Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Uite un loc in care se poate incerca.http://http://www.bizoo.ro/firma/psy...ocuri-de-noroc
    Ce voiam eu sa zic este faptul ca oricine poate incerca sa se trateze,dar reusita nu exista,mai devreme sau mai tarziu,tot acolo ajungi.Cel putin,nu exista un caz concret de om vindecat de aceasta dependenta,asta e prima lectie pe care o inveti atunci cand incepi lucrul in acest domeniu.Tratamentele care se ofera in clinici au exact rezultatul pastilelor de slabit minune,care te scapa de 15 kile intr-o saptamana.
    Cei care joaca la aparatele electronice ajung sa vada acele imagini care se deruleaza insotite de sunet si lumina,chiar si in somn,cand nu au bani,stau langa cei care joaca pentru a se "hrani" cu acesti stimuli auditivi si vizuali.
    O parere foarte raspandita printre jucatori este ca aceste locuri in care exista jocuri de noroc sunt posedate de cel necurat,din cauza sumei cifrelor de la ruleta,care dau un total de 666,plus alte chestii interesante care tin de numere.
    Modificata de hande; 19.05.2012 la 00:00:41.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Buna, Oana, imi pare tare rau de situatia ta. Stiu ca nu e usor, fratele meu e dependent de jocuri si sunt destul de in tema. Hande cam stie ce vorbeste. E bine ca nu bagatelizezi problema. Curaj mult si sper sa ne auzim de bine :) Ti-am scris si pe privat.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    dependenta de jocurile de noroc este o boala psihica, se numeste "gambling" si, intr-adevar, nu trebuie bagatelizata... prietena mea cea mai buna a avut un astfel de sot, a divortat dupa ce a incercat cativa ani sa il lecuiasca de aceasta patima a jocurilor de noroc... ideea este ca fiecare caz este unic, dar statistic sunt mult mai putini cei care se pot vindeca decat cei care raman cu aceasta patima toata viata si pierd tot...

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    nu sunt in tema.......dar m mira faptul ca e asa crunta aceasta dependenta.Adica ,stiam ca orice dependenta se trateaza oarecum cu multa afectiune si sprijin.
    Hande inteleg ce spui tu.......dar parca sotul nu a ajuns la un mare rang........poate e in stadiul de acea mare pasiune si nu constientizeaza ca face rau celor din jur.
    Cu o buna consiliere si cei dragi langa tine.....poate va reusi.
    Totusi daca nici parinti nu stiu..........ar trebuie paa acum sa fii facut un pic de sedintacu toti.........
    Totusi nu abandona.......ajuta/l mult........sunt 8 ani,un copil,sentimente........nu stiu ce sa zic .tu stii mai bine.e doar parerea mea.
    Totusi daca nu te va vedea in casa......si vei pleca cu adevarat,atunci poate va cinstientiza.........si va renunta.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Ca tot am ajuns sa ne dam cu parerea legat de sursa dependentei de jocurile de noroc, eu sunt de parere ca dependenta se datoreaza unei abordari defectuoase asupra probabilitatii, numita si gambler's fallacy.

Inainte sa strambati din nas, luati in vedere faptul ca creierul uman are anumite predispozitii catre ceea ce i se pare placut si logic, si unele intra in direct conflict cu natura aparent aleatoare a lumii. Acest lucru se intampla deoarece creierul este facut in asa fel incat sa recunoasca si sa se ghideze dupa pattern-uri. Creierul iubeste atat de mult pattern-urile, ca disparitia lor face omul sa innebuneasca (Un exemplu foarte clar este tortura numita "picatura chinezeasca", unde omul este legat si tinut in intuneric, cu o picatura de apa care ii pica pe frunte la intervale aleatorii de timp. In absenta altor elemente care sa distraga atentia, intervalul la care pica picatura si anticiparea picaturii devin subiectul obsesiv de gandire si negasirea pattern-ului duc omul la nebunie). O serie de experimente efectuate de sociologul si omul de stiinta B. F. Skinner, in urma carora s-a inventat termenul "superstitia porumbelului", au aratat obsesia creierului catre pattern si cum calcularea proasta a acestuia duce la decizii proaste. Mai mult decat atat, s-a aratat cum aceste mecanisme pot fi folosite in manipularea oamenilor si creearea de dependente artificiale. Pacanelele sunt fix un "Skinner Box" pentru oameni.

Metoda aberanta de pattern-izare a pacanelelor care duce la dependenta e simpla: daca probabilitatea ca sa castigi e 1/10, jucatorul are impresia ca daca va juca de 10 ori, sigur va castiga o data. De fapt, cu cat pierde mai mult, cu atat crede ca data cand va castiga e mai aproape, pentru ca pattern-izeaza prost probabilitatile. Probabilitatile sunt o metoda artificiala de a calcula anumite evenimente, in absenta unor date mai concrete legate de cauzele evenimentelor. Ele nu reprezinta nimic in realitate, pentru ca daca sansa e de 1/10 prima oara cand joci, sansa va ramane 1/10 si dupa ce ai pierdut de 200 de ori la rand.
    Modificata de Foxman8472; 20.05.2012 la 01:52:42.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari