Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Rugaciuni pentru copii

Voi i-at invatat pe copiii vostri sa isi spuna rugaciunea inainte de culcare? Ce rugaciuni stiu copiii vostri?

Eu prima rugaciune pe care am invatat-o a fost Inger ingerasul meu si apoi Tatal Nostru.

Avem si noi o sectiune speciala cu Rugaciuni pentru copii

Floricica Senior marinusha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2008
    Postari in forum
    4.671
    Inca nu le spune singura, le spun eu langa ea :) Stie doar finalul..."In numele Tatalui, si-a Iiului, si-a lui Duc...Amin"

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Copilul meu a invatat din mers Tatal nostru, ca ne-a auzit pe noi. Dar , dupa ce spune rugaciunea , ii multumeste lui Dumnezeu pentru ce crede ea ca i s-a intamplat (bun)in ziua respectiva sau Il roaga /ii cere ceva daca are nevoie ( acu 3 seri i-a cerut ,,sanatate"). La partea asta ultima nu intervenim, important e ca personalizeaza ruga.

Am citit o rugaciune aici, la voi, care mi se pare minunata pentru copii :

Nimanui sa nu faci rau
    Ca te vede Dumnezeu

Tu cand vezi un vierme mic,
    Nu-l strivi, nu-i fa nimic;
    Cat îl vezi de mititel
    Dumnezeu stie de el.

E foarte important ca micutul sa constientizeze omniprezenta si omniscienta lui Dumnezeu. Si asta se poate realiza prin mai multe cai: ii vede pe parinti preocupati, sau invata poezele in genul celei de mai sus etc.
    Modificata de Villi; 03.03.2011 la 18:56:09.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu i-am invatat si nu-i voi invata vreodata.Nu sunt genul religios. Nu merg la biserica decat la nunti si botezuri(si-asa e prea des).Daca-i invata altcineva....asta e.....

Floricica Nou Venita ungureanuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2011
    Postari in forum
    23
    De ce sa nu iti inveti copilul o rugaciune? Cu ce ii strica??? Macar TATAL NOSTRU sa o stie si e de ajuns. Sau INGER INGERASUL MEU. Eu zic ca e ffff important ca, copiii sa fie de mici cu credinta in suflet, sa fie crescuti in credinta si sa stie despre DUMNEZEU, despre Ingerul lor pazitor. E important si o crucita facuta seara, e f important, nici nu mai zic cat de important este ca, copiii sa se roage seara, sa se impartaseasca, sa mearga la biserica. Macar o data pe luna sa mergeti cu copiii la biserica si tot e bine decat deloc. Cum dedicam altor lucruri mult timp, de ce sa nu dedicam macar 3 ore lui Dumnezeu, in CASA LUI, BISERICA???? Sau macar 5 minute rugandu-ne. Ajuta fff mult si da, stiu ca voi fi luata in ras de multe persoane dar...nu-i nimic. Eu raman tot la parerea mea si pt mine tot aceleasi lucruri conteaza.
    Modificata de ungureanuanamaria; 25.10.2011 la 14:45:18.

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de ungureanuanamaria Vezi mesajul
    De ce sa nu iti inveti copilul o rugaciune? Cu ce ii strica??? Macar TATAL NOSTRU sa o stie si e de ajuns. Sau INGER INGERASUL MEU. Eu zic ca e ffff important ca, copiii sa fie de mici cu credinta in suflet, sa fie crescuti in credinta si sa stie despre DUMNEZEU, despre Ingerul lor pazitor. E important si o crucita facuta seara, e f important, nici nu mai zic cat de important este ca, copiii sa se roage seara, sa se impartaseasca, sa mearga la biserica. Macar o data pe luna sa mergeti cu copiii la biserica si tot e bine decat deloc. Cum dedicam altor lucruri mult timp, de ce sa nu dedicam macar 3 ore lui Dumnezeu, in CASA LUI, BISERICA???? Sau macar 5 minute rugandu-ne. Ajuta fff mult si da, stiu ca voi fi luata in ras de multe persoane dar...nu-i nimic. Eu raman tot la parerea mea si pt mine tot aceleasi lucruri conteaza.
    Si cu ce-i e de folos?Nu consider ca e chiar asa de important cum crezi tu.Trei ore sa stau in biserica!?Chiar si o ora mi se pare cam prea mult.Am mai spus-o pe undeva: merg la biserica doar la nunti si la botezuri si chiar si asa e prea mult.
    Am ajuns la varsta asta chiar si nemergand la biserica si-mi merge chiar f bine fara sa ma rog.Prin liceu ma palise pe mine mersul la biserica ...la un moment dat m-am plictisit, m-am saturat, era ca o corvoada, ceva care trebuia facut ceva facut fara convingere.Asa ca... ce rost are?

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Nu i-am invatat si nu-i voi invata vreodata.Nu sunt genul religios. Nu merg la biserica decat la nunti si botezuri(si-asa e prea des).Daca-i invata altcineva....asta e.....
    Nu cred ca o rugaciune stiuta de copil ii strica cu ceva,adica eu nu il invat dar daca il invata altul ce faci nu il lasi sa o spuna?Ma lasi!

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Nu cred ca o rugaciune stiuta de copil ii strica cu ceva,adica eu nu il invat dar daca il invata altul ce faci nu il lasi sa o spuna?Ma lasi!
    Poate n-ai inteles, dar cand am spus`Daca-i invata altcineva....asta e....` nu inseamna ca ma opun.Si chiar daca as spune respectivei persoane ca nu sunt de acord, ce-ai sa faci?E treaba mea si numai a mea, nu a altuia.E copilul meu, eu decid, deocamdata pentru el, nu altcineva.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de Villi Vezi mesajul
    Copilul meu a invatat din mers Tatal nostru, ca ne-a auzit pe noi. Dar , dupa ce spune rugaciunea , ii multumeste lui Dumnezeu pentru ce crede ea ca i s-a intamplat (bun)in ziua respectiva sau Il roaga /ii cere ceva daca are nevoie ( acu 3 seri i-a cerut ,,sanatate"). La partea asta ultima nu intervenim, important e ca personalizeaza ruga.

Am citit o rugaciune aici, la voi, care mi se pare minunata pentru copii :

Nimanui sa nu faci rau
    Ca te vede Dumnezeu

Tu cand vezi un vierme mic,
    Nu-l strivi, nu-i fa nimic;
    Cat îl vezi de mititel
    Dumnezeu stie de el.

E foarte important ca micutul sa constientizeze omniprezenta si omniscienta lui Dumnezeu. Si asta se poate realiza prin mai multe cai: ii vede pe parinti preocupati, sau invata poezele in genul celei de mai sus etc.
    Foarte frumoasa rugaciunea o sa o invat si eu pe fetita mea. Ea stie ingerasul si il spunem seara inainte de somnic dupa ce ne imbracam cu pijamalutele si ne dam cu mir.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Poate n-ai inteles, dar cand am spus`Daca-i invata altcineva....asta e....` nu inseamna ca ma opun.Si chiar daca as spune respectivei persoane ca nu sunt de acord, ce-ai sa faci?E treaba mea si numai a mea, nu a altuia.E copilul meu, eu decid, deocamdata pentru el, nu altcineva.
    Fiecare face cum considera ca este mai bine pentru copilul sau,dar cand copilul ajunge la scoala si religia la noi este obligatorie in scoala ce faci cand vine acasa si iti spune ca ceilalti copii stiu(ce sa zic Tatal nostru iar el nu stie).Ce ii spui?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Dar de ce este totusi obligatorie religia in scoala? Am ajuns sa o impunem cu forta din frageda pruncie?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari