Topicul este raspuns la articolul Datini si obiceiuri de Craciun

SEZATOARE COMUNISTA- in soapta , auzeam si nu prea intelegeam de ce se numeste asa. Odata cu venirea iernii se stabilea dinainte cine are de lucru si asta se intampla in familie , frati ,cumnate , verisori , toti ne intalneam , de obicei acasa la noi . Inainte sa se lase seara, tatal meu scotea bateria de la masina si improviza un bec. Acum inteleg de ce au numit-o "sezatoare comunista" pentru ca toata lumea se strangea dupa ce tovarasul dadea stingerea. Imi amintesc cum noi, copiii ne jucam si topaim prin pat , barbatii fierbeau tuica sau vin si se intindeau la jocuri de carti sau table iar femeile se apucau de lucru. In prima seara se apucau de scarmanatul lanii, apoi de tors iar cand terminau lucrul in masa, fiecare croseta pulovere, vestute sau ciorapi de lana. Bunica pregatea floricele de purumb, porumb fiert cu zahar sau gogosi. Cel mai mult imi placea sa ascult ce povesteau oamenii mari despre timpurile cand ei erau copii. Imi amintesc ca acopereau geamurile cu paturi sau cearceafuri si dadeau drumul la radio si acela unul improvizat. In aceste momente se lasa linistea si toti erau forte atenti dupa care vorbeau in soapta despre ceva ce nu prea intelegeam pe atunci. Acum inteleg si cu toate astea este o amintire placuta despre acele nopti de iarna din copilaria mea .