Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Dragi mamici, postand la "Obiceiuri si traditii" mi-a venit sa va intreb: voi de ce religie sunteti? ce rol joaca religia si credinta in viata voastra? sotii vostri sunt de aceeasi confesiune religioasa sau aveti o casatorie mixta? cum se impaca religiile voastre in cazul acesta? mi se pare un subiect interesant la care va astept cu interes!

eu sunt crestin-ortodoxa, sotul la fel. din pacate, nu frecventam biserica atat pe cat am vrea. pe fetita am dus-o in schimb la biserica cat de des am putut, daca nu eu, atunci nasa ei de botez. am impartasit-o cat s-a putut de des. eu in schimb, in ultima vreme ma simt incarcata de pacate, probleme, griji...sper sa ajung iar la preotul meu pe care l-am avut dintotdeauna sa ma descarc de povara asta care, credeti-ma, devine tot mai apasatoare. nu va incarc mai mult cu problemele mele, dar va astept cu mare drag sa va stiu parerea legat de acest subiect!

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    NOI LA INCEPUT AM FOST EU ORTODOXA SI EL MUSULMAN ACUM DUPAVREO 7 ANI AM INTELES RELIGIA ISLAMICA SI E TOTUL FOARTE LOGIC ASA CA M-AM CONVERTIT DE VREO 1 AN .D.P.D V.SPIRITUAL MA SIMPT MAI BINE ACUM ,DATORITA CORANULUI AM INTELES MULTE LUCRURI CARE IN BLIBIE NU EREAU EXPLICATE BA CHIAR SE CONTRAZİCEA.oricum sarbatorim si Craciunul si Pastele plus BAIERAMUL DE ZAHAR DUPA RAMADAN SI BAIERAMUL DE SACRIFICIU deci avem avantaje fiind familie mixta,de cind m-am covertit continuam la fel

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Si eu si sotul suntem Wicca (eu de 5, el de 4 ani). Asa ne-am si cunoscut, de altfel. Nu cred ca as fi putut convietui cu/iubi pe cineva de alta religie, sincera sa fiu. Pt mine ar fi fost prea complicat, ne-am fi certat din cauza educatiei copiilor, fiecare ar fi vrut sa le insufle propriile idei etc.
    Cat despre ce simt sufleteste/spiritual... De abia acum ma simt acasa, ca sa zic asa. Am inceput sa vad lumea putin mai altfel si, zic eu, sunt un om mai bun, mai tolerant si mai iertator datorita religiei mele. :)

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Eu sunt ortodoxa, sotul meu este catolic, iar fetita e catolica. Eu "frecventam" mai des biserica in Romania, dar aici unica biserica ortodoxa mai apropiata e la 30km, asa ca mai rarut. Sotul meu nu este practicant, mai degraba e de partea stiintei decat a religiei. Sarbatorile religioase le tinem amandoi asa cum le vine randul in ordinea calendarului fiecaruia. De fapt pt sotul meu nu conteaza ce se sarbatoreste, destul ca se face de mancare mai special....e bun de stomac si de furculita...

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    spre rusinea mea, nu stiu ce este Wicca! ne spui si noua, te rugam?

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    eu sunt ortodoxa,sotul catolic,copilul catolic...mai merg si eu la Biserica Catolica dar nu am de gand sa-mi schimb religia...tot in Biserica Ortodoxa ma simt mai bine..

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Noi suntem amandoi ortodocsi,dar sunt de parere ca Biserica Ortodoxa si cea Catolica sunt surori,asa ca uneori mai mergem si la Biserica Catolica.
    Ona,nici eu nu stiu ce este Wicca.Poti sa ne spui si noua?

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Niste chestii despre Wicca:

aici

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    multumesc pt. lamurire, oana!

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    noi suntem ortodoxi ,la fel si fetitza .sotul a fost budist ,insa s-a botezat anul acesta si este crestin ortodox. nu stie el prea multe despre ortodixie ,insa invatza incet incet ,pune tot felul de intrebari ,la fel ca si un copil,nici noi nu mergem prea des la biserica ptr ca nu avem biserica prea aproape,asa ca ajungem foarte rar.
    sincer eu ma simt foarte bine in credintza ortodoxa ,nu as schimba-o ptr nimik in lume.

Floricica Avansata ioanacata's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    2.021
    SI NOI SUNTEM DE RELIGIE ORTODOXA.MI-A PLACUT FOARTE MULT INCAT AM FACUT FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXA.

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari