Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847

Zambitor Zana maseluta vs Cioara care aduce dintii de otel

Baietelului meu i-au cazut deja doi dintisori, desi are abia 5 ani si cateva luni. Si pentru ca deja stia de la verisorul lui mai mare de Zana Maseluta care ia dintisorul si lasa bani sub perna, m-am metamorfozat eu in zana ca sa nu dezamagesc si sa nu derutez copilul.

Dar imi aduc aminte cu drag cum in copilaria mea, ma straduiam sa arunc dintisorul pe casa si strigam "Ia cioara un dinte de lapte si adu-mi unul de otel". Parca era mai frumos asa...

Voi ce traditie ati urmat sau intentionati sa urmati?

nicole13
    Guest
    tin minte,ca asa procedam si noi cand ne-au cazut dintisorii...asa am procedat si cu fetita mea...:))dar vremurile se mai schimba,pana si povestea dintisorilor a fost impinsa spre panta materialista...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si la mine a fost la fel, aruncam dintele peste casa (in pastram pana ajungeam la bunici la tara ca eu stateam la bloc )
    Cred ca cu Edi voi adopta si eu povestea cu Zana Maseluta insa schimbul se va face cu o jucarie noua sau poate ceva bun...nu cred ca ii voi da bani. Cred ca bucuria este mai mare pentru un copil sa primeasca o jucarie noua decat banuti. Asta cu banutii in locul dintisorilor ma duce un pic cu gandul ca ei pot interpreta ca "banii cad din cer". Poate exagerez si eu acum, insa as vrea sa il invat ca banii se obtin prin munca (treburi usoare adecvate varstei lui bineinteles ca nu il trimit la camp )

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Pt fiu-meu am adoptat povestea Zanei Maseluta, care ii lasa banuti pe noptiera atunci cand ii scoatem
    cate un dinte. Tot dintisorii care i-a schimbat pana acum ii pastram intr-o cutiuta si las la alegerea lui cand vrea sa-i arunce.
    @gabitzza: nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme cu idei de genul banii cad din cer. In momentul in care incepe schimbatul dintilor, copilul ar trebui sa aiba deja notiuni de provenienta a banilor, ca presupun ca vei sta sa-i explici acest lucru.
    Modificata de mama leone; 18.11.2010 la 17:35:29.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Da, si eu in copilarie tot peste casa aruncam dintii de lapte. Pe vremea noastra nu erau atatea zane

Cand vor creste copiii probabil ca vom adopta tot varianta Zanei Maseluta, daca asa este trendul, sa nu fie copiii dezamagiti ca la ei nu vine Zana.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu acum aud pt prima data de aruncatul dintilor de lapte peste casa. :D

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari