Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ana05's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2012
    Postari in forum
    45

Traditii si obiceiuri la botez

cat de importante sunt aceste traditii si obiceiuri la botez? si cate din voi le-a respectat? stiti vorba aia cate sate atatea obiceiuri, cu siguranta nu le voi tine pe toate dar as vrea sa stiu care sunt cele mai importante pt ca am botezul in 2 zile si macar pe alea sa le respect, din pacate nu prea ma inteleg cu nasa copilului ea avand conceptii diferite si de aceea vreau sa stiu care sunt cele mai importante lucruri care trebuie facute la botez. multumesc

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna Ana,noi ca parinti nu am tinut cine stie ce traditii,mie nu prea imi plac,unele sunt prea exagerate pentru gustul meu.Noi am facut si cununia religioasa in aceeasi zi.In legatura cu botezul nasa i-a cumparat hainutele,lumanarea si a platit botezul la biserica,daca faceti si la restaurant e de datoria parintilor sa il organizeze.Stiu ca una dintre traditii este ca parintii sa imbrace copilul de acasa ,iar dupa botez se va imbraca de catre nasa cu hainutele cumparate de ea.Imi pare rau ca nu te intelegi cu nasa copilului,pe mine m-a consultat ce hainute mi-ar place,cum as vrea sa fie lumanarea,etc.Mi se pare normal sa exista un schimb de pareri,pana la urma si parerea ta este importanta ca doar esti mama copilului.Ea cam ce ar vrea sa faca?ce conceptii are?
    am uitat sa spun ca dupa botez am impartit bombonele ( este optional,daca vrei,nu cred ca este o traditie,noi asa am vrut).
    in legatura cu restul traditiilor l-am lasat pe preot sa ne spuna ce este de facut.A fost o slujba extraordinara,de regula el ii spune nasei si eventual parintilor ceea ce trebuie sa faca in timpul slujbei.De exemplu este o traditie ca dupa ce il duce pe bebe pe la icoane,etc sa il dea nasei in brate,apoi mama trebuie sa vina si nasa spune ceva de genul : " mi-ai dat un pagan,ti=am adus un crestin " si apoi se da copilul in bratele mamei.
    Cam atat,dupa cum am spus noi nu am tinut la traditii.daca imi mai aduc aminte ceva iti spun cu drag.Sper sa iasa frumos si sa aveti o petrecere frumoasa :*

Floricica Nou Venita marianadodonof's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2013
    Postari in forum
    17
    buna ,
    Noi am facut un botez destul de restrans si am avut norocul ca nasii sunt tineri;singurele lucruri pe care le-am acceptat au fost imbracatul copilului de catre nasi(e vb de hainutele cumparate de ei)---sa iti arate hainutele innainte ca sa nu fii dezamagita si baita de a doua zi dupa botez.De precizat ca in apa de baita nu am pus tot ceea ce spun babutele ca s-ar pune.Eu una nu cred ca toate aceste ritualuri influenteaza in vre-un fel destinul sau norocul copilului meu.Nasii stiu ca au dus la biserica o sticla de vin un prosop si un sapun.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    A da,ca tot mi-a adus aminte Mariana,nasii au venit la noi a 2 a zi pentru baita.nici noi nu am pus cine stie ce in cadita.am pus petale si inel din aur cu diamante. de asemenea le-am cumparat si cadou nasilor :)

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Botezul in sine se face la biserica si acolo preotul face totul. Restul sunt doar obiceiuri care de fapt nu au nicio legatura cu botezul in sine. Mie mi-a spus un preot ca motul si turta sunt doar obiceiuri, care nu are nicio legatura cu biserica. In consecinta, cand fetita mea a implinit 1 an am sarbatorit-o dar fara taiat din par etc. Parul il taie preotul la botez si asta e tot. Eu la 4 luni mi-am tuns fetita; Daca tu nu vrei sa faci anumite lucruri nu inteleg de ce nasa ar sustine contrariul. Poti intreba un preot pentru linistea ta, dar sa stii nimic din tot ceea ce se face in afara bisericii nu influenteaza viata copilului; poti aduce ursitoare, poti pune ce vrei tu in apa de baia de a doua zi etc..., dar e doar de amuzament si cam atat.
    Eu am luat un cadou nasilor pur si simplu din respect fata de ei. Nici macar nu am intrebat daca se procedeaza, eu am facut ceea ce am simtit!
    Modificata de meprincipessa; 08.06.2013 la 06:53:02.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari