Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Casatoria religioasa facuta in casa!?

Dragele mele,va impartasesc o chestiune care ma framanta de ceva vreme si anume sa ma casatoresc si religios )).Dar nu oricum ci foarte restrans si de preferat dupa Craciun si la mine in casa.Acum sa va spun sincer eu dupa peste 6 ani de casnicie civila si dupa 4 ani de cand o avem pe Rebeca nu mai visez la o nunta fastuoasa,la o rochie impresionanta sau la nush ce chestii dar imi doresc sa fie ceva ff intim,discret,de bun simt,sa am o rochita alba simpla,sa fiu alaturi de cei dragi si de nasi.Dar nu stiu daca se poate sa vina sa ne cunune in casa,la biserica nu as cam merge din motive personale...si as vrea sa stiu daca a facut sau are idee cineva cum as putea proceda....Casatoria religioasa este pentru mine ceva ambigu dar se insista sa fim in "randul lumii" de catre rude ca asa trebuie,ca am facut copilul in pacat etc...aberatii dupa parerea mea)))) dar nu neg ca-mi surade ideea de a ma casatorii si religios sa ne repetam juramintele de dragoste si am avea un motiv sa evadam doar noi2 putin undeva dupa revlion ...asa ca voi ce parere aveti e ceva nebunesc????
    Iar masa o pot face la mine acasa(am spatiu) cu preparate de Craciun deci impusc 2 iepuri nu????

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Eu am mai vazut sa se faca asa ceva! chiar o verisoara de-a mea a facut nunta acasa! mi se pare ceva deosebit! gandeste-te ca ai sa ramai cu o amintire frumoasa si mereu iti vei aduce aminte de "coltisorul " in care v-ati casatorit! casa de piatra in continuare! si mie mi-ar placea sa fac nunta in casa mea dar nu am spatiu!

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Casa de piarta!

Daca se pot face blagosloviri de cocosi si de motoare, cu siguranta se pot face si cununii religioase in casa. Daca iti zice un popa "nu", sa nu crezi ca toti or sa-ti zica la fel. Cu SIGURANTA vei gasi un preot care sa va cunune religios in casa.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Draga mea,si eu voi face cununia religioasa si botezul fiicei mele pe 29 septembrie si desi Cassiana are 3 luni si eu m-am gandit ca ar fi cam ciudat sa ma imbrac intr-o rochie de mireasa,sau sa ma port ca si cand nu as avea copil...dar dupa aceea mi-am dat seama ca astea sunt momente care se intampla o data in viata si ca merita sa profitam de ele.asa ca mi-am ales o rochita de nunta alba cu niste crini mari la poale, o rochie mai nonconformista ,dar superba spun eu,iar la botez si la petrecere voi avea o rochita scurta rosie :) asa ca draga mea,relaxeaza-te si pregateste momentul.Si eu voi face ceva discret,simplu,finut,ptr ca asta este stilul meu.nu trebuie neaparat sa semeni cu celelalte mirese.mie imi place sa ies din tipare :) Good luck :*

Floricica Debutanta Morco's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2012
    Postari in forum
    722
    Sincer? mi se pare o idee super, go for it . Daca nu accepta popa, mergi la altul , cu siguranta vei gasi unul care va zice da. Pe mine parintii m-au botezat acasa , deci se poate. Bafta si casa de piatra . :)

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Bunica mea a facut in casa...dar tataie era politist si pe vremea aia nu aveau voie in biserica...Sanziana dupa ce ai scris mi-am adus aminte ca in adolescenta visam sa fiu mireasa gravida) cu o rochie scurta in fata si cu trena lunga in spate..poate gasesc ceva de genu.la bebe 2 lucram deja si poate poate))))...nu credeam ca voi primii raspunsuri de incurajare,dar consider ca cununia religioasa ar trebuii sa fie ceva intim fara dar si lautari ceva sa te simti bine si sa ramai cu amintiri frumoase...eu m am gandit la vre-o 8 prieteni,nasii si restul familia (cam 18 persoane),nu vreau sa invit mai multi si le voi zice ca fara dar...sa vina din placere...m-am gandit la un bufet suedez cu chestii traditionale de craciun si un tort frumusel si un laptop cu muzica la cerere))..sper sa reusesc sa fac ca suntem asa ocupati si avem multe pe cap...dar doamne ajuta.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Mi se pare foarte buna ideea ta,mai ales ca ai si spatiu pentru eveniment.Sincer nu am inteles niciodata nuntile cu sute de invitati,multa treaba si cheltuiala pe masura.Mi se pare firesc ca in asemenea zi sa fim inconjurati doar de cei cu adevarat dragi si nu de oameni care ar veni din obligatie sau curiozitate.Cu siguranta vei gasi un preot care sa va cunune acasa,in ziua de azi e posibil orice!

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Da am biserica la 2 blocuri si sunt vre-o 3 preoti unul stiu sigur ca e "spagar" nu cred ca m ar refuza...daca nu nu exclud sa intru si in biserica dar asta implica multi curiosi si repet nu vreau circ...ca spatiu am 3 camere nu va inchipuiti vre-o vila dar nu am multa mobila ca nu mi-a placut am strictul necesar deci...si spatiu,plus ca este f mare apartamentul si eu oricum craciunul il fac mereu acasa cu cel putin 10-15 persoane deci ii voi invita dupa craciun sa iesim din post))) si de craciun merg si eu in vizita ca am unde...si ce faceam pt craciun fac pt "nunta" nush ce sa zic sper sa iasa bine...

Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319
    nici eu nu am avut o nunta mare...doar ne-am cununat si nu am avut nici rochie de mireasa si au fost doar familia...mie nu imi pare rau nici ca nu am facut nunta mare nici ca nu am avut rochie...iar in legatura cu cununia religioasa in casa, eu una nu sunt de acord(dar repet e doar parerea mea) pt ca eu consider ca e ceva aparte sa o faci la biserica asa cum e normal....acum fiecare face cum vrea...oricum eu va urez toata fericirea din lume!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Da am biserica la 2 blocuri si sunt vre-o 3 preoti unul stiu sigur ca e "spagar" nu cred ca m ar refuza.....
    Daca-mi permiti o sugestie. Vrei sa faci cununia religioasa un eveniment intim, cald si placut. Nu adu un popa spagar. Adu unul pe sufletul tau.

mada_lyna
    Guest
    eu,pe cand eram adolescenta,imi doream sa ma marit la Manastirea Cozia, avandu-i alaturi doar pe sot(evident :)), nasi si parinti. apoi luam masa la un restaurant si atat. fara dans in mijlocul drumului (mi se pare fff urat si de sec 18 ) ,fara lautari si dedicatii.
    dar nu s-a putut.
    apoi, mi-am dorit sa imi botez baiatul tot acolo,si iar nu s-a putut.
    poate vreodata voi avea ocazia sa oficializez ceva acolo. stiu..... sa ne cununam iarasi cand facem niste ani de casatorie...mda, buna idee mi-a venit.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari