Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dagosha's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    51
    Intro luna jumate facem si noi primul anishor!

Dar nanii nostri nu sunt in tara asa ca ei o sa vina cu vreo 2 saptamani mai devreme si o sa organizam petrecerea noi.

Acum problema este ca nu stiu de unde sa incep si ce anume trebuie sa pregatesc pt traditionalul mot?!

Am cumparat doar bratara lui Dragosh care o sa o deconteze nana:)... si mai departe?

Are ceva ca evenimentul o sa fie putin mai devreme? Ce anume mai trebuie sa pregatesc? Noi suntem din Iasi si nu stiu exact ce obiceiuri sunt pe la Moldova....poate ma ajuta cineva... Multumesc anticipat!

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    la noi iN PRAHOVA,ASA STIU,CA MOTUL BAIETELULUI,SE TAIE LA 2 ANI.ACUM FIECARE CUM DORESTE..DAR CE MAI STIU ESTE CA PETRECEREA SE FACE LA NASI ACASA.DAR CE FACI CU BRATARA,ASA SE PUNE LA VOI?

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    51
    Acum e prima data cand aud ca motu se atie la 2 ani... acu depinde de zone... pai, la un an nana ia finutei cercei de aur iar finutului bratara sau lant de aur...cum se doreste... iar la fetite se taie motul cu o turta care se rupe in 4 (semnul crucii), iar la baieteii se rupe un colac... si de petrecere am auzit si eu ca tot la nani se tine....

Floricica Cu Vechime adinutzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2008
    Postari in forum
    5.320
    dagosha asa este la noi in moldova la un an se ia din motz...la baieti se ia bratara iar la fete cercei.ce trebuie sa mai pregatesti este ceea ce vrei sa pui pe tavita ca sa aleaga baiatul..bani,iconita,pahar,chei de la masina..orice vreti voi...si cadou pt nasi.

Membru inregistrat la
    07.10.2008
    Postari in forum
    5.320
    aa si nu e musai sa faci petrecera la nasi acasa,noi am facut-o la noi acasa.
    daca imi mai amintesc ceva iti spun cu cea mai mare placere.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    51
    multumesc frumos de ideei...pai, avand in vedere ca nanii vin din tara si pleaca nu stiu daca apuca sa pregateasca ei ceva la casa lor... in principiu am discutat sa fie la noi... nu stiam ca tre sa iau cadau la nasi... adica noi parintii luam cadau si lui nanu si nanei.... bine de notat ca nu stiam asta...multumesc frumos adinutzza

Membru inregistrat la
    07.10.2008
    Postari in forum
    5.320
    da.se ia cadou la nasi...ceva sinmbolic plus colac ori tortuletz...cel putin noi asa am facut si asa stiu ca se face.

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    la noi nu e asa.nasii imbraca baietelul sii ii rupe un cozonac sau o turta,dar nu ii cumpara bratara.fiecare cu zona lui.

Membru inregistrat la
    07.10.2008
    Postari in forum
    5.320
    cozonacul sau turta la noi se rupe doar la fete.
    si da imbraca copilul nasii de la piele.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    mama, "cate bordeie, atatea obicee"! in Dobrogea se face o petrecere acasa la parintii copilului cand copilul implineste un an. se pun pe o tava sau pe masa mai multe obiecte din care sa aleaga copilul, dar de cadouri nu am auzit. acu' ca v-am auzit pe voi, o sa le cumpar si eu ceva nasilor, caci peste cateva luni trebuie sa-i luam din mot motatei noastre.

andreea2929
    Guest
    Fetelor ce semnifica taierea motului?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari