Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice rodikutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Suntem in postul Pastelui si cred ca fiecare din noi ar trebui sa analizeze mai bine faptele, vorbele si gandurile sale.Uneori avem pacate atat de grele incat amanam spovedania de pe o zi pe alta.Pastele se apropie si trebuie sa ne gaseasca mai curati.Cum postiti?Si nu ma refer doar la alimentatie ci la postul in general!

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    se stie ft bine sau cel putin ar trebui sa se stie ca nu conteaza doar ce bagi in gura ci si ce iese din gura...
    pe langa asta trebuie sa stim ca exista Postul mintii, al sufletului si al pantecelui.
    Toate acestea trebuie imbinate cu rugaciunea si faptele bune,care oricum nu ar trebui sa lipseasca din viata unui adevarat crestin,deci nu doar in post...

Postul a fost instituit de Insusi Mantuitorul, atunci cand a postit 40 zile in muntii Carantaniei si a fost ispitit de diavolul,inainte de a incepe predicarea Evangheliei.

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    despre spovedanie pot zice ca este ft important si ce duhovnic ai,cum am scris si la subiectul despre duhovnic,dar conteaza ca tu sa fii impacat cu tine si sa poti fi sincer sa spui tot ce ai pe suflet.
    exista si rugaciuni speciale inainte de spovedanie si rugaciuni speciale inainte de impartasanie.
    daca preotul duhovnic ne da dezlegare ne vom impartasi,iar daca ne da un canon,il vom tine cu strictete,numai asa vom fi demni sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului, respectiv paine si vinul, care este Taina Sfintei Impartasanii.

Taina Sfintei Impartasanii a fost instituita de Mantuitorul Iisus Hristos la Cina cea de Taina(Joia Mare) atunci cand a luat painea,a frant-o si a zis:"Luati,mancati,Acesta este Trupul Meu,Care pentru voi se frange spre iertarea pacatelor",apoi a luat paharul cu vin l-a inchinat in fata Sf Apostoli si le-a zis:"Luati, beti dintru acesta toti,Acesta este Sangele Meu,al Legii celei Noi,care pentru voi si pentru multi se varsa spre iertarea pacatelor".
    Dupa care a adaugat"Aceasta sa o faceti intru pomenirea Mea!".

Sfanta Taina a Spovedaniei a fost instituita de Iisus Hristos cand le-a spus ucenicilor Sai:"Oricate veti lega pe pamant, vor fi legate si in cer si oricate veti dezlega pe pamant,vor fi dezlegate si in cer",apoi dupa Invierea Sa din morti le-a spus ucenicilor:"Luati Duh Sfant; carora le veti ierta pacatele,vor fi iertate,iar carora le veti tine, le vor fi tinure".

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    Parintele Arsenie(de la Manastirea Techirghiol,jud Constanta) - despre post

http://www.sfaturiortodoxe.ro/filme-video/secventa-arsenie.php

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Of ,Doamne ca nu m-am mai spovedit de 4-5 ani,de inainte s aplec din Ro ... sper sa reusesc sa merg in 2009 in ro de paste sau de craciun sa spun ce m pe suflet..

Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Chiar as vrea sa intreb niste mamici in cunostinta de cauza,car locuiesc in washington si cunosc vreun duhovnic ortodox?

Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    multumesc anticipat si va trimit pupici duulci ! :)

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    probabil, ca si mine, pana astazi, putine mamici sau aspirante mamici au intrat sa citeasca si sa posteze la aceste subiecte! pacat! nu spun ca nu sunt importante si acelea, dar ne pierdem in discutii de genul: tu cu ce speli geamurile sau tu ai biberon de la firma cutare?
    ar trebui sa ne ingrijim si de suflete mai mult. chiar as fi curioasa sa vad de ce religie sunt mamicile de pe forum si cum privesc ele partea spirituala a vietii noastre. probabil voi deschide un topic pe tema aceasta: de ce religie sunteti?
    legat de spovedanie si impartasanie, nici eu nu m-am mai spovedit si impartasit cam de multisor. sunt crestin-ortodoxa, am frica de Dumnezeu, dar asa mi s-au adunat pacatele incat mi-e teama sa ma duc sa marturisesc tot ce am pe suflet! mai ales zilele acestea ma simt mai incarcata decat oricand. sper ca Domnul sa nu uite de mine si sa ma ajute sa ajung la duhovnicul meu dintotdeauna.

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    cata dreptate ai gabry,ar trebui sa ne ingrijim mai mult de sufletele noastre ,nu se stie cand plecam de pel lumea aceasta ,viatza este atat de fragila ,astazi esti maine nu mai esti ,important e cum plcam de pe lmea asta.ideal ar fi sa plecam spovediti si impartasiti.

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    sunteti dulci,fetelor!

Floricica Nou Venita ia2007's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2007
    Postari in forum
    173
    Noi incercam sa ne rugam mai mult in Post (adica in afara de rugaciunile de dimineata si de seara + pravila personala) si sa facem mai multa milostenie, sa ascultam predici ale duhovnicilor renumiti (in special ne place pr Arsenie Papacioc si pr Teofil Paraian).
    Si incercam sa ne amintim mai des ce zice Sf Ioan Gura de Aur, ca tb sa postim cu bucurie (nu sa simtim postul ca pe o corvoada).
    Ne straduim sa ne spovedim si sa ne impartasim in toate posturile, dar si in perioada dintre ele, caci intre unele posturi e distanta mare si sufletul nu se simte linistit sa stea atata vreme fara Sf Spovedanie.
    Post cu folos duhovnicesc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari