Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Dificultatile parintelui singur

Fie ca aleg sa isi creasca singuri copilul sau ajung in aceasta situatie din cauza unui divort, parintii singuri vor intampina din pacate cateva ostacole pentru ca uneori va fii dificil sa fie parinte singur.

Dificultatile pe care le pot intampina parintii singuri pot fi pe plan material, afectiv, relational, educativ.

In plan material este destul de simplu de inteles ca fiind vorba de un singur venit, de cele mai multe ori cheltuielile trebuie reduse la maxim si atunci intervine insatisfacerea anumitor noi (si cred ca si frustarea parintelui de a nu-i putea oferii copilului ceea ce isi doreste).

In plan afectiv este vorba de sentimenul de siguratate al parintelui si de dragostea neimpartasita cauzate de lipsa partenerului iar la copil este vorba de suportul emotional de care este privat din partea paritelui absent, dar si exemplu ce putea fii oferit de acesta (dragostea de mama sau influenta tatalui in educatia sa).

In plan relational, copilul va fi cel mai afectat pentru ca se va analiza pe el si familia sa (monoparentala) cu familia prietenilor si colegilor sai si poate simiti chiar ca este vina sa ca unul din parinti lipseste.

In ceea ce priveste planul educational, afectat este tot copilul , care din cauza lipsei de timp a parintelui sau, poate sa aiba rezultate slabe la scoala (pentru ca parintele nu ajunge sa ii controleze temele si performantele scolare), poate intra intr-un anturaj nu tocmai "adecvat" si aici in general acestea sunt "favorizate" de absenta unui rol si a autoritatii masculine, deci sunt accentuate de absenta tatalui.

Floricica Debutanta nasturel's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156
    gabitza, ai mare dreptate in tot ce spui.
    dar decat sa existe certuri, violente intre parinti si copilul sa asiste la ele, mai bine creste doar langa mama. cand va fi mic poate nu va intelege de ce el nu are tot ce-si doreste si ceilalti colegi de joaca au, dar cand va creste va intelege ca pentru a-l face om mama a facut sacrificii enorme, i-a fost si mama si tata, in timp ce tatal a preferat sa fie doar parinte de week-end sau sa dea bir cu fugitii definitiv si sa nu se mai intereseze de copil.
    asta este parerea mea.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    nasturel sunt de acord cu tine, nici eu nu incurajez sub nici o form mentinerea unei casnicii doar pentru ca exista un copil, consider ca este mult mai traumatizat pentru un copil sa asiste in permanenta la certuri, scadaluri si poate si mai rau abuzuri, decat sa creasca cu un sigur parinte si sa se bucure de toate dragostea si atentia acestuia.

Floricica Nou Venita cei5pitici's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    27
    Buna si bine v-am gasit
    Sunt Nicoleta , mamica singura a 5 copilasi dragalasi,
    Vreau sa va spun pe scurt povestea mea
    M-am casatorit foarte tanara, la 16 ani. Am luat aceasta decizie in speranta ca voi scapa de certuri si batai, satula de ele in copilarie. Insa soarta mi-a fost potrivnica si , dupa doar 2 ani si jumatate am divortat de sotul meu si am ramas singura cu baietelul meu Razvan in varsta de 1 an si 5 luni.
    La 3 ani de la divort am cunoscut un barbat alaturi de care mi-am dorit sa raman pana la sfarsitul zilelor. Ne-am casatorit, a venit pe lume Andreea, singura mea fetita, apoi Mihai....si Daniel.....
    Casnicia noastra a intampinat greutati , el s-a schimbat, nu mai venea acasa(era sofer) nu mai dadea bani in casa..... Am introdus actiunea de divort, a durat mult pentru ca s-a nimerit ca judecatorii sa intre in greva, apoi in vacanta.... Intre timp m-am impacat cu sotul meu si am hotarat sa ii mai acord o sansa. Totul era ok si am decis sa mai avem un copilas, o surioara pentru fetita noastra. Zis si facut, insa la 2 luni dupa ce am ramas insarcinata am gasit in dulapul sotului meu biletele de amor de la amanta lui. I-am facut bagajul pe loc si de atunci suntem despartiti. Nu a venit nici macar sa faca cunostinta cu bebelusul nostru sau sa ii faca certificatul de nastere
    Acum Nikolas are 10 luni, e sufletelul meu si imi bucura inima cu zambetele lui. Fac tot ce e omeneste posibil ca lor sa le fie bine

Cat despre partea financiara va spun ca imi e mai usor acum. Inainte de a divorta sotul meu nu prea imi dadea bani in casa iar eu trebuia sa sustin intreaga familie din salariul meu. Macar acum le plateste copiilor pensie alimentara si nu il mai intretin si pe el

In ce priveste planul educational consider ca sunt afectati acei copii ai caror parinti nu se implica in educatia copiilor. Sunt copii care nu au rezultate bune la invatatura chiar daca au si mama si tata alaturi de ei.
    Razvan si Andreea sunt premianti chiad daca doar eu ma ocup de educatia lor. Din toamna intra si Mihai la scoala, sper sa fie bine.

In concluzie cred ca e mai bine pentru mine si pentru copiii mei sa traim asa, fara stres si fara frica certurilor si scandalurilor .
    Va doresc numai bine si sa fiti fericiti alaturi de cei dragi voua, indiferent daca aveti un partener sau va cresteti singuri copiii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari