Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice marielena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2008
    Postari in forum
    330
    Conform traditiei crestine, inainte de duminica Rusaliilor sunt "Mosii de vara", zi in care femeile impart vase cu mancare pentru pomenirea celor care nu mai sunt in viata.

Pastreaza careva dintre voi traditia?

Floricica Cu Vechime belladonna's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    BUNA Marinela ...da eu pastrez traditia si in fiecare an de Mosii de vara sau cei de iarna ma duc la finii cu impartitul..dar nu duc neaparat mancare ci in general dau fructe si dulciuri si nelpsitul lapte cu orez ca sa primeasca si cei pomeniti mancare calda....

Floricica Cu Vechime belladonna's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    la mine si parinti mei si bunica imi aduce de impartit in fiecare an de cand sunt casatorita,si nasii bineinteles nu ne uita....mai greu ajung la finutii botezati caci sunt in alta localitate dar eu pastrez traditia si o duc mai departe....

Floricica Novice marielena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2008
    Postari in forum
    330
    asa e si la parintii mei la tara...se imparte lapte cu orez ;imi amintesc de copilaria mea cand primeam lapte cu orez..doamne ce bun era...

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Mama mea pastreaza aceasta traditie de cand eram micuti.Ea este f credincioasa si nu trece nici cea mai mica sarbatoare fara sa se duca la biserica,sa aprinda o lumanare,sa dea ceva de pomana pt sufletul mortilor...Insa eu nu pastrez aceasta traditie pt ca nu stiu prea multe in legatura cu ea,n-am tinut-o niciodata...FELICITARI CELOR CARE O FAC,DUC TRADITIA STRAMOSEASCA MAI DEPARTE!

Floricica Novice despy's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2008
    Postari in forum
    347
    Buna seara fetelor. Ce faceti voi?
    Sotul meu e preot si m-a rugat sa va intreb care din voi ar vrea sa faca o donatie pentru pictarea Bisericii.
    Va multumesc anticipat si astept mesaj.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari