Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabi.m's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    dragele mele mamici, sunt gabi si in curand bebele meu, Mihai, va implini 1 an. Poate imi spuneti si mie cateva idei despre taierea motului: cine il taie, cum se procedeaza; orice informatie imi este de ajutor. va multumesc anticipat!

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Si vreau cat mai multe informatii despre taierea motului, daca se poate ,multumesc

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    buna fetelor am sa va povestesc cum am procedat cu finuta mea ,motul il taie nasa in semnul crucii cate un pic bineinteles parul care l-am taiat l-am pus pe un banut lipit cu ceara curata de la o lumanare ,am cumparat hainute incepand de la chilotei pana la costumase si rochite ,pe o tavita a pus cumatra mai multe obiecte din toate acelea bebe trebuie sa aleaga ceva dar stiti sunt diferite obicee acum depinde de zona de unde sunteti.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Elena , eu sunt din Buc dar parintii mei sunt din Moldova ce obicei e pe acolo?

Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    am aflat azi de la bunica sotului meu ca motului copilului se ia neaparat in ziua de luni in casa nasilor.
    voi cum ati procedat??

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Eu lui Florian i-am taiat motul la un anisor fara 4 zile...asa s-a nimerit atunci sa fie si nasii liberi. Motul i l-a taiat nasa, parca asa imi amintesc. Totul s-a petrecut in casa in care locuiam eu si parintii mei...

Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    bine ca mi-ai spus pt ca oricum unele obiceiuri mi se par inutile.noi am stabilit sa-i luam motul puiului nostru exact de ziua lui, pe 14 martie. suntem toti liberi (parinti, nasi, bunici, etc.)si-i sarbatorim si implinirea primului anisor.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    gabi da cautare pe forum...si vei gasi multe subiecte legate de taierea motului
    Multumesc mult!

Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    multumesc pentru ajutor.am gasit niste chestii noi si interesante care mi-au si convenit pe forum.acum sper sa imi iasa toate cate mi-am propus la taierea motului, sa fie toata lumea multumita.

Floricica Nou Venita aannca2001's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2007
    Postari in forum
    89
    dar la fete cum se procedeaza,fetita mea face un an in septembrie si nu stiu obiceiul de taierea turtei.

Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    am o verisoara care are o fetita si se procedeaza asemanator cu taiatul motului la baietei, numai ca motul il taie nasa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari