Taierea motului este inca un eveniment importanat in viata bebelusului dar mai ales a parintilor deoarece ei au deobicei cele mai mari emotii .

Si in jurul acestui eveniment se invarat o serie intreaga de obiseiur si traditii care mai de care, in functie de zona. Din cate stiu eu motul se taie la 1 an la fetite si intre 1 si 3 ani la baietei. Nasii aduc bebelusului hainute noi si jucarii, iar parintii fac un cadou simbolic nasilor.

Se face un mot din care nasa bebelusului taie in semnul crucii, apoi motul este legat cu fundita albasatra la baiatei si roz la fetite si pastrat ca amintire. La fetite inainte de taierea motului se rupe tura deasupra capului. In unele zone se spune ca motul trebuie lipit pe un ban de argint cu ceara de la lumanarea pe care a avut-o bebe la botez.

Dupa ce se taie motul, pe o tava se aseaza diferite obiecte din care bebelusul trebuie sa aleaga si primele 3 alegeri ale bebelusului reprezinta meseriile pe care se poate sa le urmeze cand va fi mare. Pe tava se poate pune cam orice bani, carti, foarfeca, telefon, chei, pix, stetoscop, centimetru, surubeltina, lingura de lemn, etc.

Noi i-am luat motul lui Edi la un an si o luna si atunci nasii au veni cu hainute noi pentru Edi si o jucarica, i-am legat motul cu o fundita albastra, i-a taiat nasa motul, i-am dat tava de pe care si-a ales centrimetrul de croitorie, ceasul si apoi stetoscopul.

La voi care sunt traditiile legate de taierea motului? Ce se pune pe tava? La ce varsta ati luat motul?