Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta Elena.bubi's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    1.152
    Sunt sigura ca aici pe forum sunt multe mamici casatorite cu tatici care au alta relgie decat cea crestina. Ce e de facut? Il botezam pe cel mic sau alegem ca el sa fie de aceiasi religie cu tatal? Voi care sunteti in aceasta situatie ce ati ales sa faceti?

oanachampion
    Guest
    Vad ca n-a raspuns nimeni, asa ca imi permit eu sa-ti raspund (desi nu sunt in aceeasi situatie, eu si sotul meu avem aceeasi religie). In primul rand, cred ca depinde de religia tatalui. Adica, daca el e musulman, religia lui spune ca un copil are religia tatalui. Daca e de religie iudaica, copilul are religia mamei. Daca nu vreti (voi ca familie) sa respectati intocmai perceptele religioase (sau daca sotul tau are o alta religie decat cele pomenite de mine mai sus), il puteti lasa sa aleaga atunci cand va creste... Cred ca totul se rezuma la preferintele fiecarei familii in parte si la cat de mult conteaza, pentru fiecare dintre parteneri, religia proprie...

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    de ex la noi (eu ortodoxa, el catolic) nu isi va schimba nimeni religia, iar bebele va fi botezat catolic...nu neaparat pt trebuie ca asa e tatal lui, ci pt ca oricum nu este o biserica ortodoxa pe aici.... totul trebuie sa fie hotarat de parinti, si mai ales nu va lasati influientati de alte persoane(famili lui , a ta. etc) pt ca mai tarziu pot aparea reprosuri. Zic ca daca voi doi vb si luati o hotarare de comun acord atunci e perfect.. bafta

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    am o cunostinta fam mixta crestin-musulman si au ales pt copil religia muslmana..dar nu stiu pe ce criterii.cel mai bine e sa se ia o decizie dupa o discutie intre cei doi parinti!

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    in ce religie se boteaza copilul? daca mama este protestanta si tata crestin ortodox? am si eu pe cumnata mea care trebuie sa nasca zilele astea
    voi ce stiti????

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Consider ca singura regula ce ar trebui luata in considerare este cea a punerii de acord a parintilor in ce religie sa fie botezat copilul. Asa am procedat si eu (ortodoxa) cu sotul meu (catolic). Amindoi am cazut de acord ca copilul sa fie botezat catolic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari