Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    In religia ortodoxa este nu stiu daca sa-i spun o traditie, un obicei sau o necesitate. Am simtit nevoia sa postez acest subiect pentru ca mult timp am fost suparata pe faptul ca in bisericile noastre mai mult se "presta un serviciu de la o ora la alta ora" decat se slujea asa cum se cuvine in credinta noastra. De aproape doi ani am gasit un duhovnic bun, un om cu har, calugar care, cel putin asa cred eu, de cand l-am cunoscut mi-a schimbat radical viata. multumesc lui Dumnezeu ca mi l-a scos in cale si ma rog sa-i dea sanatate sa-mi fie alaturi cat de mult pentru ca si in cele mai grele momente ale vietii mele, parintele Ilie -asa il cheama- mi-a fost alaturi cu povete si sprijin moral, fara ca vreodata sa ma condamne sau sa ma certe pentru greselile mele.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    da,pot zice ca tine de traditia religioasa,si anume aceea de a avea un duhovnic,adica un preot la care sa ne spovedim sa ne confesam, un doctor al sufletelor.

Floricica Avansata ely27's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2007
    Postari in forum
    1.241
    Este un lucru bun ca avem unde ne spune pacatele dar si necazurile.

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Dumineca am foat din nou la manastire, nu am discutat prea multe cu parintele dar simplul fapt ca i-am ascultat predica si ne-a intrebat despre cum ne merge a fost suficient. Omul acesta are un har si o caldura in priviri si in voce, ca oricat de trista ai fi, te simti aproape de Dumnezeu!

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Asa e...e un lucru minunat sa gasesti un duhovnic adevarat. Dar daca-l cauti sigur il gasesti. Nu te lasa Dumnezeu. Eu l-am gasit chiar in lume, e preot de mir. Cel mai important este sa fie un om in care sa ai incredere, care-si vede de slujba, si important e sa se formeze legatura aceea duhovnic-fiu duhovnicesc, caci la un moment dat vei vedea cum iti vor veni raspunsurile la intrebari fara a trebui ca macar sa le pui,caci Dumnezeu iti raspunde prin el.

Floricica Nou Venita camichris's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2008
    Postari in forum
    10
    Buna!Sunt tare multumita sufleteste si asta imi aduce o liniste interioara desavarsita faptul ca am reusit sa tin post in postul mare al Sf.Paste si m-am putut spovedi si impartasi chiar si aici departe de casa...spun asta pt ca indiferent unde ne-am afla in lume sau pe ce continent am locui si trai nu tb sa uitam de credinta,eu vb din punctul meu de vedere...sigur ca parerile sunt impartite dar eu cred in Dumnezeu si in puterea lui,mereu m-a ajutat sa depasesc momentele grele din viata mea care din pacate au fost destule...dar eu sunt optimista si cred ca atata timp cat mergi in Casa Domnului si-l cauti pe Iisus si pe Maica Lui e o binecuvantare pt sfletul oricarui om,eu acolo in Sf.Biserica Ortodoxa simt de fiecare data linistea acea sufleteasca pe care o simt coplesitoare...va doresc numai bine,pup

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    eu am tinut aici postul pastelui,pe cat posibil,miercurea si vinerea nu am mancat deloc cu dulce,dar degeaba,ca nu am avut unde sa ma impartasesc sau spovedesc...oricum,m-am maai curatit putin sufleteste,si am mai eliminat din toxine[:D]..Noi suntem in cautare de duhovnic ortodox,insa orasul e mare,si nici macar nu stiu daca avem vreo biserica ortodoxa...

Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Am uitat sa va precizez,ca in Romania,am fost in 2001 la un calugar din Pitesti,f. cunoscut pe acolo.Dezleaga farmece,vraji,te ajuta cu un sfat,o vorba buna,iti da un fel de canon pe care sa-l respecti,etc.Vreau sa va spun ca a facut o rugaciune de dezlegare de farmece,si blesteme de s-a zguduit parchetul,la PROPIU.Omul acela are mare har!Nu mai tin minte cum il cheama,dar parca aveam nr. de telefon pe undeva,prin vreo agenda!

Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Si da,este f. important sa ai un duhovnic,in care stii ca ai incredere,ca ii poti marturisi pacatele,ca poate pune o vb, buna acolo sus,la DD!Sa te sfatuiasca in impasuri,sa-ti dea o vb buna,sa-ti aline suferinta!

Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    pupici dulcii si pufosi mamicilor si prichindeilor!

Floricica Nou Venita anachifan's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2008
    Postari in forum
    1
    hi locuiesc si eu in America si este imposibil sa nu fie biserica ortodoxa in Washington!Intra pe google la biserici romanesti in america si sigur gasesti!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari