Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Zambitor Traditii de Craciun

Craciunul este o sarbatoare a luminii, a compasiunii fata de semeni; o vreme de voiosie, bucate alese si clipe de neuitat petrecute cu familia. Aceasta sarbatoare este tinuta pe tot Globul indiferent de rasa pentru ca este un moment in care toti au uitat de aceste aspecte.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    In dimineata de Craciun, primii care se trezesc sunt copiii, pentru a vedea darurile mosului, apoi glasurile lor trezesc toata casa. Urmeaza micul dejun, la care participa toata familia.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    mie mi-ar placea sa vad, aud colindatori , CUM ERA PE VREMEA MEA :D, Doamne am ajuns sa folosesc si expresia asta :), sa am zapada sa imi aud fata colindandu-ma........

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Noi stam la curte si sincer mai sunt copii care vin si bat la poarta sa ne colinde , fulgii de zapada , clinchetul clopoteilor casele impodobite , toate aceste lucruri transforma craciunul intr.o sarbatoare de basm.
    Modificata de llorikiss; 26.11.2011 la 12:28:45.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Noi anul asta in februarie ne am mutat la casa noua...intr un sat aproape de oras si sunt curioasa cum sunt traditiile pe aici,daca o sa vina copii sa ne colinde...cand eram mica tin minte ca la bunici la tara veneau cu capra si ce mai plangeam...si acum imi e frik de capra:))...de colindat eu una nu am fost niciodata si nu am de gand sa merg k nu vreau sa chinui urechile vecinilor:))...dar mi ar place sa fiu colindata si trebuie sa ma informez pe la prietene ce sa da aici la colindatori bani sau dulciuri

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Noi de-abia asteptam sa vina colindatorii,parca nu e Craciun daca nu suntem colindati,la noi in zona se dau mere,nuci,covrigi,portocale,mai rar bani(doar de sorcova).

Floricica Nou Venita mamialbinuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Noi de-abia asteptam sa vina colindatorii,parca nu e Craciun daca nu suntem colindati,la noi in zona se dau mere,nuci,covrigi,portocale,mai rar bani(doar de sorcova).
    asa era si la noi, pe vremuri, acu' daca vede ca nu ii dai bani, nu e buna treaba......la mine in sat nu am mers niciodata cu colinda, pentru ca de obicei doar amaritii mergeau cu colinda:) atat. asa se zicea. cu uratul, sorcova mergeam, dar nu cu colinda... si am vazut ca nu mai sunt foarte multi care sosesc cu colinda, din pacate... mai multi rromi in ultimul timp. abia astept aceasta sarbatoare fantastica, abia astept sa simt mirosul inconfundabil al cozonacului, sa gust din bunatati si evident, sa ma ingras , sa simt mireasma aceea de sarbatoare, sa aud colinde, sa impodobesc bradul, sa soseasca Mosul si sa depan amintiri caci am fost si eu copil o data... mi-e dor de copilarie, mi-e dor de acele nopti de Craciun in care bunica ne povestea legenda Mosului, mi-e dor sa ne serveasca cu cozonac, nuci, covrigi, placinte... o delicatese... mi-e dor sa simt mirosul acela de coaja de portocala(pe care le gaseam destul de rar) pe soba. nu-i asa ca miroseau atat de placut? imprastiau in toata casa o aroma splendida... si tot, tot ce inseamna Craciun pentru mine, cat am fost copil, a fost feeric... devin nostalgica si e destul de tarziu. noapte buna!

Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Avem pe site legenda lui Mos Craciun. Cititi si vedeti daca si voi stiati ca astfel stau lucrurile sau atunci cand erati copii vi s-a spus cu totul altceva.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Citat Postat de administrator Vezi mesajul
    Avem pe site legenda lui Mos Craciun. Cititi si vedeti daca si voi stiati ca astfel stau lucrurile sau atunci cand erati copii vi s-a spus cu totul altceva.
    Chiar daca nu mai sunt copil de mult tot il astept pe Mos Craciun,legenda este superba ,poate nu asa cum o stiam eu dar ma face sa vreau sa fiu din nou copil imi aduce aminte de copilarie,merita citita.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Imi este dor de copilarie , de povestile cu Mos Craciun spuse de bunici , de zapada , de tot. Chiar daca sunt mama tot il astept pe Mos Craciun...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Traditie de Craciun?Toata lumea taie porcul.Unii din ograda altii de pe lista.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari