Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 21
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    oanachampion
    Guest

Zambitor Wicca

Va astept cu intrebari, nelamuriri, opinii pro si contra, chiar si mistouri!

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Oana, eu am fost foarte curioasa de acea vraja de fertilitate pe care ai facut-o....nu am pus intrebarea dincolo, din cauza reprosurilor offtopic...
    In ce a constat? Daca poti sa dezvalui aceste detalii, normal...

oanachampion
    Guest
    Vrajile de fertilitate se fac vinerea (ziua planetei Venus). Elementele corespunzatoare:
    - piatra: smarald, cuart roz, scoici roz etc...
    - culoare: verde, roz
    - metal: cupru
    - plante: trandafir, capsuni, violete etc...
    Eu am facut o punguta, ca sa zic asa, cu niste pietre de cuart roz si cu o "ankh" (cruce egipteana, simbolul vietii). Apoi am ars niste lumanari verzi...

mother
    Guest
    da mereu ies toate?

adica daca faci o treaba e clar ca are rezultate?(alea care trebuie)

mother
    Guest
    si cum s- astabilit ce culori ce pietre, etc? aceleasi se folosesc de mii de ani?

oanachampion
    Guest
    Toate pietrele/metalele/plantele/aromele sunt folosite ca si simboluri, ca un fel de indemn catre subconstientul tau, care le recunoaste ca atare... Si, da, sunt folosite din vechime. In cazul de fata, e logic de ce culoarea verde, de exemplu, e asociata cu fertilitatea (think "natura primavara").

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Oana eu am o curiozitate legata de ritualul de inmormantare.Ce se intampla la voi cand moare cineva?

oanachampion
    Guest
    Daca ies toate... depinde. E un subiect luuuung, insa incerc sa explic pe scurt. Deci: in primul rand, e nevoie de credinta ca se va implini, de nevoia ca acel ceva sa se implineasca, de concentrare in timpul ritualului etc. F multi insista pe ceva de genul: "odata ce ai facut o vraja, nu te mai gandi la ea". Pe undeva, e logic: daca iti doresti ceva, faci ceva sa se implineasca dorinta ta, INSA, odata ce ai facut ceva in sensul respectiv, daca inca iti e invadata mintea de dorinta de a avea acel ceva, inseamna ca inca nu ai. Cu alte cuvinte, dorinta sa ai ceva = NU AI INCA acel ceva. Dorinta impinge mai departe, in timp, manifestarea obiectului dorit in realitate. Cu alte cuvinte, poarta-te ca si cum ai deja acel ceva (daca nu poti sa nu te mai gandesti deloc)... Pe de alta parte, wiccanii cred in reincarnare. Mai departe iti pot expune propriile convingeri (nu toti avem aceeasi parere): sufletul isi alege, inainte de a se incarna/reincarna, circumstantele vietii sale. Daca are, sa zicem, de platit karma in legatura cu posesiunile materiale, in viata respectiva va fi sarac orice va face (inclusiv vraji). La fel daca asta e ce decide sufletul ca vrea sa experimenteze/invete intr-o viata anume.
    Din perspectiva atee, orice vraja/rugaciune, din orice religie, primeste unul din cele 3 raspunsuri (nu, da, mai tarziu) care, de altfel, procentual vorbind, e egal cu a lasa lucrurile la mana coincidentei...

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Daca ies toate... depinde. E un subiect luuuung, insa incerc sa explic pe scurt. Deci: in primul rand, e nevoie de credinta ca se va implini, de nevoia ca acel ceva sa se implineasca, de concentrare in timpul ritualului etc. F multi insista pe ceva de genul: "odata ce ai facut o vraja, nu te mai gandi la ea". Pe undeva, e logic: daca iti doresti ceva, faci ceva sa se implineasca dorinta ta, INSA, odata ce ai facut ceva in sensul respectiv, daca inca iti e invadata mintea de dorinta de a avea acel ceva, inseamna ca inca nu ai. Cu alte cuvinte, dorinta sa ai ceva = NU AI INCA acel ceva. Dorinta impinge mai departe, in timp, manifestarea obiectului dorit in realitate. Cu alte cuvinte, poarta-te ca si cum ai deja acel ceva (daca nu poti sa nu te mai gandesti deloc)... Pe de alta parte, wiccanii cred in reincarnare. Mai departe iti pot expune propriile convingeri (nu toti avem aceeasi parere): sufletul isi alege, inainte de a se incarna/reincarna, circumstantele vietii sale. Daca are, sa zicem, de platit karma in legatura cu posesiunile materiale, in viata respectiva va fi sarac orice va face (inclusiv vraji). La fel daca asta e ce decide sufletul ca vrea sa experimenteze/invete intr-o viata anume.
    Din perspectiva atee, orice vraja/rugaciune, din orice religie, primeste unul din cele 3 raspunsuri (nu, da, mai tarziu) care, de altfel, procentual vorbind, e egal cu a lasa lucrurile la mana coincidentei...
    Mie mi s-a intamplat de multe ori sa obtin manifestarea in realitate a unui lucru dorit fara sa fac ceva anume;doar sa-mi doresc(destul de mult ce-i drept).In momentul in care aveam "acel ceva" ramaneam de-a dreptul socata,pt ca teoretic era "cam" imposibil,practic...

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de andreea 2929 Vezi mesajul
    Oana eu am o curiozitate legata de ritualul de inmormantare.Ce se intampla la voi cand moare cineva?
    Se tine un ritual numit "recviem". Una din temele folosite la inmormantari este tema spiralei, care simbolizeaza ciclul moarte-renastere. Cealalta tema e cea a firului argintiu (cel care se crede ca leaga sufletul de trup si care este taiat, la moarte). Omul e inmormantat sau transformat in cenusa, dupa preferinte.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    buna fetele...oana care este cultul religios din care faci parte?

+ Raspunde
Pagina 1 din 21
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari