Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Obiceiuri de Sfantul Andrei

In zona in care locuiesc eu se obisnuieste ca de Sf Andrei sa se puna grau la incoltit,cum va fii graul de frumos asa va fii anul ce vine pentru tine.Voi ce alte obiceiuri mai stiti?Va astept cu raspunsuri!

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Si la noi se pune grau,dar nu cred ca mai respecta multi obiceiul asta.Mie imi place,de-abia astept sa pun diseara.Avem cate o farfurioara pentru fiecare din familie.
    De asemenea,se pune usturoi la geamuri si usi ,sa fie pazita casa de duhuri rele.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Si noi punem grau la incoltit de Sfantul Andrei; am invatat acest obicei dupa ce am venit in Bucuresti si ne tinem de el mai ales de cand avem copii. Punem cate un vas mic pentru fiecare dintre noi - deci patru vase - si vedem cum va fi anul care urmeaza pentru fiecare dintre noi. Bineinteles, daca graul fetelor nu creste foarte frumos, mai schimb vasele!!!

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Bineinteles, daca graul fetelor nu creste foarte frumos, mai schimb vasele!!!

asta e tot un obicei -al mamelor

Floricica Nou Venita catherina's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    25
    eu stiam de usturoi,se pune ustoruioul pt a alunga spiritele rele,dar nu stiu kt e de adevarat,eu una nu cred in asa cva:))))))nici nu pun in practica:))))

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Eu stiam de usturoi de la bunica mea ca se punea la sate,de fapt se ungeau tocurile usilor si ale ferestrelor ca sa nu vina,,strigoii sa fure mana de la vaci(am crescut la tara unde se mai tine cont de obiceiuri) eu personal nu am pus niciodata.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Eu stiam de usturoi pe la usi :D sa goneasca spritele ... puteti sa imi spuneti si mie cum se procedeaza cu graul ... va rog !!! Multumesc.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Nu numai ca pun usturoi la usi dar si gatesc un meniu care contine usturoi :D

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari