Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    am auzit spunandu-se de multe ori ca nu este bine sa spalam vinerea ,sa coci la cuptor ,sa nu speli si multe altele legate de sarbatorile religioase ,oare este insa si adevarat? aceste lucruri trebuiesc respectate?

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    sau de ex la taierea motului la baietei si la ruperea turtei la fetitze se pun diferite obiecte pe tava si bb alege ce vrea iar acel obiect prevesteste ceea ce va deveni bebe,voi credeti in asa ceva?

Floricica Avansata angellique's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2008
    Postari in forum
    2.035
    Eu cred.Eu am ales tocmai ceea ce mi-a determinat viata mai tarziu.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    eu auzisem ca nu e voie sa speli joia dupa Paste ,pana dupa Rusalii

Floricica Nou Venita ia2007's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2007
    Postari in forum
    173
    Fazele astea - de la babe citire. Sa NU luam aminte.

Nu ai voie sa speli, sa calci, sa faci curat, sa sapi etc in zile de sarbatoare cu Cruce rosie.
    In cele cu Cruce neagra poti, la fel si vinerea, si miercurea. Ne spunea si preotul la Biserica: ce, acum o sa stam nespalati in Vinerea Mare (de exemplu)?
    Iar dupa ce ne-a explicat (in Joia Mare era) ca a 2-a zi, in Vinerea Mare, putem sa ne spalam, sa ne tundem etc aud in spatele meu 2 tatze care ziceau: ei, cum sa fac asta vinerea? Nu, eu asa am prins maica, nu e voie...
    No comment.

In superstitii nu cred. E chiar pacat sa crezi in asa ceva. Dumnezeu ne poarta de grija, nu astrele sau mai stiu eu ce prostie.
    Chiar am acasa o carte in care sunt adunate o gramada de superstitii si e explicat f frumos, din perspectiva ortodoxa, naivitatea (ca sa nu zic alt cuvant) celor care cred in asa ceva.

Floricica Novice despy's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2008
    Postari in forum
    347
    Buna seara fetelor. Ce faceti voi?
    Sotul meu e preot si m-a rugat sa va intreb care din voi ar vrea sa faca o donatie pentru pictarea Bisericii.
    Va multumesc anticipat si astept mesaj.

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    eu am propriile mele reguli. ceea ce nu am facut niciodata este ca nu am spalat in zi de duminica insa asta nu e superstitie. Anul trecut cine spala de mama focului in zi de Sf. Ilie. Eu. Recunosc ca nu am facut-o intentionat, nu am stiut ca e sarbatoare.
    Cu privire la zilele in care nu se coase, nu se spala, nu se... tatal meu are o vorba. Cineva care nu avea chef sa faca un anumit lucru intr-o zi ca sa aiba o scuza a spus ca nu se face in ziua respectiva. Cand mergem la el in weekend si ne-am plictisit sa fecem ceva anume ,in gluma spunem "astazi nu se face..."

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    nici eu nu cred in superstitii.

Floricica Nou Venita alexmihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    74
    mie mi-au facut babele capul calendar cu superstitiile lor(stau langa Alexandria,nu in oras,asa ca aud tot felul de minuni).
    -lunea,miercurea si vinerea nu se spala nici haine,nici noi
    -nu se iese din casa la 12 noaptea
    -copilul pana la 1 an nu se tine afara dupa caderea serii
    -hainele copilului pana intr-un an nu se tin noaptea afara
    -sub patutul bebelusului nebotezat se tine o matura
    -cand copilul merge in picioare prima data i se pune un fulg jos la picioare(asta e chiar buna)
    -femeia gravida sa nu se uite dupa oameni prea grasi,prea slabi,fara o mana,fara un picior,etc,iar daca o face sa-si duca mainile la spate
    -femeia gravida sa nu puna mana pe animale ca iese copilul paros
    -pana la 1 an unghiile copilului se rod cu dintii,nu se taie
    Cred ca sunt destule,dar daca ies din curte si fac greseala sa intru in vorba cu vreo baba,in 10 min aud altele. Cate cred din toate astea? Nici una!Traim in sec XXI,nu in sec XIX.

Floricica Nou Venita robertino26's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    59
    nu cred in ele

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Astazi la noi pe forum am auzit o superstitie tare de tot: oamenii care au facut sex nu trebuie sa se apropie in ziua respectiva de un bebelus nebotezat :)

Dar sunt si multe obiceiuri si traditii frumoase legate de nastere sau bebelusi. La noi e obiceiul ca se merge cu "colacul". Adica, dupa ce ai dus bebelusul acasa, vine lumea sa il vada, intai rudele apropiate, apoi cele mai indepartate si vecinii, si prietenii. Si fiecare aduce un tort sau o prajitura de casa pentru mama, ca are multi musafiri, si nu are timp sa se pregateasca, cate o gaina sa isi faca supa(inainte se aducea gatita, acum o aduc congelata, sau proaspat taiata, eu am primit si cateva vii), taitei de casa, o bere(ca e credinta populara ca stimuleaza secretia lactata) trusou la bebe si bani la paturica, pentru ursitoare.
    Noi in prima 2 luni dupa nastere am avut musafiri aproape in fiecare zi. Depinde de fiecare, am o prietena care nu a dat drumul la vizite decat dupa o luna, dar eu tare bine m-am simtit cu atata lume in casa, si sunt convinsa ca vizitele prietenilor, rudelor si cunoscutilor m-au ajutat grozav de mult. Nici nu am simit perioada de acomodare, era o bunadispozitie generala. Si cheltuielile cu bebelusul s-au amortizat complet. Pana acum nu i-am cumparat nicio hainuta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari