Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 31
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Pe data de 1 Sept incepe postul Ramadanului. Timp de o luna...musulmani din toate colturile lumii tin postul. Aceasta inseamna ca de la rasaritul soarelui pana la apus se tine post negru...fara apa, fara mancare si fara relatii sexuale.

Luna Ramadanului e luna in care a fost revelat Coranul, e luna in care a avut loc victoria de la Badr si e luna in care e leila al Qadr(noaptea mai buna decat 1000luni).

In luna Ramadan, portile Raiului sunt deschise si cele ale Iadului sunt inchise, diavolii sunt incatusati si toate faptele bune sunt rasplatite in multiplu.

Eu va urez Ramadan Mubarak sau Ramadan Karim(depinde din ce zone sunteti)....si fie ca postul sa fie usor pt toata lumea!

Floricica Avansata alimocanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2007
    Postari in forum
    1.482
    Ramadan mbrouk si sa fie primit inchallah postul vostru!

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Merci Ali!
    Asta seara toti musulmanii se roaga Tarawia...un set de 8 sau 20 de rugaciuni, fiecare cum prefera. Si de acu in fiecare seara....pana la sf postului.

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Astept si pe alti musulmani daca sunt pe site....Raluca pe unde esti?

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Eu nu sunt musulmana dar sunt curioasa, daca ma primiti mai trag cu ochiul pe aici.
    Intrebare - si copiii postesc sau doar de la o anumita varsta?
    Si am vazut ca ai scris pe alt topic ca ai cumparat vesela noua..asa cere traditia?

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Copiii nu postesc decat dupa varsta de 7ani....si atunci se incepe cu instruirea lui....pt ca e f greu pt un copil sa posteasca.
    Vesela...nu e traditie....e un obicei..asa se pregateste lumea...avand in vedere ca la apusul soarelui, cand se sparge postul se aduna toata familia(adica muuuuuulta lume)...masa se aranjeaza cat mai festiv. Uneori.......vecinii scot mesele in strada si mananca impreuna....fiecare vine cu ce are si pune e masa. :)

Apoi....atunci cand se termina ziua de post....se mananca inainte de toate curmale si se bea apa.

Cei avuti fac si mese pt cei nevoiasi pe parcursul lunii Ramadan....organizand un cort imens unde aduc mancare.

Azi a fost bine...aseara nu am dormit deloc am stat si ne-am rugat si am citit Coranul...si apoi la 5dimineata am adormit.

Floricica Avansata alimocanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2007
    Postari in forum
    1.482
    Sa vedem ce stiu si eu despre Islam si Ramadan. Stiu asa.. ca la inceputul postului musulmanii se felicita cu Ramadan Karim( care inseamna sa ai un post generos) cat despre generozitatea postului care mie mi se parea un pleonasm, am discutat problema cu unul din verisorii mei arabi, musulmani, cunosc si arabi crestini si arabi catolici, 2 surori ale tatalui meu sunt casatorite cu iordanieni, asa ca am verisori corciti, Karim daca tin minte este unul din cele 98 sau 99 de nume ale lui Allah(Onita, te rog sa corectezi ce zic gresit). La sfarsitul Ramadanului se spune "Eid Mubarrak" sau "Kul amtu bil her"... sau isi mai fac o urare de gnul " Daca vrea Allah, la anul sa fim la muntele Arafat"(o aveam notata si in araba, dar nu stiu pe unde). Sa vedem.. mai stiu ca ultimele 10 nopti ale Ramadanului sunt numit "minunate" si e de preferat sa se petreaca in rugaciune si citindu-se Coranul, caci nu se stie care e noaptea predestinata, cea de care vorbea Onita, cea care va fi mai buna decat 1000 de luni.

Onita, mai fac o paranteza special pentru tine... imi place mult Islamul, am multe cunostinte despre, imi place limba araba, si vreau sa incep un curs sa-mi iau diploma, pentru ca multe stiu, mai urmeaza sa invat altele multe. Te felicit pntru alegrea facuta de a te converti, si eu as fi facut-o, asa zic, si totusi n-am fost pusa in fata faptului implinit. Am rostit "ashadu an LA ILAHA ILA ALLAH wa ashadu ana Muhamada rasul ALLAH", despre care stiu ca e marturisirea credintei, dar doar am rpetat ceva ce mi s-a parut interesant, si sa vad cat pot tine minte, nu credeam cu adevarat, verisorii mei care m-au auzit au zis.. "gata tu jumatati musulumanca" . Te pup si inshallah sa fie primit postul vostru!

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Nota 10...Ali....pai sunt 99nume ale lui Allah.
    Cat despre convertire...intr-adevar tre sa rostesti "ashadu la ilaha ila Allah wa ashadu ana Mohammadun rasul Allah" ...adik nu exista alt Dzeu decat Allah si Mohammed e profetul lui" .
    Practic, Islamul nu neaga nici una din religiile cu carte...adik pe crestini sau pe iudaici....insa unik diferenta e aceea ca musulmanii considera ca dupa Isus a venit Profetul Mohammed. Islamul nu neaga existenta ca profeti a lui Moise, Noe, Avraam, Solomon, Isus...etc....doar ca, considera ca ultimul profet a fost Mohammed.

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Foarte interesant fetelor,am fost curioasa sa citesc tot,si cu ocazia asta am mai invatat ceva despre Islam.Eu una nici nu stiu ce caut aici,sunt "BATA" cand vine vorba despre asa-ceva.Din cate mi se pare,postul Ramadanului este unul ...aspru?! Eu nu stiu daca as rezista "de la rasaritul pana la apusul soarelui" cum spune Onita fara apa,mancare,post negru adica :)...Va felicit pe toti cei care reusiti sa faceti asta,intr-adevar e un gest de pocainta dupa parerea mea!
    Pupici!!

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Bun venit, Katty! Ma bucur ca te-ai informat despre Islam. Intr-adevar postul e f greu..insa cu putina vointa si multa credinta cred ca oricine trece peste orice. Postul Ramadanului e acea luna din an in care realizam cat de norocosi suntem...ca avem o cana de apa si mancare la discretie, cand in lumea intreaga pot fi oameni care nu le au. Seara...cand se dezleaga postul....apreciem ceea ce avem...si ajungem sa intelegem ca unii nu sunt la fel de norocosi ca noi cala sfarsitul zilei sa se culce cu stomacul satul.

E nevoie de vointa multa...ca asa renuntam f usor la orice obstacol. Cand te gandesti...pana la urma avem doar luna din 12 ale anului in care sa facem acest mic "sacrificiu". O luna in care sa ne apropiem mai mult de Allah prin post si rugaciune.

Numai bine!

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Ramazan Mubarek tuturor,sper sa aveti vointa mai multa ca mine am mai avut zile in care nu am tinut si care va trebui sa le recuperez~!

+ Raspunde
Pagina 1 din 31
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari