Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Costumasul pentru botez

As vrea sa vorbim cum au fost imbracat bebelusii la botez?
    noi avem de botezat un bebelus la sf de luna..si el va avea atunci cam 2 luni..sincer nu stiu ce sa ii cumpar..ma gandeam la ceva clasic ..nu ceva super fastuos..sa-l mai poata imbraca si apoi (oricum nu avem bani pt ceva foarte scump)
    Voi ce parere aveti?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Copilul meu a fost botezat la inceputul lui octombrie, avea o luna jumatate.M-am temut de frigul de afara, de frigul din biserica,de aceea am ales sa il imbracam in alb, dar nu in matasuri,dantela sau satin.A avut hainute normale,doar ca albe.O bluzita alba din polar si pantalonasi din raiat, tot albi.Caciulita alba si botosei la fel.
    O idee buna mi se pare o salopeta cu bretele din raiat(bleumarin), camasuta alba, papucei bleumarin sau negri si bascuta tot in aceleasi tonuri(alb sau bleumarin).La gat ii puteti pune un papion si va fi foarte elegant dar in acelasi timp va putea purta hainutele si cu alte ocazii.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Multumesc pt sugestie.va mai astept fetelor cu pareri.oricum e micut..si sincer nu vad rostul la cine stie ce costumas de matase..

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Afro noi l-am botezat pe David in noiembrie si a fost imbracat cu o camasuta de bumbac in carouri cu un pluovaras cu fermoar si un pantalonas de raiat era ceva mai sic,o pereche de ghetute toate lucrusoarele le-am putut purta si dupa aceea ...eu sunt de parere ca sa-i cumperi lucruri pe care sa le mai imbrace...(poti vedea poze in albumul meu)

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Afrodita noi pe Edi l-am botezat la sfarsitul lunii februarie era rece inca afara asa ca impreuna cu nasii am ales un costumas flausat alb cu maro cu salopeta, un body alb si o bluzita gen camasa la fel din bumbat flausat. A avut caciulita si combinezonul de iarna deasupra (pe care il avea deja).

N-am vrut ceva prea elegant pentru ca noi am considerat ca nu este cazul sa il impopotonam. La fel, dupa baita de mir a avut un costumas din 3 piese, body, pantalonasi cu botosei si o bluzita gen sacou sport pe care a putut sa le poarte si in alte ocazii.

Acum depinde si de parinti, ce asteptari au...cel mai bine discuta cu ei si alegeti impreuna ceva pentru botez.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    am sunat si am intrebat..nu vor ceva foarte pompos..ceva frumos si elegant..asa s-au exprimat.
    pt baita am cumparat un compleu din 5 piese..body..pantalonas cu botosel..caciulita..bluzita..manusi..nu e foarte gros...
    body este stil maiou..bluzita e cu 3 capse.
    o sa merg sa vad ce gasesc..
    multumesc frumos pt sugestii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari