Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioboco's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2007
    Postari in forum
    5
    Am divortat in urma cu 2 ani iar dupa aceasta am plecat din tara (USA). Am o fetita de 11 ani si as dori ca sa vina la mine in vizita, dar nu este lasata pe diverse motive "lacrimogene": ca nu se va mai intoarce, ca poate o "rapesc" si alte motivatii de genul asta fara nici un suport (dupa cum se stie legislatia internationala este foarte aspra in domeniul asta). Cred ca acest copil are acest drept de a ma vizita, nu cred ca exista vreo lege care sa interzica asta. In urma divortului, nu s-a pronuntat nici o restrictie de aceasta natura. Chiar motivul divortului a fost "din vina comuna a partilor". Ce as putea face (legal) ca sa il determin pe celalalt parinte sa lase copilul sa vina la mine? Mentionez ca intre mine si copil exista o relatie foarte, foarte apropiata iar fetita mea sufera enorm din cauza asta. Singura posibilitate de a ne vedea este cu ajutorul Internetului, si asta atunci cind "ceilalti" accepta sa o lase sa vina in vizita la parintii mei care se afla in Romania.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Ce pacat,in situatii de genul acesta copii sufera enorm.

Floricica Nou Venita giulia36's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2007
    Postari in forum
    52
    buna ioboco! dupa nickname sa inteleg ca esti tatal? Scuze daca nu e asa. sunt convinsa ca va veni ziua in care copilul tau va lua decizia sa te viziteze si chiar nimeni nu o va putea opri. Roaga-te lui Dumnezeu sa fiti sanatosi si lupta cat poti pt a pastra legatura cu ea, chiar si prin intermediul internetului. Important sa stie ca tu o iubesti si ca te gandesti mereu la ea. Trebuie mereu sa-i spui acest lucru. Doamne ajuta!

Floricica Nou Venita ioboco's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2007
    Postari in forum
    5
    Multumesc, Giulia pentru incurajari. Sper ca va veni si vremea in care toate se vor aranja. Cei care i-au creat copilui atita suferinta, sper sa plateasca! Mai exista si alti copii pe lumea asta cu parinti divortati (si in America si in Europa sint o gramada de cazuri) iar copiii aproape ca nici nu simt asta. Pot sta oriunde vor, isi viziteaza ceilalti parinti ori de cite ori doresc, vorbesc cu ei la telefon fara nici o piedica si asa mai departe. In America, de ex, se practica "joint Custody" ceea ce insemana ca amindoi parintii au aceleasi drepturi de educatie si ingrijire a copiilor. NU asa ceva se intimpla si in Romania. Acolo, cel care a obtinut custodia, are drept "de viata si de moarte" asupra copilului ceea ce mi se pare o mare timpenie. E criminal ceea ce se intimpla in tara asta! Domneste doar legea "banului", a "nepotismului", a "relatiilor" ... Mi-e scirba!

Floricica Nou Venita giulia36's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2007
    Postari in forum
    52
    Da, intradevar in Ro nu sunt inca votate anumite legi cu drepturi asa ca in alte state. Mai asteptam...dar pana atunci...tu trebuie sa lupti cu toata fiinta ta si sa iei legatura cu celalalt parinte si sa convingi ca nu exista nici un pericol pt copilul vostru daca te viziteaza, ca tu il iubesti si desigur copilul tau va decide intr-o zi , ba chiar va avea varsta care sa-i permita sa-si puna in aplicare decizia de a de vizita...asta doar daca-si va dori. Eu nu cunosc motivele divortului vostru si nici cum ai fost tu pe timpul casniciei si nici nu stiu care este motivul pt care fetitei tale i se interzice sa tina legatura cu tine sau sa te viziteze.. dar...probabil ca bine nu a fost intre voi daca s-a ajuns chiar atat de rau. Daca vrei sa povestim si simti nevoia sa mai spui ceva...ma gasesti pe: giulia_b30@yahoo.com

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari