Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Certificat de botez ortodox

Din cate am inteles, sunt preoti care la cununie, pe langa certificatul de cununie religioasa al nasilor, cer si certificatele de botez ale mirilor.

Stiu ca inainte, dupa botez parintii primeau si un certificat de botez al copilului, dar cand zic inainte ma refer acum foarte multi ani, eu de exemplu nu am asa ceva.

Nici cand l-am botezat pe Edi nu am primit certificat de botez dar ma gandesc ca ar fi frumos sa avem si asa ceva si si vroiam sa va intreb daca stiti de unde se poate obtine acest certificat de botez. Inca nu am reusit sa ajung la biserica unde l-am botezat sa intreb, insa daca aveau asa ceva banuiesc ca mi l-ar fi dat atunci dupa botez.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu zic ca tot la biserica trebuie sa intrebi de el, fiindca ei sunt cei ce oficiaza si tin evidenta. Eu pt fiul meu de acolo am primit certificatul de botez, dar nu ortodox, ce-i drept.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    acum se dau certificate de casatorie/botez religios dar cred ca e doar cu valoare spirituala!

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    La biserica unde l+ai botezat..trebuie sa insisti, fiindca nimeni nu iti zice....eu am insistat, ca le e greu sa scrie...si am boteyat+o pe Sara pe 2 Mai si avea numarul 1 din anul respectiv....si incerca sa ma convinga ca nu are nici o importanta aceea hartie, si pana la urma m-am enervat si am trimis-o pe soacra-mea să se ocupe de problema!

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Eu am primit pentru micuta mea ... dar din cate mi-am dat seama daca nu era cazul de a dovedi ca am botezat-o pt a o inmormanta crestineste nu ne dadeau. Cred ca trebuie sa ceri. Parca le e greu sa dea. Trebuie sa ceri pentru a primi.
    Modificata de paulici; 24.10.2010 la 22:02:23.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de adrianarenata Vezi mesajul
    acum se dau certificate de casatorie/botez religios dar cred ca e doar cu valoare spirituala!
    Nu numai. Uite de ex mie mi-a fost foarte de folos acea hartie la inscrierea copilului la scoala catolica. Fara dovada ca e botezat catolic nu mi l-ar fi luat. Ce-i drept, scoala ortodoxa inca n-am intalnit.

stefaniajohansson
    Guest
    eu si tony ne-am casatorit religios in Romania. nu ne-am putut casatori la ortodocsi, pt ca ii cereau lui certificat de botez ortodox. mi s-a parut aiurea..si, decat sa-l botez pe tony ortodox (la 29 de ani) cand noi stam intr-o tara protestanta, ne-am casatorit la protestanti, unde nu mi-au cerut ei mie certificat de botez protestant:P..am avut nevoie doar de certificatul de casatorie (civila) suedez..

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    eu am primt si certificat de cununie si de botez de la biserica si sunt foarte dragute

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Mie mi-a trebuit cand am fost nasa de botez.
    Mi l-a procurat nana mea de la biserica de la arhive si apoi l-am dat la tradus si legalizat la notar.
    Fata e catolica, dar nu mi-au cerut nimic la scoala.......poate anul viitor cand face ore de catehism, cine stie ca avem un preot aici tare ciudat si care habar nu are de istoria religiilor.
    Cand am fost nasa m-a intrebat daca sunt catolica si i-am zis ca nu, sunt ortodoxa.
    Si el: "pai nu poti sa fii nasa"
    Eu: "da ce importanta are, sunt botezata si botezul meu e recunoscut de BOR si de Biserica Greco-Ortodoxa"
    El cand aude de greco-ortodoxa zice: "pai atunci esti catolica"

Si eu: "pai atunci sunt catolica"
    El: "ai vazut?....................."

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari