Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita coryna1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2009
    Postari in forum
    15
    Buna,la toata lumea. Am o nedumerire.Am un baietel de 9 luni si nu stiu daca trebuie dat de grinda de Anul Nou. Stiam ca se da dupa ce implineste anul si ca-l poate da fie moasa fie tatal. Voi ce-mi puteti spune cu privire la acest subiect? Sincer,nici nu l-as da. O prietena care are baietelul de-o seama cu al meu mi-a spus ca i-ar fi spus ei cineva ca datul de grinda este un obicei pagan.Nu stiu ce sa cred...

new sunshine
    Guest
    Se dau doar baietii sau si fetele?Daca stei careva mai multe sa ne spuna si noua!

oanachampion
    Guest
    Normal ca e un obicei pagan (ca si taiatul motului, de altfel), daca era crestin, il dadea popa de grinda bisericii!

silvia_l
    Guest
    E prea sus grinda bisericii si nu ajunge popa...

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    hi..hi...
    uite ca pe Alex l-au dat mosii de grinda 3 ani..azi a fost ultima data ...e o chestie ce nu tine de religie...e un obicei prin partile noastre..cica sa creasca inalt,voinic,sanatos...etc...e pur si simplu o chestie de traditie,in nici un caz nu e obligatorie!

oanachampion
    Guest
    Iti dai seama ca am glumit, sper!

andreea2929
    Guest
    Am citit titlul topicului de trei ori...Multe dintre obiceiuri sunt frumoase,inca se pastreaza in anumite zone,dar sa fie "necesare" ma indoiesc.

mother
    Guest
    in viata mea nu am auzit de asa ceva... ce inseamna asta?

adica cum se face si ce semnificatie are...:)

oanachampion
    Guest
    "Datul de grinda se repeta timp de trei ani in fiecare zi de 1 ianuarie, cat mai de dimineata cu putinta. E nevoie de un colacel in care se infig 3 monezi formand un triunghi (Sfta. Treime). Intr-o parte se leaga cu ata rosie o crenguta de busuioc sau in lipsa acestuia orice crenguta verde si se mai pot pune si bani (de hartie). Se imbraca copilasul cu haine noi, aduse de catre moasa, i se pune colacelul pe cap si, cu fata spre rasarit se ridica de trei ori catre "grinda". Prima si a doua oara se ridica un pic mai sus de umeri (depinde de moasa si de copil) iar a treia oara sa ajunga cat mai aproape de tavan. De fiecare data cand se ridica se spune:
    "Doamne ajuta cu bine
    Al doilea cu sanatate
    Sa-mi traiasca nepotelul!"
    Terminate toate astea, se imparte colacelul la copii sau in lipsa, la cei prezenti."

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    fara suparare ,dar de ce e obicei pagan???
    preotul la botez ii taie din par......asa ca nu mi se pare a fii obicei pagan faptul ca i se ia motul!!!
    si tot la botez preotul ridica copilul deasupra capului in fata altarului si apoi il lasa pe jos ca sa il ia nasul care sta in genunchi in timp ce il ia!!
    ma gandesc ca si astea sunt obiceiuri luate tot de la preoti de catre noi si usor transformate in prilej de intalnire si petrecere!

chiar ieri citeam declaratia unui preot despre "obiceiurile" si randuiala bisericeasca!Citez "unii preoti accepta din obiceiuri,insa acoperirea oglinzilor este o prostie.Biserica spune ca in asemenea momente sa nu te faci frumos,nu sa coperi ogliznile!Mai e o prostie sa pui un castron cu apa la geam,sa aiba sufletul mortului ce bea!"

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    sa nu i se para cuiva ca sunt pro obiceiuri,chiar sunt contra obiceiuri si scorneli...daca vreau sa ma intalnesc cu nasii si mosii copilului nu ma tine nimeni ,sau sa ne facem cadouri....numai ca vroiam sa stiu de ce pare obicei pagan?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari