Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467

Religia, un subiect delicat...

Sunt multe de spus pe tema asta! Stiu, a mai fost dezbatuta de-atatea ori pe acest forum!

Ce inseamna pentru noi Divinitatea?

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    mai eu una cred ca divinitatea e ceva spiritual desi sincer eu nu le am cu biserica merg doar de 3 ori pe an ma rog
    aproape in fiecare seara dar nu am o legatura apropiata cu dumnezeu

Floricica Nou Venita mamialbinuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    eu cred cu tarie in DD si SF FECIOARA MARIA .. exista multe miracole in lumea asta ,cum s-ar infaptui daca nu ar exista ?

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Provin dintr-o familie credincioasa si cu frica de Dumnezeu! Cand eram copil mergeam cu parintii sau bunicii foarte des la biserica, ne spovedeam, impartaseam. Acum nu mai fac aproape deloc lucrurile astea, desi credinta nu mi-am pierdut-o deloc.Cred ca exista acolo sus cineva, o forta divina, care ne-ajuta atunci cand avem nevoie si ne da putere sa mergem mai departe!

oanachampion
    Guest
    Eu cred ca divinitatea e in tot si in toate, in orice colt de univers si in orice fiinta/lucru. Totul in univers e interconectat, totul e energie, iar energia aia este manifestarea fizica a divinitatii, ca sa zic asa. Simplu, nu?

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Danutza, nu aici este locul potrivit pt rafuieli de genul asta. Celalalt topic nu l-am inchis eu, nu sunt eu moderator pe sectiunea respectiva.
    V-am rugat sa pastram discutia in limitele normalului, fara sa ne certam. Multumesc anticipat!
    nici eu nu am venit sa ma cert cu nimeni.am venit sa imi dau cu parerea despre subiectul acestui topic,asa cum incerc sa fac la orice topic la care intru.nu intru ca sa jignesc.dar mi-e teama ca iar sar pe mine ca la topicul precedent doar pt ca am avut curajul sa imi exprim parerea proprie si personala.si,imi cer scuze oanachampion,ai dreptate,nu mai vreau alte discutii.uite,pot sa imi spun si eu parerea?
    eu cred ca exista Dumnezeu si ca nimic nu este intamplator in aceasta viata.Mereu i-am admirat pe oamenii cu credinta puternica in Dumnezeu(cum sunt acum cei mai in varsta dintre noi)pentru ca mi se par mai optimisti,mai sanatosi,parca radiaza de fericire si sunt mai linistiti.Aceeasi senzatie o am si eu cand merg la biserica:ma simt mai libera,mai increzatoare,lipsita de griji...

oanachampion
    Guest
    Da, Danutza, am observat si eu chestia asa: oamenii cu multa credinta sunt mai fericiti si mai impacati.

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Da, Danutza, am observat si eu chestia asa: oamenii cu multa credinta sunt mai fericiti si mai impacati.
    da,atunci cand crezi puternic in Dumnezeu si ii ceri ajutor, poti simti fizic cum se indeparteaza orice rau din jurul tau. Ramai constient de pericolul raului insa nu te mai sperie nimic, pentru ca in momentul in care iti pui sufletul in lumina, in mainile lui Dumnezeu, Raul ajunge foarte greu la tine si, in acel moment, Dumnezeu va sti cum sa te apere si iti va da si forta necesara sa nu te mai temi.

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    uite,am gasit undeva cateva pareri ale unor oameni de stiinta referitoare la credinta in divinitate:
    Albert Einstein afirma:
    „Emotia magnifica si cea mai profunda pe care noi o putem resimti este starea inefabila a misterului, acolo exista germenul oricarei stiinte veritabile. Acela caruia aceasta emotie ii este straina, care nu stie sa se scufunde pierdut in sine de extaz, lasandu-se cuprins de admiratie, este deja un om mort. A sti ca ceea ce ne este enigmatic si de nepatruns exista totusi, manifestandu-se ca cea mai inalta intelepciune si cea mai radioasa frumusete pe care facultatile noastre obtuze nu o percep decat sub o forma primitiva- aceasta certitudine, acest sentiment imbatator este in centrul oricarei stari sublime veritabile.
    Experimentarea profunda si intima a sublimului infinit cosmic este cea mai puternica si cea mai straveche sursa a cercetarii stiintifice.
    Trairea mea cea mai elevata consta dintr-o umila admiratie a Spiritului Superior fara margini care se dezvaluie in infimele detalii pe care pot sa le perceapa fragilele si slabele noastre spirite. Aceasta convingere de ordin profund emotional pe care o am despre prezenta unei puteri rationale superioare dezvaluita de incomprehensibilul nostru Univers este aceea ce formeaza ideea mea de Dumnezeu sau Constiinta Cosmica.”

Cercetatorul in fizica cuantica Fritjof Capra ne face cunoscut ca odata, cand era asezat la marginea oceanului, observand miscarea valurilor si simtind ritmul respiratiei, a constientizat ca in jur totul era angajat intr-un dans cosmic gigantic. El spune: „ Ca fizician am sesizat faptul ca nisipul, stancile, apa, aerul din jur, erau facute din molecule si din atomi si ca acestea constau din particule care interactionau unele cu altele, creand si distrugand alte particule....”. „Vad” cascade de energie coborand din spatiul exterior, in care particulele erau create si distruse in pulsiuni ritmice. „Vad” atomii elementelor si pe cei ai corpului meu participand la acest dans cosmic al energiei; ii simt ritmul si ii „aud” sunetul si in acea clipa, acolo, am stiut ca acesta era dansul lui Shiva, zeul dansurilor, venerat de hindusi.

Milne nu poate separa cosmologia de teologie. El mărturisea în lucrarea sa Modern Cosmology and the Christian Idea of God: “Am primit formația unui fizician matematician, dar și pe cea a unui credincios al Bisericii anglicane. Chiar dacă am avut perioadele mele de agnosticism, mi-am revenit întotdeauna. Cred cu cea mai mare fervoare că universul a fost creat de un Dumnezeu atotputernic…Cercetătorul care lasă la o parte pe Dumnezeu, adică rațiunea de a fi a universului, este lamentabil handicapat în examinarea problemelor cosmologice”. 3
    Cosmo-teologia lui Milne ne evidențiază universul ca idee nu ca și concept, situându-ne astfel la limita științei. În teoria cosmologică a lui Milne recunoaștem relativitatea cunoașterii științifice, care nu are răspuns la problemele orginii universului. Armonia și unicitatea universului sunt argumente pentru raționalitatea și unicitatea Dumnezeului Creator.

oanachampion
    Guest
    Foarte frumoase citatele, Danutza!

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    merci,si mie mi s-au parut interesanta opinia lor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari