Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmen2304's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2013
    Postari in forum
    6

Caut sfaturi de la mamici...

sunt o mamica in impas ...am42 de ani si am un bebelus ata de dulce de 8 luni si jumatate.....am mai fost casatorita am un baiat mare de aproape 17 ani....acum dupa divort a m am mutat de 2 ani la cineva ca nu i pot spune altfel ...chipurile ma iubea ...CANDVA....are 40 ani nu a avut NICI o relatie ....m a cunoscut pe mine cand amandoi aveam nevoie de un gand bun....am ramas insarcinata anul trcut ...mi am dorit foarte mult coipilul...EL...nu mai stiu....am avut o sarcina foarte grea...am facut o eclampsie forma severa...am avut tensiunea 220/123...cu ajutorul doctorilor si a a lui dumnezeu a venit pe lume DULCEATA MEA....NOPTI SI ZILE grele...am trecut prin multe ...are o hipotonie axiala dar multumesc lui dumnezeu forma usoara si recuperabila...acum EL....TATICUL nu ma mai vrea ....nu e obisnui cu o viata de familie a dat de greu....si ma tot goneste de la el ....ma insulta ,ma bate,nu ma respecta si mai are pe deasupra o mama care nu ma vrut,care toata ziua sta cu gura si opinile ei asupra noastra(stam toti intr o curte)...am inteles din convorbirile lor '''''ca vor sa mi ia copilul dar sa mai aiva baiatul ei rabdare pana mai apuca copilul''...nu pot scrie chiar toate detalile ...e multa durere de scris dar intru pe net pe furis cat doarme bebe si ea si el sunt plecati.....nu mai am parinti au murit ....si pe motiv ca nu am unde imi duce copilul vor sa mi l ia ...eu vreu sa plec ...nu cred ca cineva ar putea suporta sa fi dat afara apoi iar primit si de la capat.........stiu e greseala mea...dar cred ca pt copilasul meu am dreptul la o sansa.....sa l pot creste sa nu ma despart de el...deci concluzia cum sa ies din impas...sa merg mai departe ...nu am unde merge cum imi intretine bebele (DOAR CEI 200 RON).....cine imi poate da un sfat ...exista oare o sansa si pt noi....va rog sfatuiti ma voi mamici ....astept cu drag ...o mama tare suparata

sadia
    Guest
    Bun. Esti casatorita?Daca da in ce oras stai?
    Nu poti merge la o primarie ceva,centru pt mame.?

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de carmen2304 Vezi mesajul
    sunt o mamica in impas ...am42 de ani si am un bebelus ata de dulce de 8 luni si jumatate.....am mai fost casatorita am un baiat mare de aproape 17 ani....acum dupa divort a m am mutat de 2 ani la cineva ca nu i pot spune altfel ...chipurile ma iubea ...CANDVA....are 40 ani nu a avut NICI o relatie ....m a cunoscut pe mine cand amandoi aveam nevoie de un gand bun....am ramas insarcinata anul trcut ...mi am dorit foarte mult coipilul...EL...nu mai stiu....am avut o sarcina foarte grea...am facut o eclampsie forma severa...am avut tensiunea 220/123...cu ajutorul doctorilor si a a lui dumnezeu a venit pe lume DULCEATA MEA....NOPTI SI ZILE grele...am trecut prin multe ...are o hipotonie axiala dar multumesc lui dumnezeu forma usoara si recuperabila...acum EL....TATICUL nu ma mai vrea ....nu e obisnui cu o viata de familie a dat de greu....si ma tot goneste de la el ....ma insulta ,ma bate,nu ma respecta si mai are pe deasupra o mama care nu ma vrut,care toata ziua sta cu gura si opinile ei asupra noastra(stam toti intr o curte)...am inteles din convorbirile lor '''''ca vor sa mi ia copilul dar sa mai aiva baiatul ei rabdare pana mai apuca copilul''...nu pot scrie chiar toate detalile ...e multa durere de scris dar intru pe net pe furis cat doarme bebe si ea si el sunt plecati.....nu mai am parinti au murit ....si pe motiv ca nu am unde imi duce copilul vor sa mi l ia ...eu vreu sa plec ...nu cred ca cineva ar putea suporta sa fi dat afara apoi iar primit si de la capat.........stiu e greseala mea...dar cred ca pt copilasul meu am dreptul la o sansa.....sa l pot creste sa nu ma despart de el...deci concluzia cum sa ies din impas...sa merg mai departe ...nu am unde merge cum imi intretine bebele (DOAR CEI 200 RON).....cine imi poate da un sfat ...exista oare o sansa si pt noi....va rog sfatuiti ma voi mamici ....astept cu drag ...o mama tare suparata
    Buna. Dupa divort unde ai locuit? Mai ai un baiat de 17 ani...el unde este? Cine are grija de el?
    Te poti duce la primaria orasului sa ceri informatii in legatura cu centrele maternale. Nu ai nici o ruda, prietena la care sa te poti duce macar pentru o perioada ? Daca tatal bebelusului a fost agresiv cu tine, poti depune o plangere impotriva lui . Oricum, tatal nu iti poate lua copilul atat de usor.Mai intai trebuie sa demonstreze ca esti tu incapabila sa iti intretii copilul...Si apoi, nu inteleg ceva...Zici ca viata de familie l-a facut sa se poarte urat cu tine....Atunci de ce vrea copilul???
    Ai 42 ani...copiii sunt cei mai importanti in viata unei mame! Lupta pentru acest bebelus, intotdeauna exista o solutie, insa sub nici o forma nu accepta varianta ca , copilul tau sa creasca departe de tine...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Carmen..esti o mamica curajoasa si luptatoare mai ales ca ai pentru cine..pt copilasul tau.Nu isi au rostul intrebarile de mai sus pe care le-au scris mamicile(fara suparare).Carmen a cerut un sfat,nu intrebari sau sa fie analizata viata ei.Ce sfat iti pot da este sa vorbesti cu Alina(admin) sa ti dea adresa de la Valea Plopului,acolo vei putea fi sprijinita si social si juridic astfel vei reusii sa-ti pastrezi copilasul.Sau te poti adresa Asistentei Sociale din orasul tau,chiar daca nu ai un venit si o locuinta nimeni nu-ti poate lua copilasul.Si mai poti sa o inscrii la o cresa de stat si sa iti cauti un servici,sa ti poti permite sa platesti o chirie.Daca nu esti casatorita legal iar copilul nu este recunoscut de tata ..este copilul tau clar,el nu are nici un drept legal.Sper sa te ajute cu ceva aceste sfaturi...si incearca sa faci ceva cat mai repede,mediul pe care il descrii nu este potrivit nici pt bebe nici pt tine.

Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Carmen..esti o mamica curajoasa si luptatoare mai ales ca ai pentru cine..pt copilasul tau.Nu isi au rostul intrebarile de mai sus pe care le-au scris mamicile(fara suparare).Carmen a cerut un sfat,nu intrebari sau sa fie analizata viata ei.Ce sfat iti pot da este sa vorbesti cu Alina(admin) sa ti dea adresa de la Valea Plopului,acolo vei putea fi sprijinita si social si juridic astfel vei reusii sa-ti pastrezi copilasul.Sau te poti adresa Asistentei Sociale din orasul tau,chiar daca nu ai un venit si o locuinta nimeni nu-ti poate lua copilasul.Si mai poti sa o inscrii la o cresa de stat si sa iti cauti un servici,sa ti poti permite sa platesti o chirie.Daca nu esti casatorita legal iar copilul nu este recunoscut de tata ..este copilul tau clar,el nu are nici un drept legal.Sper sa te ajute cu ceva aceste sfaturi...si incearca sa faci ceva cat mai repede,mediul pe care il descrii nu este potrivit nici pt bebe nici pt tine.
    :) Ea a cerut un sfat...Un sfat il poti da doar daca cunosti intreaga situatie. Intrebarile au fost puse cu un scop. :) Fara suparare:)

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    julay, cu ce a gresit cryssa in ceea ce a scris? crezi ca daca omul ala isi pune in cap sa obtina custodia copilului, nu poate demonstra ca ea nu are resurse de a-l creste de vreme ce singura spune ca are un venit de 200 lei si nu are absolut pe nimeni unde sa mearga sau care sa o ajute? da, de acord, e un punct de vedere subiectiv cel pe care il aduce, situatia reala e greu de cunoscut si de apreciat dintr-o postare pe un forum. dar a cerut un sfat, a cerut ajutor si foecare poate sa ii dea o sugestie, avand dupa aceea libertatea de a alege. la 42 de ani cred ca poti sa decizi in privinta ta si a copilului tau si poti lua viata in propriile maini, fara a depinde de barbat si de socri si fara a cersi mila de la niste oameni care nu te vor. eu cand citesc chestii din astea ma revolt fiindca nu pot intelege cum se poate ajunge sa depinzi in asa hal de cineva si sa iei postura de obiect: "nu ne mai vrea"... este inadmisibil.

Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    julay, cu ce a gresit cryssa in ceea ce a scris? crezi ca daca omul ala isi pune in cap sa obtina custodia copilului, nu poate demonstra ca ea nu are resurse de a-l creste de vreme ce singura spune ca are un venit de 200 lei si nu are absolut pe nimeni unde sa mearga sau care sa o ajute? da, de acord, e un punct de vedere subiectiv cel pe care il aduce, situatia reala e greu de cunoscut si de apreciat dintr-o postare pe un forum. dar a cerut un sfat, a cerut ajutor si foecare poate sa ii dea o sugestie, avand dupa aceea libertatea de a alege. la 42 de ani cred ca poti sa decizi in privinta ta si a copilului tau si poti lua viata in propriile maini, fara a depinde de barbat si de socri si fara a cersi mila de la niste oameni care nu te vor. eu cand citesc chestii din astea ma revolt fiindca nu pot intelege cum se poate ajunge sa depinzi in asa hal de cineva si sa iei postura de obiect: "nu ne mai vrea"... este inadmisibil.
    Nu am scris ca, Cryssa a gresit. In postarea ei, Cryssa face referire la postarea mea si a celei de dinaintea mea asa ca am considerat ca trebuie sa-i raspund. Din punctul meu de vedere, cu cat cunoastem mai multe detalii ,putem ajuta la gasirea unei solutii reale. In mesajul meu nu am pus acele intrebari pentru a analiza viata lui Carmen si nici pentru a o judeca in vreun fel ci pentru a putea sa o ajutam cu niste sfaturi concrete si eventual solutii reale, lucru pe care ea il cere. Cateva sfaturi i-am dat si eu, dar in limita informatiilor pe care le-a oferit. Eu cred ca atat timp cat ea isi doreste sa isi pastreze copilul are sanse reale sa faca asta , totul depinde de atitudinea si respectul pe care il are ea fata de propria persoana si fata de copilul ei. Eu in locul ei nu as accepta nici o secunda situatia, poate pentru ca am fost independenta financiar de la 24 ani sau poate ca sunt o femeie cu multa ambitie si nu as lasa pe nimeni sa ma calce in picioare in acest fel!
    Modificata de julay; 16.01.2013 la 14:03:13.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de julay Vezi mesajul
    Nu am scris ca, Cryssa a gresit. In postarea ei, Cryssa face referire la postarea mea si a celei de dinaintea mea asa ca am considerat ca trebuie sa-i raspund. Din punctul meu de vedere, cu cat cunoastem mai multe detalii ,putem ajuta la gasirea unei solutii reale. In mesajul meu nu am pus acele intrebari pentru a analiza viata lui Carmen si nici pentru a o judeca in vreun fel ci pentru a putea sa o ajutam cu niste sfaturi concrete si eventual solutii reale, lucru pe care ea il cere. Cateva sfaturi i-am dat si eu, dar in limita informatiilor pe care le-a oferit. Eu cred ca atat timp cat ea isi doreste sa isi pastreze copilul are sanse reale sa faca asta , totul depinde de atitudinea si respectul pe care il are ea fata de propria persoana si fata de copilul ei. Eu in locul ei nu as accepta nici o secunda situatia, poate pentru ca am fost independenta financiar de la 24 ani sau poate ca sunt o femeie cu multa ambitie si nu as lasa pe nimeni sa ma calce in picioare in acest fel!
    da, asa cum am scris, si mie mi se pare la fel. si eu sunt independenta financiar de cand am terminat facultatea, la 22, dar nu e numai asta. pur si simplu eu nu suport ideea de a fi la mana cuiva, de a cere, de a depinde. sincer, chiar daca ar trebui sa-mi las copilul la cresa cate 8 ore si sa muncesc, as face-o daca as sti ca atunci cand ajung acasa nimic nu-mi stirbeste fericirea de a fi cu el si de a ma simti implinita. munca inca nu a omorat pe nimeni si sunt multe femei care cresc singure copii chiar de la nastere...

Floricica Nou Venita larisa_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2013
    Postari in forum
    87
    Doamne cata rautate...sunteti mame?sa fereasca D-zeu pe careva de senzatia ca cineva ar vrea sa-ti ia copilul.O inteleg perfect, e foarte greu eu am castigat cand mi se zicia'' fetita tu pleci, copilul ramane ca-i al meu'' si nu m-am lasat, acum se roaga ei de mine sa-i las sa vada copilul..ha, D-zeu nu doarme.Parerea mea cere ajutor la protectia copilului pt ca sigur au cum sa te ajute, ei merg pe premiza ca, copilul trebuie sa stea langa mama si asa e, ea il merita pt ca i-a dat viatza, capul sus si cu D-zeu inainte

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Dragele mele,eu imi mentin parerea...carmen cere un sfat in conditiile care a descris perfect situatia ei,nu conteaza statutul ei casatorita sau nu , ca mama are drepturi .Asistenta sociala o va indruma,noi aici nu o prea putem ajuta din pacate, decat cu ceea ce a cerut "un sfat " sa-si poata pastra copilasul in conditiile in care venitul ei este doar alocatia copilului de 200 lei.Nu cred ca putem/avem dreptul sa intrebam mai mult decat ea a dorit sa ne spuna,deci draga carmen ai 2 variante: iti cauti ceva de munca,apoi chirie si cresa pt copilas sau mai simplu apelezi la serviciile sociale unde sigur vei primii indrumare corecta si cel mai important ...legala.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cryssa, normal ca nu conteaza daca e casatorita sau nu, ce treaba are asta cu situatia? daca ambii parinti sunt trecuti in actele copilului, drepturi si obligatii au amandoi. asa este, cum spui, nu sunt prea multe variante. dar cum ea nu a mai revenit cu vreo clarificare sau cu vreun cuvant la ceea ce am scris aici... speram ca macar a citit, fiindca nimeni nu a zis nimic rau, eu nu vad nicaieri "rautatea" invocata de doamna de mai jos. e o situatie foarte delicata, foarte dificila si trebuie tratata ca atare, punandu-se pe primul plan interesele copilului care nu trebuie sa fie victima razboiului dintre adulti niciodata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari