Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alltimes's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2006
    Postari in forum
    17
    Povestea mea incepe acum 11 ani in urma,cand dupa o casnicie dezastruoasa intalnesc un barbat ce pare a fi omul pe care il cautam.Ne casatorim si primul copil se naste cu o malformatie ingrozitoare si dupa o suferinta indelungata,copilul cedeaza si moare.Intrebari, acuzatii si mai ales dispret gasesc in persoana celui caruia m-am daruit total.Nu am stiut la vremea respectiva ca a lua medicamente,chiar si pentru o gripa puternica cum aveam la doua luni de sarcina,ar putea afecta copilul.Niciun doctor nu a reusit sa ne dea un raspuns.Incredibil,dar adevarat.Raspunsul l-am aflat 7 ani mai tarziu,cand,dupa o relatie care nu mai era sustinuta decat de dorinta mea de a tine casnicia mergand,raman din nou insarcinata si dau nastere unui copil perfect sanatos.Situatia materiala nu ne permitea sa continuam in ritmul antecedent,intrucat un copil e o responsabilitate si cum sotul refuza orice propunere de job mai bun,decid sa fac un sacrificiu enorm si aleg sa plec peste granita in cautarea unui loc de munca care sa imi permita o viata mai buna pentru familia mea.Imi doream sa iau copilul cu mine,dar nu era logic sa iau un copil de 1 an si 2 luni intr-o aventura,asa ca,cu inima stransa,a ramas cu sotul. 5 luni de munca asiduua si reusesc sa ii aduc alaturi de mine.Dar bucuria revederii este scurta. Sotul ma terorizeaza zi de zi cu certuri uriase in fata copilului si imi cere sa-mi dau demisia,cu toate ca era singura sursa de venit,apoi ma anunta ca vrea divortul si sa duc copilul inapoi in tara la bunici.Disperata iau copilul si ma intorc in tara unde parintii imi refuza ajutorul,singura alternativa fiind parintii sotului.Astfel, copilul ramane in tara,iar eu ma intorc la un om care ma terorizeaza si ma minte si la munca. Merge pana intr-acolo incat cauta sa ma bage in inchisoare,acuzandu-ma de prostitutie si imi cere bani si o hartie scrisa pt ai ceda custodia copilului.Acum e in tara si are copilul.Ce sa fac?Am nevoie de un avocat pt divort si custodie.Va rog ajutati-ma

Floricica Debutanta cristinaradu's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.08.2006
    Postari in forum
    1.062
    Draga Altimes, sa stii ca sunt alaturi de tine si sper din toata inima sa se rezolve problemele tale. Din pacate eu nu sunt in tara si nu sunt in masura sa iti dau un sfat in ceea ce priveste avocatul. Verisoara mea este un avocat foarte bun la Brasov, dar din cate am vazut, tu esti din Bucuresti.
    Este ingrozitor prin cea ai trecut si prin tot ceea ce inca treci. De ce nu vor parintii tai sa te ajute? Ar fi ine sa ai pe cineva care sa te ajute sa treci prin toate chestiile astea. Te rog sa ne ti la curent cu ce se mai intampla cu tine. As fi vrut sa iti fiu de mai mare ajutor dar nu am cu ce sa ajut. Tu trebuie sa rezolvi problema neaparat. Copilasul tau nu trebuie sa treaca prin asa chestii, mai ales ca este micut si tot ceea ce se intampla in viata voastra poate sa aibe un impact foarte negativ asupra lui si a comportamentului lui atunci cand va fi mare.
    Sotul tau, atata timp cat nu are dovezi, nu te poate acuza de nimic. Tine-te tare ca vei razbi!!! Multa bafta!

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    suntem alaturi de tine!eu una nu pot sa dau sfaturi in astfel de situatii!of,e prea incalcita treaba la tine....doar sa te intoirci in tara si sa gasesti ceva de munca aici...dar cred ca iti e greu avand in vedere ca acolo te-ai obisnuit cu bani mai multi....usor de zis,greu de facut!trebuie sa iti iei inima in dinti!"bate fierul cat e cald!"

Floricica Avansata liliasi's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2006
    Postari in forum
    1.471
    Draga mea, eu cred ca situl tau te santajeaza si in mod sigur trebuie sa apelezi la un avocat; cu divortul cred ca e mai bine sa i-l acorzi ca acest barbat nu e demn de a fi tatal copilului tau, in schimb trebuie sa te lupti cu orice pret pentru custodia copilului; Eu iti urez multa bafta, multa rabdare si noi suntem alaturi de tine!

Floricica Nou Venita alltimes's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2006
    Postari in forum
    17
    Va multumesc din suflet pentru inimile voastre!nu aveti idee cat de mult conteaza vorbele voastre pt un suflet ce mai exista doar in speranta ca intr-o buna zi imi voi creste copilul sanatos, voios si fericit avand o viata mai buna,asa cum a promis Domnului cand eram insarcinata.Am mare nevoie de indrumare pt a gasi un avocat,pt ca am apelat aici unde sunt la avocati cu practica internationala si sunt elemente de legislatie romana care ne-ar putea ajuta.Cosmarul nu se termina acolo unde am ramas cu povestea.Dupa plecarea lui in tara am fost contactata de avocatii ce l-au reprezentat in acuzatia de la politie si am aflat ca stia consecintele de a ma acuza de asa ceva si ca daca nu eram o femeie cu reputatie integra cum am fost cunoscuta de cei de aici si cum sunt si la momentul actual, as fi petrecut 15 zile in inchisoare fiind violata(ce conteaza pt o tarfa?!)apoi deportata.Plus am aflat lucruri care mi-au tulburat si mai mult fiinta,cand avocatii imi spun ca le datoreaza plata serviciilor si mi-a folosit indentitatea pe internet spargandu-mi conturile,si mi-a mintit prietenii,plangea in fata oricarui venit spunandu-i "povestea lui:sotia m-a tradat",plus cere avocatilor sa li se faca mila de el si sa-i permita sa doarma in birouri intrucat nu are alt loc si bani(banii luati de la mine tot acest timp ii folosea pt a manca zi de zi pui la gratar in restaurante)si aflu ca i s-a permis sa imparta un apartament cu ei pentru cateva zile,timp in care agreseaza sexual colegii de apartament pe timpul noptii.Este dat afara si ia decizia sa paraseasca tara.Ajuns in tara ma anunta ca nu imi voi mai vedea copilul,continua minciunile fata de toti cunoscutii mei din tara,in special la locul de munca anterior,unde am avut o pozitie respectata si eram supervisor si unde am stat 9 ani de zile fara a crea probleme.incercarile de a contacta copilul nu au fst intotdeauna cu succes,pt ca el a blocat telefonul pt a nu primi telefoane.m-am umilit rugandu-l sa imi aud copilul si l-a deblocat,trimit lunar lucruri, medicamente si carti pentru copilul meu,dar eimi spune ca copilul nu e de vanzare,ca mi-am parasit copilul si ultimul mesaj suna ceva de genul "esti o tarfa mincinoasa, ar fi bine sa reconsideri venirea ta in tara", "sa nu te gandesti vreodata ca vei putea lua copilul cu tine ca am anuntat politia dela frontiera si am dat restrictie". Va rog, da-ti-mi niste informatii unde pot gasii sau contacta un avocat sa pot incepe demersurile.Va multumesc!

Floricica Avansata samtex's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    draga altimes suntem alaturi de tine eu nu iti pot da sfaturi in acest caz dar parerea mea este sa te intorci in tara si sa bagi divortul.iti doresc mult succes ca vei avea nevoie.

Floricica Senior getutica's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    Cea mai importanta e problema copilului. Trebuie sa ai unde sa-l lasi in siguranta. Problema cu divortul nu e chiar grea, un avocat cu procura notariala poate sa te reprezinte in instanta chiar daca tu lucrezi in strainatate.

Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    Dupa ce ai povestit cred ca sotul tau e mai interesat de bani decat de copil. Copilul e mai mult un instrument de santaj. Inca o data cred ca cel mai important e sa-ti lasi copilul pe maini sigure. Cauta ajutor la niste cunoscuti de nadejde, explica-le situatia ta disperata parintilor tai, poate-i vei indupleca.

Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    De asemenea, inainte de a intenta procesul de divort, e important sa-ti transferi banii care ti-au ramas in alte conturi decat cele pe care ti le cunoaste sotul tau. In timpul procesului, acesta va incerca in mod sigur prin orice mijloace sa te spolieze.

Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    Nu dispera, problema e rezolvabila cu un avocat bun care stie sa puna problema. Mamele au intotdeauna intaietate la incredintarea copilului de catre instanta. Inca o data ma repet, daca nu aveti bunuri imobile comune, e bine ca restul bunurilor sau banilor pe care-i mai ai e bine sa-i disimulezi - sa le faci disparute, pentru a nu fi nominalizate de sotul tau in timpul procesului de partaj spre a le imparti cu el. Vei avea nevoie de orice resursa mai tarziu cand iti vei recupera copilasul.

Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    Aaa, sa nu uit cand te duci sa-ti alegi avocatul e bine totusi sa te interesezi mai intai de reputatatia lor. Sunt avocati specializati pe Dreptul familiei - divorturi. Nu e bine sa te arunci la primul avocat care va trage de tine pe holurile tribunalului si sunt multi care fac lucrul asta din diverse motive. De asemenea e bine sa nu observe semne vizibile ca ai avea ceva bani, multe inele, bratari, lantisoare din aur, pentru ca te ai ars. E important sa stii ca ei practica tarife preferentiale, care pot maximale sau minimale, in speta de la 100 RON pana la 2000-3000 RON, doar pentru a-ti intocmi actiunea si a te reprezenta la primele termene si apoi pot sa-ti mai ceara... motive sigur gasesc. Trebuie sa ai grija si sa nu disperi, cu intelepciune si credinta in Dumnezeu problema ta sigur se va rezolva. Bafta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari