Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mariacristina11's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2009
    Postari in forum
    3
    Buna ziua ma numesc Iuliana am 22 de ani am o fetita de 4 anisori,anul acesta trebuie sa o dau la gradinita si am o preocupatie foarte mare:eu sunt plecata din tara de 2 ani aproape si fetita nu e cu mine o am cu mama mea ,din probleme financiare am decis ca trebuie sa plec si sa incerc sa ii pot oferi copiilului meu o situatie destul de buna.As vrea sa vin in tara pentruca vad ca fetita sa marit si a inceput sa imi puna fel si fel de intrebari,!

Va rog ma poate cineva sfatui ce pot face ca sa pot infrunta situatia in care ma aflu,nu stiu ce sa fac ,mai ales daca ma intorc in tara nu voi putea sa ii dau copiilului meu o situatie cum eu mi-as dori.Va multumesc.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    nu cred ca situatia materiala este mai importanta decat fericirea copilului de a-si avea mama aproape...

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    De ce nu iei copilul cu tine , cu siguranta fetita ta va fi mai fericita cu tine ...

Membru inregistrat la
    20.07.2009
    Postari in forum
    3
    Nu vreau sa imi caut scuze si stiu ca multa lume ma judeca dar as vrea sa va spun ce am patit si as vrea sa vad ca dupa aceea imi puteti da un sfat putin coincis.Sunt divortata de trei ani eu cu fostul aveam un apartament asa ca el mia cerut sa facem partajul asa ca eu nu am vrut si am scos bani de la banca si iam platit jumatatea care i se cuvenea si eu am ranas cu apartamentul,decizia de a pleca si a munci in alta tara a fost dura de a o lua dar situatia ma impins pt ca nu imi pot permite luxul de a ma trezi in strada cu un copil ,cu toate suntem mame si stim cate poate necesita un copil si cate trebuie sa facem pt un copil eu tot ce am vrut e ca sa ii pot oferi copilului meu tot ce are nevoie o casa o situatie si dragostea care are nevoie,eu nu miam abandonat copilul nu lam lasat in strada ,nu lam lasat prin vecini ,ci din contra e cu o persoana care o iubeste si o ingrijeste exact cum ma ingrijit pe mine adica mama mea.Eu stiu ca mama mea nu ii poate tine locul de mama si de tata dar eu fac tot ce pot ca sa pot plati ce imi mai ramane ,sa pot face o situatie.
    Cineva ma intrebat de ce nu o aduc cu mine aici buna intrebare am incercat dar nu pot in primul rand nu am actele in regula,sa aduci un copil in alta tara e destul de dificil ambasada iti cere multe acte care dureaza destul de mult.
    Eu totusi va multumesc pentruca mi-ati raspuns sincer la intrebarea mea!

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Nu a cerut nimeni explicatii si se pare ca te simti cu musca pe caciula,ma gandesc la fetita ta care mai devreme sau mai tarziu va intreba de ce ai parasit-o...pt ca iti va lua muuuult timp sa-ti faci o situatie muncind la negru...

Floricica Nou Venita hniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Cred ca ti-a trebuit multa putere sa pleci si sa lasi fetita cu mama ta. Am un baietel de 2.5ani si nu cred ca as putea sta departe de el pentru nimic in lume, indiferent ce ar trebui sa fac pentru asta. Sunt deacord ca tre sa le oferim copiilor tot ce e mai bun dar sa pleci si sa privezi copilul de mama (mai ales ca e privat deja de tata) nu cred ca e cel mai bun lucru.Indiferent cine sta cu fetita nimeni nu poate sa te inlocuiasca pe tine. Biata copila cred ca se simte parasita cu totul. Nimic nu i-ai putea oferi care sa poata compensa lipsa ta.Si nu stiu cum i-ai putea explica de ce ceilalti copii au o mamica si ea nu are, de ce ea merge cu bunica in parc sau la gradi iar ceilalti merg cu mamicile lor. Sunt sigura ca ai sa gasesti soluti si in tara daca cauti bine. Nu cred ca e important daca mananca paine cu unsoare daca o are pe mamica langa ea.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    nu as vrea sa incurajez nici un comportament...dar ar trebui sa ne gandim ca in momentul de fata cu salariile de la noi nu poti intretine o casa si un copil mic.ganditi si asa:la 2 ani merge la gradinita min 2 mil pe luna,mancare copil minim 2-3 mil pe lune plus lapte sau pampers,ceva hainute macar o data la cateva luni 50-1mil, intretinere casa minim 2,5 mil pe timp de vara iarna mai mult.si tu ca mamica esti femeie cu nevoile tale,mai pui o rata ca am inteles ca doamna are si un imprumut in banca.cred ca se aduna in jur de 10 mil pe luna fara a pune la socoteala mancarea adultului .nu stiu cati dintre angajtori ofera din start un salariu mai mare de 10 mil.
    ce am vrut sa scot in evidenta e faptul ca ti se rupe sufletul cand trebuie sa iti lasi copilul la bunici,dar cred ca iti vine samori cand iti cere ceva bun bun si tu ai banii calculati pe intreaga saptamana si chiar nu ai de unde rupe!
    sa nu uitam ca vine o vreme cand pustii nostri oricant de bine educati sunt tot au tendinta sa te condamne ca nu au nu stiu ce jucari sau adidasi de firma!
    asa ca ...multa putere mamicilor care sunt in situatia de a face o asa alegere!
    nimeni nu pleaca din tara pt ca aici avea salariu mare sau post de director!
    stiti ce spun persoanele care sunt plecate sa munceasca in alta tara?!"daca am primi la noi acasa macar jumatate din salariul de aici ne-am intoarce cu drag sa fim langa ai nostri da asa ....ces afac cu 5 mil salar"

Membru inregistrat la
    20.07.2009
    Postari in forum
    3
    Am citit toate opiniile voastre si va multumesc din tot sufletul ca ati fost sincere cu mine si va-ti dat parerea!As vrea sa ii multumesc in primul rand lu adriana renata care ma inteles si a expus cateva probleme economice care le au famiile din zia de azi.Cineva de aici ma intebat daca ma simnt cu musca pe caciula nu neaparat dar ma simnt vinovata ca nu pot fi langa copilul meu si ca nu pot sa ii ofer dragostea pe care o are nevoie.Eu nu vrea sa ma scuz poate ca nu am avut dreptate si poate nu a trebuit sa plec din tara pentru o perioada dar situatia ma impins.Eu pe luna cheltui cu fata in jur de 7 milioane nu mai pun ca trebuie sa platesc o baca care ma costa luna de luna in jur de 180€ in bani romanesti 7 milioane si jumatate in functie de cat creste si scade euro dar mai sunt cheltuielile de la casa lumina,apa,asociatia,mancarea,cablu,gradinitaetc ajung pe luna la cheltuieli exagerate.Am avut momente cand eu am ramas fara sa mananc dar nu mi-am lasat copilul,eu trebuie sa fac tot ce pot ca sa ii pot oferi o casa copilului si o situatie cat de cat buna.Ce faceam de exemplu daca stateam in tara castigam un salariu de 5 milioane pe luna cu ce plateam toate?????????ce faceam fara o casa???stateam cu chirie,dar si chiria se plateste cu ce o plateam????Poate sunt patetica spunand lucrurile acestea dar eu sunt sigura ca sunt multe mamici care au trecut sau care trec prin situatia mea.Imi este greu nimeni nu stie cat de mult sufar dar incerc sa fiu tare pt ca alta posibilitate nu am.Poate daca aveam un barbat langa mine ,nu ajungeam la acest extrem,dar tot ce pot spune e ca eu nu mi-am abandonat in nici un moment copilul,eu o iubesc si sunt sigura ca intro zi va intelege tot si poate ma va ierta ca am stat departe de ea tot acest timp,...Si inca ceva de criticat e usor,si niciodata sa nu spunem niciodata!!
    Eu inca o data va multumesc si sper ca voi fi inteleasa si sfatuita,binenteles ca opiniile sunt impartite asta am vazut.Eu va pup si aveti grija de bebeci vosti,va pup.pa,pa.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    ai scris adevarul si eu sunt plecata de 8 ani din tara,am lasat baiatul cel mare Mihai ,care acuma face 15 ani cu mama mea
    in acest 8 ani am trecut printr_un divort,timp de 5 ani am avut procesul de partaj,oare de unde as fi avut bani sa dau la nebnii de avocati si la toti nebunii din tribunal,
    daar acuma baiatul cel mare are casa pe care am cistigato,l-am adus aici acuma un an timp de 3 luni si a jurat ca numai pune piciorul in italia
    vorbele lui au fost,,mama eu nu stiu cum puteti trai voi aici,casa-munca,munca-casa,voi nu va distrati
    copii de aici sunt ca robotii,scoala-parc-casa-jocuri pe tv
    mama eu nu vreau sa ajung ca ei,acolo la mamaia am libertatea mea,am prietenii mei,am profesorii mei,si aici m-as plictisi ,,

pina sa il nasc pe Mario mergeam de doua ori pe an in tara

o mama singura isi poate creste copilul mik in strainatate numai daca are acte,poate gasi un loc intr_o cresa sau scoala,daca are o munca flexibila,cu patroni care te inteleg cind nu poti merge la munca cind copilul e bolnav

Floricica Nou Venita piki22's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2013
    Postari in forum
    8
    ma cutremur sincer cand citesc anumite postari.sincer is debusolata.nu mai poti sa ai incredere in nimeni in ziua de azi.tatal care isi lasa copiii in strada ,femei care fac copii pt ca pot.am intrat pe forum deoarece verisoara mea de 20 de ani e insarcinata cu unul ce il cunoaste de 3 luni.nu au casa nu au nimic sa ii ofere copilasului.el deja si-a aratat fata adevarata.eu nu sunt casatorita dar ma intreb de cat de tare di de cate ori trebuie sa deschizi ochii ca sa il vezi bine pe cel de langa tine?si eu lucrez in strainatate pun banut la banut in ideea de a-mi construi o familie cu cineva.inca sunt singura pt ca vad doar comportamente deviante.unde sa pun anunt sa vad daca mai exista persoane cinstite?

ON TOPIC:te admir ca ai avut taria de a pleca pt ai construi un viitor copilului tau.e foarte important sa ii oferi sigurante casei unu copil.tatal nu contribuie cu nimic?
    cum este posibil ca un parinte sa uite de puiul lui?este dureros doar cand ma gandesc.succes in tot ceea ce vei face.

Floricica Nou Venita Deea07's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2013
    Postari in forum
    14
    Citat Postat de piki22 Vezi mesajul
    ma cutremur sincer cand citesc anumite postari.sincer is debusolata.nu mai poti sa ai incredere in nimeni in ziua de azi.tatal care isi lasa copiii in strada ,femei care fac copii pt ca pot.am intrat pe forum deoarece verisoara mea de 20 de ani e insarcinata cu unul ce il cunoaste de 3 luni.nu au casa nu au nimic sa ii ofere copilasului.el deja si-a aratat fata adevarata.eu nu sunt casatorita dar ma intreb de cat de tare di de cate ori trebuie sa deschizi ochii ca sa il vezi bine pe cel de langa tine?si eu lucrez in strainatate pun banut la banut in ideea de a-mi construi o familie cu cineva.inca sunt singura pt ca vad doar comportamente deviante.unde sa pun anunt sa vad daca mai exista persoane cinstite?

Ce inseamna "femei care fac copii pt. ca pot"? Ca zau daca inteleg. Sau inteleg ca tu le judeci pe acele femei... pt. ce? Pt. ca nu au avortat? Pt. ca nu au stiut langa cine stau? Cum ai putea sa stii? Sunt femei casatorite pe care le parasesc barbatii. Si eu am avut o relatie de scurta durata si prietenul meu si-a luat talpasita! Si?? Ce ar trebui sa fac? Sa renunt si la copil? Scuze, dar chiar nu mi-a picat bine ce scrii. Din pacate e raspandita mentalitatea asta care judeca femeia ca de ce ramane singura, mama singura. E adevarat ca nu sunt bani, iar eu inteleg suferinta in care e fata plecata din tara, dar NU banii te definesc ca om. Nu stiu cu ce e mai greu de luptat, serios. Cu tatii care dispar in ceata, cu parintii care te-imping sa avortezi si nu-ti mai vorbesc sau cu lumea care se uita stramb si te judeca pe toate partile.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari