasa pentru ca ea e foarte cicalitoare si iute din fire. De casatorit s-au casatorit doar acum 6 ani, in ideea ca tot mereu se certau-se impacau, acum era ok intre ei - acum nu era, nu stiau daca raman impreuna sau nu, de astea. De facut un copil inainte de casatorie nu au vrut si mai era si planul sa isi termine de facut vila in care stau. CUm ziceam, s-au casatorit acum 6 ani si au vrut si copil. Ea a avut o extrauterina in 2007, iar de atunci si pana acum nu a mai ramas deloc insarcinata. Si cred ca deja a ajuns la menopauza. La asta ajungi cu "intai sa avem de toate si dupa aia copilul".
    Modificata de roxie; 23.01.2013 la 12:22:43.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    roxie, iti dau dreptate in totalitate. chestia asta cu "prioritatile" e lasitate si e fuga de responsabilitati. eu inteleg pe cineva care o duce atat de greu incat chiar nu are unde pune capul sa doarma si nu are ce manca, sa nu condamne un copil la aceleasi chinuri. dar cine traieste si are o oarecare stabilitate... la mine copilul a dat totul peste cap: eram intr-oi tara straina, la inceput, mediu schimbat, profesie schimbata, abia reusisem sa obtin un post mai bun si mai bine platit... am aflat ca sunt insarcinata la 2 saptamani dupa ce am luat postul... si l-am lasat, nici prin cap nu mi-a dat sa aleg altceva decat copilul. nu am regretat niciun moment, chiar daca au fost si momente mai grele din punct de vedere financiar. copilul asta compenseaza absolut tot. si ii multumesc lui Dumnezeu ca de cand s-a nascut chiar a avut grija de noi toti...e ca si cum mi-ar fi trimis un inger care ne-a schimbat viata in bine...intr-un plan pe care pana nu il traiesti nu ai cum sa-l apreciezi...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari