Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Nu se tunde bebe pana la 1 an?

Conform unei traditii vechi parul bebelusului nu se tunde pana la un an, atunci cand i se ia motul, si se spune ca tunsul parului inainte de taierea motului aduce ghinion.

Noi nu l-am tuns pe Edi inainte de un an pentru ca nu aveam ce avea 3 fire mari si late, si dupa ce i-am luat motul l-am tuns cu masina.

Voi ati tuns copiii inainte de 1 an? Credeti in aceste supersitii?

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    eu lam tuns pe david la 4 luni ,la nastere a avut destul par insa dupa doua luni a inceput sa-i cada peste tot avea numai par ia mai ramas in spate si un pic in fata zici ca era basescu(hi,hi)si ne-am dus sa-l tundem pt ca aproape nu mai avea ,eu nu cred in superstiti eu sincer pina nu am avut bebe nici nu am auzit de mot si ca nu trebuie tuns pina la un an acuma fiecare face cum crede parerile difera......

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Ce ma amuza "traditiile" astea :))Suntem in 2010,iar daca mai sunt oameni care inca respecta asa ceva pe motiv ca ar aduce ghinion...no comment.Eu am tuns fata la 8 luni pt ca avea parul f neuniform si se vedea urat.

Floricica Nou Venita panavio2003's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2009
    Postari in forum
    6
    Buna,

As vrea sa o tund si eu pe fetita mea de 8 luni dar nu stiu cum sa fac. Vreau sa o tund 0, pentru ca transpira foarte mult in cap, pe caldurile astea. Voi i-ati tuns acasa sau la o frizerie speciala?

oanachampion
    Guest
    Nici eu n-am avut ce tunde la ai mei... La un an abia daca aveau parul "periuta" de la natura...

sunshine
    Guest
    Am tuns-o pe Tia pe la 8 luni.A avut par mult dar tot asa era neuniform si ii cam intra in ochi si am tuns-o periute,12 mm acasa cu masina.A fost haioasa ca apoi parul ii statea ca unui arici oricat incercam sa il aranjam!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de panavio2003 Vezi mesajul
    Buna,

As vrea sa o tund si eu pe fetita mea de 8 luni dar nu stiu cum sa fac. Vreau sa o tund 0, pentru ca transpira foarte mult in cap, pe caldurile astea. Voi i-ati tuns acasa sau la o frizerie speciala?
    Nu e bine sa tunzi copilul "zero", deoarece exista pericolul ranirii pielii capului. Poti s-o tunzi foarte scurt. Depinde de copil, unii stau cuminti, altii nu. Daca crezi ca nu va sta, mai bine o duci la o frizerie, pentru ca acolo au mana formata si o tund foarte repede.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Faza cu taiatul motului si ruperea turtei sunt traditii regionale. Eu, pana sa plec din SB, nu am auzit de asa ceva. De fapt, noua nu ni s-a taiat niciun mot, nu ni s-a rupt nicio turta. Asadar, ce se intampla cu cei in zonele carora traditiile acestea nu se cunosc si nu se aplica ?

sunshine
    Guest
    Live happily ever after!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    pana sa faca fetita mea un an a fost tunsa de 3 ori:)):)):))

mada_lyna
    Guest
    si eu l-am tuns(oare asta sa fie cuvantul???mai bine ciuntit :)) pina la 1 an de vreo 2 ori. caci ii intra parul in ochi si in urechi.plus ca el transpira rau pe capsor.
    apoi dupa luarea motzului l-am dus la o prietena frizerita sa-l tunda si a pliiiiinssss ,mama mama,parca=l taia pe el si nu parul.
    i-am luat masina de tuns,silentioasa sa nu sperii copilul. si nu am folosit-o ca m-am hotarat sa mai incerc si la o frizerie de copii,cu masinuta in loc de scaune sau motocicleta. vroiam sa=l tunda ,sa-i dea o forma frumoasa. dar de unde??ca ne=a zis frizerita: are parul de 7 dimensiuni,forme si e ff tocit(evident de la stat pe spate,sau lateral..).ne sfatuieste sa-l tundem zero,dar i-am zis macar 1.si asa am facut.acum i-a crescut ,dar il las sa-i creasca mai mare si ii dam forma dorita de la inceput.pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari